Morbid Obezite Neden Olur?

Morbid Obezite Neden Olur? Morbid Obezite Tanısı Nasıl Konur? Morbid obezite nasıl tedavi edilir? Hakkında merak edilen bazı bilgileri yazımız da derledik.

Morbid Obezite Neden Olur? Morbid Obezite Tanısı Nasıl Konur?

Morbid Obezite Neden Olur
Sayfa İçeriği: Morbid Obezite Neden Olur

Morbid obezite meydana getirdiği risklere bağlı olarak, yaşam sürecini kısaltan vede ölümcül sonuçlar doğurabilen obeziteye verilen addır. Yaygın olarak rastlanan bu rahatsızlık aşırı vede hastalıklı şişmanlık anlamına gelir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için morbid obezite nasıl tedavi edilir? vede morbid obezite tanısı nasıl konur? İle ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Morbid obezite neden olur?

Morbid obezite, oldukça riskli bir rahatsızlıktır. Bu derece kilolu hastaların, nadiren başarılı olan yaşam stili vede diyet değişikliğiyle kilo verememesi durumunda, ameliyat bir seçenek olarak görülmektedir. Bu hastaların ilaç, diyet vede egzersiz ile zayıflama ihtimali %2’dir. Bu durum da, bahsi geçen hastaların ameliyat dışında zayıflamak için, başka ihtimallerinin olmadığını göstermektedir. Bu rahatsızlığının nedeni ve sebebi tam olarak bilinmemektedir. Yalnız bu duruma davetiye çıkarabilen bir çok faktör vardır. Obez kişiler de, vücut tarafından depolanan enerjinin doyuma ulaşma noktası çok yüksek olmaktadır. Bu doyma noktasının değişikliğe uğramasının nedeni, az enerji yakan yavaş metabolizma, çok fazla kalori alımı ya da her ikisi birden olabilmektedir. Obezitenin kaıtsal hastalık olduğunu öne süren bilimsel veriler de vardır. İştah düzeni vede enerji metabolizmasında karmaşık bozukluğa neden olacak biçimde psikolojik, genetik, çevresel, sosyal vede kültürel faktörlerin bir araya gelmesi olarak görülmektedir. Sadece hastanın kendi kontrolünü kaybetmesi gibi, basit nedenden dolayı da meydana gelmemektedir. Yazımızın devamına giderek morbid obezite tedavisi ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Morbid Obezite Tanısı Nasıl Konur?

Morbid Obezitenin Zararları

Bu rahatsız hasta bireyinin hayat kalitesini vede ruh sağlığını ciddi şekilde sıkıntıya sokmanın ötesine geçerek, yaşam süresini bile kısaltabilen bir takım problemlere yol açmaktadır. Aşırı şişmanlık, belli noktadan sonra şeker hastalığı vede hipertansiyona neden olmaktadır. Günümüzdeki birinci ölüm nedeni ise hala damar sertliği olarak bilinmektedir. Hem hipertansiyon, hem de şeker hastalığı, damar sertliği açısından dikkat edilmesi gereken risk faktörleri arasındadır. Bu nedenle eğer morbid obezler tedavi edilmezlerse, yaşıtlarına göre çok daha erken damar sertliği vede buna bağlı meydana gelebilecek inme veya enfarktüs gibi nedenlerden dolayı hayatlarını kaybetmektedir. Geneli genç olan hasta topluluğu aynı zamanda çok erken yaşta ciddi diz sorunları, ürolojik sorunlar, solunum sıkıntıları, uyku apnesi, depresyon, sosyal izolasyon gibi bir takım farklı sorunlarla da karşı karşıya gelmektedir.

Morbid obezite tedavisin de genellik ile ilaç tedavisi vede cerrahi tedavi yöntemleri öne çıkmaktadır. Bireyin kilosunun boyun karesine bölünmesiyle elde edilen hesaplama yöntemi kullanılarak tanı konulmaktadır. Şayet bu hesaplama yönteminde bireyin vücut kitle indeksi 30’un üzerinde ise obez tanısı konabilmektedir. Eğer bireyin vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde ise, bu durumda morbid obezite rahatsızlığından söz edilebilmektedir. Aşırı derecede kilolu bireyler için, laparoskopik obezite cerrahisine başvurulmaktadır. Laparoskopi, karnın içini görmeyi sağlayan özel teleskop aracılığıyla vede tipik olarak küçük karın insizyonlarıyla gerçekleştirilen tekniktir.

Morbid Obezite Neden Olur, eğer ki sizin de morbid obezite neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Orbid obezite neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da morbid obezite neden olur, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Koltuk Minderleri Nasıl Temizlenir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed