Ön Çapraz Bağ Yırtılırsa Ne Olur?

Ön Çapraz Bağ Yırtılırsa Ne Olur? Ön Çapraz Bağ Yırtığı İyileşir Mi? Ön çapraz bağ yırtığına ne iyi gelir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler…

Ön Çapraz Bağ Yırtılırsa Ne Olur? Ön Çapraz Bağ Yırtığı İyileşir Mi?

Ön Çapraz Bağ Yırtılırsa Ne Olur
Sayfa İçeriği: Ön Çapraz Bağ Yırtılırsa Ne Olur

Ön çapraz bağ yırtılmasın da tedavi cerrahi ya da cerrahi olmayan tür de uygulanır. Hafif ön çapraz bağ yırtıkları ya da aktif olmayan yaşam tarzları bulunan bireyler cerrahi olmayan tedaviyi tercih edebilir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için ön çapraz bağ yırtığına ne iyi gelir? ve ön çapraz bağ yırtığı iyileşir mi? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Ön çapraz bağ yırtılırsa ne olur?

Ön çapraz bağ yırtıkları genellikle 3.500 kişiden yaklaşık 1’in de rastlanan en yaygın diz bağı yaralanmasıdır. Bu yaralanma, ani yön değiştirme vede zıplama içeren sporları yapan bireylerde yaygın görülmektedir. Diz 3 kemikten meydana gelir. Bunlar; Patella ya da diz kapağı, tibia ya da kaval kemiği ve femur ya da uyluk kemiğidir. Tendonlar kasları, bu kemiklere bağlar iken, bağlar da bu 3 kemiği yerinde tutmaktadır. Bu bağlar, diz eklemini aşırı rotasyondan korumaktadır. Ön çapraz bağ da, diz eklemini stabilize eden bağlardan biri olmaktadır. Yazımızın devamına giderek ön çapraz bağ yırtığı kendi kendine geçer mi, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Ön Çapraz Bağ Yırtığı İyileşir Mi?

Ön Çapraz Bağ Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Uzman hekimler tedavinin türünü, ön çapraz bağ yaralanmasının ciddiyetine vede bireyin genel sağlığına bağlı olarak planlama yapmaktadır. Bu ön çapraz bağ yaralanmasını tedavi etmek için, ameliyatsız vede ameliyatlı olmak üzere iki yöntem bulunmaktadır. Kısmi yırtıkları vede minimal diz instabilitesi olan bireyler de, cerrahi olmayan tedavi tercih edilmektedir. Bu seçenek, hareketsiz yaşam tarzı olan kişiler için uygun olmaktadır. Ön çapraz bağ yırtığının ameliyatsız tedavisin de, RICE tekniği; yani dinlenme buz uygulama, diz kompresyonu kullanımı vede alt bacağı yüksekte tutmayı barındırır. Uzman hekim, gücünüzü yeniden kazanmak vede diz fonksiyonu ile stabilitesini iyileştirmek için kademli fizik tedavi tavsiye etmektedir. İyileşme esnasında ekstra yardım sağlamak için dizlik de kullanılabilir.

Ön çapraz bağ yırtığının cerrahi olarak tedavisin de; Uzman hekimler genellikle, tam ön çapraz bağ yırtıkları ya da dizinde başka yaralanmalar da bulunan bireyler için ameliyatı tavsiye etmektedir. Özellikle aktif yaşam tarzı olan kişiler vede küçük çocuklar ameliyattan fayda görebilmektedir. Ameliyat, ön çapraz bağın hamstring veya kuadriseps gibi vücudun başka kısmından alınan bir tendondan yapılmış bir greft kullanılarak yeniden yapılandırılmasını barındırmaktadır. Bazen greft, bir doku donöründen alınmaktadır. Uzman cerrahlar, artroskopi ismi verilen bir prosedür ile hasarlı ön çapraz bağları onarmaktadır. Bu açık cerrahinden daha az invazivdir vede yumuşak dokuda büyük kesiler açma ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Komplikasyonları Nelerdir?

Kan pıhtıları,
Patella kırığı,
Sinir yaralanması,
Enfeksiyon,
Sertlik.

Ön çapraz bağ yırtılır ise, diz ekleminin içinde hızla gelişen kanamaya bağlı olarak, şişlik ortaya çıkabilir. Sporcu genellik ile spora devam edemez vede müsabakayı bırakmak zorunda kalabilir. Ağrı vede şişliğe bağlı olarak dizde hareket kısıklığı da ortaya çıkar vede topallama meydana gelir. Bazı sporcular dizlerinin yerinden çıkıp girdiğini hissedebilir.

Ön çapraz bağ yırtığı, ameliyatsız tedavi sonrası iyileşme süreci kısmen yırtılmış ön çapraz bağda genellikle en az 3 ay sürmektedir. Kişiler bu süre içinde yaralı uzuvlarına ağırlık vermekten kaçınmalı, gerekir ise koltuk değneği ya da tekerlekli sandalye kullanmalı. Hekimler ayrıca, nonsteroidal antiiflamatuar ilaçlar gibi ağrı kesici ilaçlar da tavsiye edebilir. Ameliyat olmayan bireyler de, fizik tedavi oldukça önem taşımaktadır. Fizik tedavi, diz fonksiyonunu vede stabilitesini geliştirmeye yardımcı olur.

Ön çapraz bağ yırtığı, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde hekiminiz nonsteroidal antiiflamatuarlar gibi ağrı kesici ilaçlar reçete edebilmektedir. Bir kişinin ön çapraz bağ onarım ameliyatının başarılı olmasını sağlamak adına, fizik tedavi oldukça önemlidir. Bu bireyin ameliyatan hemen sonra, egzersizlere başlamaları lazım. İlk 7 ila 10 gündeki egzersizler, bireyin bacağını düzeltmesine vede kuadriseps kontrolünü yeniden kazanmasına yardımcı olmayı amaçlar.Ekleme düzenli olarak buz uygulamak, şişliği vede ağrıyı azaltabilmektedir. Uzman hekim, bireyin yaralı uzuvlarına ağırlık verme yeteneğini değerlendirerek koltuk değneği kullanmasını ya da dizlik takmasını tavsiye edebilir. Hastalar, şişlik inmeden vede tam güçleri geri gelmeden yürüme vede merdiven çıkma gibi hafif aktivitelere geri dönebilir.

Ön Çapraz Bağ Yırtılırsa Ne Olur, ön çapraz bağ yırtığının tedavisi genellik ile, bağ hasarının ciddiyetine vede bireyin sağlık durumuna bağlı belirlenmektedir. Eğer ki sizin de ön çapraz bağ yırtılırsa ne olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Ön çapraz bağ yırtılırsa ne olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da ön çapraz bağ yırtılırsa ne olur, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Morbid Obezite Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed