Mukoza Kesecik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Mukoza Kesecik iltihabı Belirtileri Nelerdir? Mukoza Kesecik İltihabı Nedir?, Mukoza kesecik iltihabı tedavi edilir mi? İle ilgili bilmeniz gerekenler.

Mukoza Kesecik İltihabı Belirtileri Nelerdir? Mukoza Kesecik İltihabı Nedir?

Mukoza Kesecik iltihabı Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Mukoza Kesecik iltihabı Belirtileri Nelerdir

Vücudun çeşitli eklem yerlerinde vede kemiklerin üzerinde synovial bursa veya bursa denilen içi sıvı dolu kesecikler vardır. Kemiklerin üzerini kaplayan bursanın görevi kemik uçlarının sürtünmesini engellemektir. Bu keseciklerin iltihaplanmasına mukoza kesecik iltihabı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazıızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için mukoza kesecik ilahibı nedenleri ve mukoza kesecik iltihabı nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Mukoza kesecik iltihabı belirtileri nelerdir?

Mukoza kesecik iltihabı, genellikle kalça, omuz vede dirsek kemiklerinde görülmektedir. Sıklıkla hareket eden eklemlerin yer aldığı ayak, diz ve ayak bileği ile topuklarda da rastlanmaktadır. Mukoza kesecik iltihabı nedenleri arasında tekrarlayan veya zorlayıcı hareketler başta gelmektedir. Sürekli yere doğru eğilmek dizde mukoza kesecik iltihabı ortaya çıkmasına neden olur. Masa başında çalışanlarda da, dirsekte görülebilir. Tenis gibi spor aktivileri esnasında da ısınmamak vede zorlayıcı hareketleri tekrarlamak hem dirsekte, hem de omuzda oluşmasına neden olur. Yazımızın devamına giderek mukoza kesecik iltihabı belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

ukoza Kesecik İltihabı Tedavi Edilir Mi?

ukoza Kesecik İltihabı Belirtileri

Mukoza kesecik iltihabı olduğu bölgede ısı artışı vede kızarıklıklar,
Enfeksiyon nedeni ile yüksek ateş,
Hareket kabiliyetinde azalma,
Mukoza kesecik iltihabı olduğu bölgede şişlik vede hassasiyet,
Hareket vede basınç ile birlikte artan ağrı.

Mukoza kesecik iltihabının şiddetine vede türüne göre belirtiler, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bununla birlikte mukoza kesecik iltibaının bulunduğu bölgelerde iltihaplanma bazı belirtiler görülmektedir. Mukoza kesecik iltihabı, özel olarak görüldüğü bölgelerde farklı belirtiler de gözlemleneblir. Mesele; dizde bursit olarak da bilinen prepatellar bursit dizi bükmeyi, dirsekte bursit olarak da bilinen, olekranon bursit de dirsek hareketlerini zorlaştırır. Kalça eklemini etkileyen iliopsoas bursit vede trokanterik bursitte de hastalar yürümekte güçlük çekebilir. Subakromial bursit de, omuzu etkileyerek lokalize ağrıya neden olur. Belirtilere göre fiziksel muayene, MR vede kan testleri gibi yöntemleri ile mukoza kesecik iltihabı tanısı konmaktadır.

Mukoza Kesecik İltihabı Kendiliğinden Geçer Mi
Mukoza Kesecik İltihabı Kendiliğinden Geçer Mi

Mukoza kesecik iltihabı tedavisi hastalığın yerine evde şiddetine göre yapılmaktadır. İltihaplanma görülen bölge erken evrede teşhis edildiğinde istirahat ile tedavi edilir iken, şiddetli vakalarda bu iltihap antibiyotikler vede ağrı kesiciler ile birlikte tedavi edilebilir. Mukoza kesecik iltihabı tedavisinde kullanılan ilaçlar mutlaka hekim kontrolünde vede düzenli olarak alınmalıdır. İlaçlı tedaviden önce de, tüm eklem vede kas hastalıklarında olduğu gibi hastalara istirahat tavsiye edilmektedir. Mukoza kesecik iltihabı görüldüğü bölgelerde basınç oluşturacak hareketlerden kaçınmak vede travmalara karşı korumak önemli noktalardan biridir. İstirahat ile birlikte genellik ile bir kaç hafta içinde iyileşme görülür.

Mukoza Kesecik İltihabı Nasıl Geçer?

Erken dönemde buz kompresi yapmak da, ağrıları hafifletmeye vede şişlikleri azaltmaya yardımcı olur. Ağrılı bölgeye günde 2 defa, en fazla 15 dakika olacak şekilde buz uygulanabilir. Bu yöntemler ile ilerleme kaydedilememesi durumunda da, fizik tedavi vede cerrahi yöntemlere başvurulur. Fizyoterapide hastaların uygulayacağı egzersiz hareketleri eklemlerin açılmasını sağlamaktadır.

Mukoza Kesecik İltihabı Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin mukoza kesecik iltihabı belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Mukoza kesecik iltihabı belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da mukoza kesecik iltihabı belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Büro Memuru Sorumlulukları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed