Neurontin Ne İçin Kullanılır?

Neurontin Ne için Kullanılır? Neurotin Nasıl Kullanılır? Neurontin kullananlar nelere dikkat etmeli? İle ilgili bilinmesi gerekenler yazımızda.

Neurontin Ne İçin Kullanılır? Neurotin Nasıl Kullanılır?

Neurontin Ne için Kullanılır
Sayfa İçeriği: Neurontin Ne için Kullanılır

Epilepsi nöbetlerini engellemek ya da kontrol etmek için vede zona sonrası sinir ağrısını hafifletmek için tercih edilen ilaca neurontin denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için neurontin kullananlar nelere dikkat etmeli? ve neurotin nedir? Sorularının cevaplarına ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Neurontin ne için kullanılır?

Neurontin, antiepileptik ya da antikonvülsan ilaç olarak bilinmektedir. Etken maddesi ise gabapentin, beyinde ki elektriksel aktiviteyi değiştirerek çalışmaktadır. Bu ilaç dikkatli vede doktor kontrolün de kullanılması gerekmektedir. Yan etkileri engellemek için tedavinin kademeli olarak bırakılması lazım. Uykulu veya yorgun hissetme, koordinasyon eksikliği, baş dönmesi, ağız kuruluğu, çift görme yaygın görülen yan etkileri arasındadır. Yazımızın içeriğin de, neurontin kullanımı ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Neurontin Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Neurontin Nedir?

Özellikle epilepsi nöbetlerini engellemeye yardımcı olan anti-epileptik ilaç grubuna dahil reçeteli ilaçtır. Nöropatik ağrı tedavisin de tercih edilir. Etken maddesi ise gabapentindir. Bu ilacın kapsül vede çentikli film tablet formların da bulunmaktadır. Neurontin, epilepsi nöbetleri vede nöropatik ağrı tedavilerinde kullanılır. Yetişkinler de vede 12 yaş üstü çocuklar da diğer anti-epileptik ilaçlar ile birlik de epilepsi tedavisin de tercih edilir. Ağrılı bir tür döküntü olan zonanın, neden olduğı sinir hasarından kaynaklı ağrıların tedavisin de tercih edilir. Nöropatik ağrılar yakıcı, bıçak saplanır gibi, zonklama tarzın da veya batma biçiminde hissedilebilmektedir.

Bazı ilaçlar neurontinin çalışma biçimini etkileyebilmektedir. Yan etkilere neden olabilir. Kullanılan diğer ilaçların etkisini de azaltabilir. Eğer Opioidler, antasitler, naproksen vede simetidin gibi ilaçlardan bazılarını kullanıyorsanız, doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Vücudunuz da sinire bir baskı meydana geldiğin de veya bir sinir düzgün biçimde çalışmadığın da beyine vücudunuzun bir kısmının zarar gördüğü mesajı verilmektedir. Bu da acı hissetmenize neden olmaktadır. Sinir hücreleri arasında, bu mesajlı nörotransmitler ismi verilen kimyasallar iletmektedir. Neurontinin etken maddesi gabapentin, beyinde ki elektriksel aktiviteyi değiştirerek vede nörotransmitterlerin aktivitesini etkileyerek ağrıyı azalmaktadır.

Neurontin Kullanımı Nasıl Uygulanmalı?

Neurontin Ne İçin Kullanılır

Aç karna veya yemekler ile birlikte alınabilir.
Neurontini bir bardak su veya meyve suyu ile, çiğnemeden yutun. Doz ayarı için, tabletleri çentikli bölümlerden ikiye bölebilirsiniz. Böldüğünüz diğer parçayı bir sonraki dozda için. Bölünmüş tabletleri bir kaç gün içinde kullanmazsanız atınız.
Neurontini mutlaka doktorun önerdiği şekilde kullanın, kendiniz doz değişikliği uygulamayın.
Neurontinin sersemlik, baş dönmesi veya yorgunluk gibi yan etkileri vardır. İlacın sizi bu biçimde etkilemediğinden emin olmadıkça, araç veye makine kullanmayın, dikkat gerektiren işlerden uzak durmalısınız.
Bu ilaç 6 yaşından küçük çocuklar da kullanılmaz.
Uzman hekim ilacı bırakmanızı söyleyene kadar, ilacı kullanmaya devam edin.
Bir dozu atlarsanız vede diğer doz zamanı gelmedi ise, hatırlayınca ilacınızı alın. Yalnız unuttuğunuz dozu tamamlamak için çift doz kullanmayın.
Neurontin idrar testi sonuçlarını etkileyebilir. Test yaptırmadan önce, ilacı kullandığınıza dair doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Neurotin Yan Etikleri Nelerdir?

Nöbet,
Lenf düğümlerin de sıcaklık ya da şişme,
İntihar veya kendine zarar verme ile ilgili düşünceler,
Baş dönmesi,
Uykulu veya yorgun hissetme,
Baş ağrısı,
Titreme,
Kilo almak,
Yürürken sakarlık veya koordinasyon eksikliği,
Çift görme gibi bazı görsel sorunlar,
Burun akması, ateş gibi grip belirtileri,
Sinirlilik,
Hazımsızlık ya da mide bulantısı,
İshal ya da kabızlık,
Kas ağrısı veya kas krampları,
Unutkanlık,
Gözler de kaşıntı,
Eller ya da ayaklar da ödem,
Ağız kuruluğu ya da boğaz ağrısı,
Alerji belirtileri; dudak, yüz ya da dilin şişmesi, deride şiddetli döküntü vede kızarıklık, nefes alma ya da yutma güçlüğü.

Neurontin Ne İçin Kullanılır, neurontin yan etkileri seyret rastlanır. Yalnız yine de ilacı kullanırken bazı yan etkilerinin görülmesi durumun da, hemen doktora danışmanız da veya en yakın hastanenin acil servisine başvurmalısınız. Eğer ki sizin de neurontin ne için kullanılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Neurontin ne için kullanılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da neurontin ne için kullanılır yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Saç Boyası Bekleme Süresi Ne Kadar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed