Omurga Enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir?

Omurga Enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir? Omurga Enfeksiyonları Nedir?, Omurga enfeksiyonları nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gerekenler.

Omurga Enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir? Omurga Enfeksiyonları Nedir?

Omurga Enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Omurga Enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir

Omurga enfeksiyonları bir omurga ameliyatı sonrası meydana gelebilir veya bazı risk faktörleri taşıyan hastalarda kendiliğinden gelişebilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırlamış olduğumuz omurga enfeksiyonları nasıl tedavi edilir? ve omurga enfeksiyonları nedir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Omurga enfeksiyonları belirtileri nelerdir?

Enfeksiyon için risk faktörleri, kötü beslenme, bağışıklık sistemi bozuklukları, HIV enfeksiyonu, kanser, şeker hastalığı vede şişmanlık olarak söylenebilir. Çiğt süt vede süt ürünleri tüketen bireyler de brucella bakterisine bağlı meydana gelen enfeksiyonlar için risk altında olabilmektedir. Bazı durumlarda omurga kemik yapısı, omurlar arasındaki yastıkçıklar, omuriliği saran zar ya da omuriliğin etrafındaki boşluk içinde enfeksiyon gelişebilmektedir. Enfeksiyonun nedeni çeşitli bakteriler, virüsler ya da mantarlardan birisi olabilmektedir.

Cerrahiye özel risk faktörleri de uzun cerrahi süresi, enstrümentasyon kullanılması revizyon cerrahisi olması biçimde sıralanabilmektedir. Alınan çeşitli önlemlere rağmen şartları en iyi olan hastanelerde bile özellik ile enstrümentasyon kullanılır ise enfeksiyon oranı %4’e kadar çıkabilmektedir. Aynı bölgeye tekrar tekrar yapılan operasyonlar bu riski daha da arttırabilmektedir. Cerrahi sonrası enfeksiyonların büyük çoğunluğu ameliyat sonrası üçüncü gün ile üçüncü ay sonrası ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyon ve tümör cerrahisi, yaşamsal riskleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Hayat kurtarıyor vede hasta kişilerin normal hayatlarına bir an önce dönebilmelerini sağlamaktadır. Yazımızın devamına giderek omurga enfeksiyonları belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Omurga Enfeksiyonları Nedir?

Omurga Enfeksiyonları Belirtileri

Akıntı şeklinde ortaya çıkabilir,
Kızarıklık,
Hassasiyet,
Operasyon yarası yerinde şişlik,
Boyun sertliği,
Baş ağrısı,
Halsizlik,
Ateş.

Omurga Enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir
Omurga Enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir

Omurgada meydana gelen tümörler veya enfeksiyonlar, omurganın herhangi bir kemiğinde, sinir ya da yumuşak dokularda ortaya çıkabilmektedir. Genellik ile tümörler iki biçimde oluşmaktadır. Birincisi, omurga ve omuriliğin yapısını oluşturan hücrelerde ikincisi de metastatik yani vücudun diğer bölgelerindeki tümörlerin omurgaya sıçraması ile ortaya çıkmaktadır. Omurga enfeksiyonun belirtileri arasında genellik ile ilk sırada ağrı bulunmaktadır. Bilinen kanser öyküsü veya enfeksiyon riski olan hastalarda omurga ağrısının mutlaka ciddiye alınması vede araştırılması gerekmektedir. Bilinen başka bir sorunu olmayan hasta kişilerde ağrının uzaması durumunda mutaka tümör veya enfeksiyon araştırlması yapılmaktadır. Yine ciddiye alınması gereken diğer belirti de hasta kişinin kısmi veya tam felç olması durumu olmasıdır. Bazı vakalarda hasta kişi kol ve bacaklarında uyuşukluk, his kaybı, kas kuvvetlerinde zayıflık gibi bulgular hissedebilmektedir. Bu bulgular bazı hastalarda çok sinsice yerleşir iken bazı hastalarda da daha başlangıçtan şiddetli olarak ortaya çıkmaktadır.

Omurga Enfeksiyonları Nasıl Teşhis Edilir?

Tümör ve enfeksiyon tedavisi öncelik ile hastalığın tanınmasıyla başlamaktadır. Teşhis, aynı zamanda hasta kişinin geleceğini belirleyen en önemli aşama olarak kabul edilmektedir. Teşhis amacı ile yapılan bazı cerrahi girişimler hastalığın tedavisini olanaksız kılarak hastaların hayati tehlikelerinin artmasına neden olabilmektedir. Teşhis aşamasından sonra nasıl bir tedavi uygulanacağına, 3 sorunun yanıtı ile belirlenen kriterlere göre karar verilmektedir.

Hastada herhangi bir nörolojik tutulumu var mı?
Hasta omurga yük taşıyabilme özelliği ortadan kalkmış mı?
Hastalığın cerrahi dışı etkin bir tedavisi var mı?

Özellik ile ciddi vede yaygın enfeksiyonda tedavi süresi uzun olabilmektedir. Hastanede uygulanan cerrahi girişim sonrası antibiyotik tedavisi damardan ya da ağız yolu ile uzun süre devam etmektedir. Aralıklı olarak hekiminiz beyaz küre sayısı, sedirmentasyon ve CRP değerlerini takip ederek klinik şikayetlerin geçmesi vede kan değerlerinin normale dönmesiyle tedaviyi sonlandırmaktadır.

Omurga Enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin de omurga enfeksiyonları belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Omurga enfeksiyonları belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı omurga enfeksiyonları belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Obsidyen Taşı Özellikleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed