Östaki Borusu Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Östaki Borusu Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Östaki Borusu Tıkanıklığı Nedir? Östaki Borusu Tıkanıklığı Nelere Sebep Olur? Hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

Östaki Borusu Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Östaki Borusu Tıkanıklığı Nedir?

Östaki Borusu Tıkanıklığı Nasıl Geçer
Sayfa İçeriği: Östaki Borusu Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Burun vede boğazla orta kulağı birbirine bağlayan boruya Östaki borusu denir. Normal de östaki borusu, orta kulak içindeki basıncın, orta kulak dışında ki hava basıncı ile dengeli olmasını sağlamaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için östaki borusu tıkanıklığı nedir? vede östaki borusu tıkanıklığı nelere sebep olur? Sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Peki Östaki borusu tıkanıklığı nasıl geçer?

Östaki borusu geniz boşluğu orta kulağa bağlayan küçük boru şeklin de yapıdır. Bu boru kıkırdaktan yapılmış, uzun parçadan meydana gelir. Kulak zarına yakın olan parçası, kısa vede kemikli yapıda olmaktadır. Her yutkunulduğun da, bu yapı kısa süre ile açılır vede hemen yeniden kapanmaktadır. Bu boru orta vede dış kulak arasında ki basıncı dengeleme görevini görmektedir. Açılıp kapanma hareketi oluştuğun da genellik ile bir ‘klik’ sesi duyulmaktadır. Östaki borusu eğer gereken şekilde açılmaz ise, basınç dengelenemez vede kulakta basınç ya da sesleri ‘boğuk’ duyma gibi rahatsızlık verici hislere yol açabilmektedir. Bazı durumlar da işitme kaybı vede kulak çınlamalarına neden olabilmektedir. Siz de yazımızın devamına giderek östaki borusu tıkanıklığı ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Östaki Borusu Tıkanıklığı Nelere Sebep Olur?

Östaki Borusu Tıkanıklığı Belirtileri

Kulak içinde dolgunluk vede basınç hissi,
Baş dönmesi,
Kulak zarı çökmesi,
İşitme yetisin de azalma,
Kulak çınlaması,
Kulak ağrısı.

Östaki Borusu Tıkanıklığı Sebepleri

Östaki borusunun dar olması,
Soğuk algınlığı,
Kulak enfeksiyonları,
Sinüslerin enfeksiyona maruz kalması,
Alerjik reaksiyonlar,
Lenf bezlerinin büyük olması,
Kulak direğinin sapması,
Doğumsal nedenler,
Kulakta su birikmesi,
Geniz de tıkanıklık,
Östaki borusunun çevresin de oluşan yapılar,
Mide reflüsü,
Hava basıncındaki ani değişimler; Mesela uçağa binme, damla, yüksek yerlere çıkma.

Östaki borusu tıkanıklığı sorunun da neden olan faktörlere de yönelik tedavi planlaması yapılmaktadır. Bunlar; Antibiyotik etkisi yer alan ilaçlar, enfeksiyona maruz kalma durumun da başvurulmaktadır. Antihistaminikler, alerjik reaksiyon durumu bulunuyor ise uygulanabilmektedir. Burun spreyleri vede dekonjestanlar burun tıkanıklıkların da kullanılabilmektedir. Son çare ise cerrahi yöntemler, diğer yöntemlerin fayda göstermediği durumlar da uygulanmaktadır.

Östaki Borusu Tıkanıklığı Nasıl Geçer, östaki borusu tıkanıklığı tek bir kulak da görüleceği gibi, aynı anda iki kulakta da görülebilmektedir. Doğumsal nedenlerle östaki borusun da yaşanan şekil bozukluklarının tedavisin de mutlaka, her iki kulağın da tedavi planlaması içerisine alınması lazım. Östaki borusu tıkanıklığı kalıcı hasar bırakmadan doktora başvurulmalıdır. Eğer ki sizin de östaki borusu tıkanıklığı nasıl geçer, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Östaki borusu tıkanıklığı nasıl geçer, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da östaki borusu tıkanıklığı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; KPSS ÖABT Sınav Giriş Belgesi Nereden Alınır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed