Östrojen Eksikliği Neden Olur?

Östrojen Eksikliği Neden Olur? Östrojen Düşüklüğünün Belirtileri Nelerdir? Östrojen eksikliği nelere yol açar? Hakkında merak ettikleriniz, yazımızda.

Östrojen Eksikliği Neden Olur? Östrojen Düşüklüğünün Belirtileri Nelerdir?

Östrojen Eksikliği Neden Olur
Sayfa İçeriği: Östrojen Eksikliği Neden Olur

Kadınsal özelliklerin meydana gelmesini vede gelişmesini sağlayan önemli hormona östrojen denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için, östrojen eksikliği nelere yol açar? ve östrojen düşüklüğünün belirtileri nelerdir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Östrojen eksikliği neden olur?

Östrojen, üreme işlevinden de sorumludur. Kadınsal vücut yapısının meydana gelmesi, kasık vede koltuk altlarının kullanması, memenin büyümesi vede gelişmesi, adet döngüsünün düzenlenmesin de oldukça önemli role sahiptir. Gebelik, cinsel yaşam, doğum vede menopoz üzerine pek çok etkisi bulunan östrojenin fazlalığı vede eksikliği nedeni ile pek çok sağlık sorunları meydana gelmektedir. Yazımızın devamına giderek östrojen eksikliği nedenlerini ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Östrojen Eksikliği Nelere Yol Açar?

Östrojen Düşüklüğünün Belirtileri

Memeler de hassasiyet,
Vajinal yağlanma eksikliği nedeni ile, ağrılı cinsel ilişki,
Ruh hali değişikleri,
İdrar yolu enfeksiyonlarının sıklığın da artma,
Sıcak basmaları,
Adet döngüsünde bozulmalar,
Depresif ruh hali ve depresyon,
Migren ataklarının ya da baş ağrılarının artışı,
Kronik yorgunluk vede halsizlik,
Zihin fonksiyonların da yavaşlama, odaklanma sorunları.

Kemikleri güçlü tutmak için kalsiyum, D vitmaini vede diğer mineraller ile birlik de çalışmaktadır. Eğer östrojen seviyesi düşük ise, kemik erimesi yaşanabilir. Tedavi edilmez ise kadınlar da düşük östrojen kısırlığa yol açabilmektedir. Kadınların sahip olduğu iki ana hormondan birine östrojen denir. Kadınlara ait fiziksel özelliklerin meydana gelmesinden vede üremeden sorumlu ana hormondur. Erkeklerde de bulunmakta ama miktarı oldukça azdır. Yumurtalıklardan salınan östrojen, böbrek üstü bezlerinden vede yağ dokusundna da az miktar da salınmaktadır. Kana geçen hormon, vücutta ki çeşitli dokulara vede hücrelere mesajlar iletmektedir. Cinsel gelişimin başlamasına da aracılık etmektedir.

Östrojen, egenlik dönemi ile birlikte fiziksel değişiklerin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu değişimler ise şunlardır; Adet döngüsünün başlaması, memelerin büyümesi vede şekil alması, adet döngüsünün kontrol edilmesi, düzeninin sağlanması, kasıkların vede koltuk altının kıllanması ve kadınlara özgü daha geniş kalça yapısının oluşmasıdır. Östrojen eksikliği nedenleri arasında aşırı egzersiz yapmak, turner sendromu, anoreksiya nervoza gibi yeme bozuklukları, kronik böbrek yetmezliği, genetik bozuklar, pelvik inflamatuar hastalık, hipofiz bezi yetmezliği, toksinler ya da otoimmün nedenlerden kaynaklanan over yetmezliği rastlanmaktadır.

Östrojen Eksikliği Neden Olur, östrojen eksikliği testi, idrar ya da kandaki kadınlık hormonlarının seviyesini ölçmektedir. Test için genellik ile kan alınmaktadır. Bazı durumlar da 24 saatlik, idrar toplanarak da test yapılabilmektedir. Bu test ile ölçülen üç çeşit östrojen hormonu vardır. Bunlar; Östriol E3, Östradiol E2, Östron E1 olmaktadır. Eğer ki sizin de östrojen eksiliği neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Östrojen eksikliği neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da östrojen eksikliği nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Fizyoterapi Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed