Parabenin Zararları Nelerdir?

Parabenin Zararları Nelerdir? Paraben Ne İşe Yarar? Parabenin vücuda zararlarının neler olduğu ile alakalı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Parabenin Zararları Nelerdir? Paraben Ne İşe Yarar?

Parabenin Zararları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Parabenin Zararları Nelerdir

Paraben son zamanlar da oldukça sık kendinden söz ettirmekte. Halk arasında merak konusu olan paraben kozmetik ürünlerin de sıklıkla kullanılmaktadır. Paraben bir grup kimyasal koruyucudur. Günümüz de bulunan şampuanlardan, nemlendiricilerden vede serumlardan kremlere, losyonlara vede diş macunlarına kadar nerede ise tüm kozmetik ürünlerin de paraben yer almaktadır. Paraben ürünler küf vede bakteri oluşumunu önlemektedir. Paraben barındıran ürünler aylarca hatta yıllarca sürebilmektedir. Paraben milyonlarca üründe kullanılmaktadır. Peki parabenin zararları nelerdir?

İnsan vücudunda östrojen hormonuna benzer etki gösteren parebenler, son zamanlar da bazı zararları nedeni ile insanlar tarafından merak konusu olmaktadır. Kozmetik vede ilaçta en çok tercih edilen metil parabenim etkinliği östrojen etkinliğinin 2 milyon 500 binde biri kadar olmaktadır. Parabenlerin endokrin vede kanserojenik bozucu etki göstermesi doğru değildir. Parabenler ise kozmetik ya da ilaç olarak kullanıldığında çok hızlı şekilde parçalanarak vücuttan idrar ile atılabilmektedir. Ağız yolu ile alındığında ise midedeki asit ortamı nedeni ile parçalanmaları yüksek olup, kana geçen miktarı yok edecek kadar az olmaktadır. Sizde parabenin zararlarını yazımızın devamından ayrıntılı şekilde öğrenebilirsiniz.

Paraben Ne İşe Yarar?

Parabenin Zararları

Paraben Nedir
Paraben Nedir

Meme kanseri hastaların, meme dokularında parabenler görülmüştür. Hipotez, üst lateral meme bölgesinde meme kanseri insidansını koltuk altı paraben içeren deodorantlar kullanımı ile ilişkilendirilmektedir. Parabenler cildi hassaslaştırır, alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Deride egzama gibi deri hastalıklarına, tahriş vede alerjik tepkimelere de neden olabilmektedir. Araştırmalara göre anne sütünde, idrarda, serumda vede seminal sıvıda parabenler belirlenmiştir. Parabenler UV’ye maruz kalmanın neden olduğu hücresel düzeyde hasarı arttırabilir vede bu da cilt kanserine neden olabilmektedir.

Parabenin Zararları Nelerdir, parabenler hakkında merak edilen zararları hakkında yazımız da ayrıntılı olarak hazırladık. Paraben ne işe yarar? ve paraben nedir? Sorularının cevaplarına da yazımızın içeriğinden bulabilir ve öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki parabenin zararları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Parabenin zararları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da parabenin zararları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Stor Perde Nasıl Temizlenir?

3 thoughts on “Parabenin Zararları Nelerdir?

  1. merhaba paraben zararlarında kanser riski var mı? Kullandığımız nerede ise her üründe paraben bulunmakta artık ürün alırken nerede ise içeriğine bakarak alıyorum marketten son günlerde arkadaşlarda uyarıyor ama bilmiyorum yinede nette araştırıyorum sağlık bakanlığı sanırım aşırısı zararlı diye yazmış.

  2. Paraben bulunduran kremleri kullanmak kanser yapar mı? Kullandığımız herşeyin içinde paraben bulunuyor son günlerde ise paraben kullanımı araştırılmakta bizlerde artık dikkat ediyoruz ama yinede aklımızda şüpheler var artık aldığım makyaj malzemelerinin içine bile bakıyorum)))

  3. Parabenin zararları varsa neden satılıyor toplatılsın tüm paraben ürünleri piyasadan insanların sağlığıyla oynanmasın. Kremleri sırf bu yüzden kullanmıyorum paraben içerdiği için sabunlarında içeriğine bakıyorum alırken.

  4. Paraben zararlı ama hala piyasada bir çok üründe bulunuyor sağlık bakanlığıda aşırıya kaçılmadığı sürece zararlı değil diye açıklama yapmış artık ne yapacağız bizde anlamadık ama yinede uzak durmalı sanırım. Son günlerde paraben ile ilgili bir çok aramalar yapılmakta bende merk ettim ama çok bilgi bulamadım….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed