Parmakta İltihaplı Şişlik Nasıl Geçer?

Parmakta iltihaplı Şişlik Nasıl Geçer? İltihaplanmış Ayak Parmağı Tedavisi, İltihaplanmış ayak parmağı nasıl geçer? İle ilgili bilinmesi gerekenler…

Parmakta İltihaplı Şişlik Nasıl Geçer? İltihaplanmış Ayak Parmağı Tedavisi

Parmakta iltihaplı Şişlik Nasıl Geçer
Sayfa İçeriği: Parmakta iltihaplı Şişlik Nasıl Geçer

Ayak parmağın da meydana gelen enfeksiyon, tırnak batmasından veya tırnak mantarından dolayı hafif bir enfeksiyon olabileceği gibi, daha ciddi deri enfeksiyonları da rastlanabilir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için iltihaplanmış ayak parmağı tedavisi vede iltihaplanmış ayak parmağı nasıl geçer? Soruları ile ilgili cevaplara ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Parmakta iltihaplı şişlik nasıl geçer?

Ayak parmağı iltihabı ciddi boyutlara gelebilir. Eklemler de veya kemik de bir enfeksiyona yol açabilmektedir. Yüzeysel enfeksiyonlar, genellik ile nispeten hafif olmakta ve evde kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Yalnız ciddi bir enfeksiyon durumun da tıbbi tedaviye ihtiyaç vardır. O yüzden enfeksiyonun daha ciddi hale gelmesini veya yayılmasını önlemek için uzman doktor tarafından değerlendirilmesi lazım. Yazımızın devamına giderek, parmakta iltihaplı şişlik tedavisi ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

İltihaplanmış Ayak Parmağı Nasıl Geçer?

İltihaplanmış Ayak Parmağı Tedavisi

İltihaplanmış ayak parmağın da, şişlik meydana geldi ise tuzlu sıcak suda parmağınızı 15 dakika kadar bekletebilirsiniz. Bu yöntem paronişinin neden olduğu sorunu azaltmaktadır. Eğer elinizde bulunuyor ise epson tuzu tercih edin. Su ise teninizi yakmayacak sıcaklıkta olmalı. Sıcak su sayesin de, şişme vede ağrı azalacak ve iltihabın bir kısmı da boşalacaktır.

Bazı durumlar da ayak parmağın da, ne tür enfeksiyon olduğunu vede bunun ciddi olup olmadığını anlamak oldukça zordur. Basit batık ayak tırnağı olabileceği gibi, vücudun geri kalanına yayılabilecek daha ciddi, enfeksiyon da olabilmektedir. Arada ki bu farklı iyi anlamak için, belirtilere bakmanız gerekmektedir. Hafif enfeksiyonun işaretleri vede belirtileri arasında ağrı ya da hassasiyet, kızarıklık, şişme vede o bölgede ki sıcaklığın artması olarak görülür. Daha ciddi enfeksiyonlar da ise, yaranın başlangıç noktasından, uzanan kırmızı çizgiler vede ateş, irin oluşması görülmektedir. Ciddi enfeksiyonlar, ayak parmağından vücudun tüm geri kalanına yayılabilmektedir. Ciddi ve kötü enfeksiyon bünyeyi şoka sokup, hayatı tehdit edebilir. Bu ciddiyetten, ciddi enfeksiyonların biran önce, sağlık uzmanı tarafından incelenmesi oldukça önemlidir.

Ciddi belirtilerden, hiç biri görünmüyor ise, biraz rahatsızlık var ise enfeksiyon evde de tedavi edilebilir. Küçük yaralanmalar da olduğu gibi, enfeksiyon bölgesini temizleyerek, antibiyotik sürerek vede o bölgeyi bir kaç gün bandaj ile kapalı tutarak enfeksiyonu tedavi etmek mümkün olmaktadır. Yarayı tedavi etmek için; Öncelikle yara bölgesini iyice temizleyin, iyi bir antibiyotik yara bölgesine sürülür ve bandaj ile kapalı tutup temiz kalması sağlanır. Eğer ağrı devam ediyor, canınız acıyor ise uzman hekime danışmanız gerekmektedir. Eğer ki enfeksiyon hafif ise vede sağlık için ciddi risk oluşturmuyor ise, yinede doktora baktırmanız da yarar var.

Evde tedavi uygulamadan önce, enfeksiyonun neyin neden olduğuna göre değerlendirme yapılmalıdır. Uzman hekim ağızdan alınan veya topikal antibiyotikler vermektedir. Çoğu zaman sadece ayak parmağını 1/2 ılık su vede 1/2 antibakteriyel sıvı sabun solüsyonun da her gün 3 ila 4 defa, 15 dakika bekletmeyi vede yaralı bölgeyi temiz tutmayı önermektedir. İltihaplı ayağı suda bekletmek, enfeksiyona iyi gelmekte vede deriyi yumuşatarak enfeksiyonun baş vermesini sağlamaktadır. Ayak parmağın da, mantar enfeksiyonu olması durumun da uzman hekim size, oral bir mantar giderici ilaç veya mantar giderici tırnak cilası yazabilir.

İltihaplanmış Parmak Nasıl Tedavi Edilir?

Parmakta İltihaplı Şişlik Nasıl Geçer

Eğer ki enfeksiyon ciddi vede derin ise uzman hekim bunu küçük operasyon ile tedavi etmeyi tavsiye edebilir. Enfeksiyonun hızlı operasyon ile boşaltılması anlamına gelmektedir. Genellik ile bu yöntem apse için kullanılmaktadır. Uzman öncelik ile, ayak parmağını lidokain ile uyuşturmakta, sonra da enfeksiyonu bir neşter ile yarıp irini akıtmaktadır. Enfeksiyonun, ne kadar derin olduğun bağlı olarak, daha fazla irin boşalmasını sağlamak için, yaranın içine fitil yerleştirilebilir. Daha sonra yara gazlı bez ile sarılıp 24 ila 48 saat bekletilir. Bu süre geçtikten sonra gazlı bez alınır vede yara tekrar incelenip gazlı bandaj ile tekrar kapatılır. Oral antibiyotikler de takviye olarak verilebilir.

Ayak parmağında meydana gelen yüzeysel enfeksiyonlar, çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilir. Bunlar; Su da bekletmek, tıpkı daha ciddi enfeksiyondaki gibi, ayak parmağını 1/2 ılık su vede 1/2 antibakteriyel sıvı sabun solüsyonun da bekletmek, genellikle önerilmektedir. Günde 1 defa, yaklaşık 15 dakika ılık suda bekletmek lazım. Bakteriyel enfeksiyonlar için, reçetesiz satılan antibiyotikli kremler vede merhemler tercih edilebilir. Mantar enfeksiyonları için, mantar giderici kremler kullanılabilir. İltihaplanmış ayak parmağını evde doğal yöntemlerle de geçirebilirsiniz. Bunların başlıcaları; Ayak tırnağını, elma sirkesin de 15 dakika bekletmek. Elma sirkesinin mikrop öldürücü özellikleri olduğundan, tercih edilebilir. Sirke enfeksiyon giderici özellikleri olduğundan yüzyıllardır kullanılmaktadır. Çay ağacı yağını bakteri veye mantar enfeksiyonu için sürebilirsiniz.

İltihaplanmış Parmak İçin Ne Yapmalı?

Parmakta İltihaplı Şişlik Nasıl Geçer

Çay ağacı yağı, doğal olarak antibakteriyeldir vede enfeksiyonları gidermeye destek verir. Enfeksiyonlu bölgeye sarımsak macunu sürebilirsiniz. İltihaplanmış ayak parmağınızı, enfeksiyon geçene kadar her gün epsom tuzun da bekletebilirsiniz. Bunu 15 dakika yapmanız yeterlidir. Listerine ağız çalkalama suyunu, ılık su ile seyreltip, ayak parmağınızı bu suda 15 dakika bekletebilirsiniz.

Parmakta İltihaplı Şişlik Nasıl Geçer, enfeksiyon ve iltihaplanmaya tüm yöntemleri denemenize rağmen çözüm bulamadıysanız ve bir kaç günde iyileşme olmadı ise, yara kötüye gidiyor ise, mutlaka uzman hekime görünmelisiniz. Eğer ki sizin de parmakta iltihaplı şişlik nasıl geçer, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Parmakta iltihaplı şişlik nasıl geçer, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da parmakta iltihaplı şişlik nasıl tedavi edilir yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Karabuğday Noodle Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed