Periferik Arter Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Periferik Arter Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Periferik Arter Hastalığı Nedir? Periferik arter hastalığı neden olur? İle ilgili merak ettikleriniz…

Periferik Arter Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Periferik Arter Hastalığı Nedir?

Periferik Arter Hastalığı Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Periferik Arter Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Periferik Arter Hastalığı Nedir, Periferik Arter Hastalığı Neden Olur, Periferik Arter Hastalığı Tedavisi Var Mı, Periferik Arter Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir, Periferik Arter Hastalığı Kimlerde Görülür, Atardamar Tıkanıklığı Nedir, Atardamar Tıkanıklığı Nasıl Önlenir, Atardamar Nasıl Tıkanır, Tıkayıcı Periferik Arter Hastalığı Nedir

Periferik arter hastalığı belirtileri nelerdir ile ilgili bilinmesi gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da mercek altına aldık. Periferik arter hastalığı nedir? Hakkında tüm merak edilen her şeyi yazımızın devamına giderek ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Periferik arter hastalığı nedenleri ve periferik arter hastalığı tedavisi ile ilgili soruları sayfamızdan yardım alarak bulabilirsiniz. Peki periferik arter hastalığı belirtileri nelerdir? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bacak vede kollara kanı taşıyan damar atardamardır. Bu damarın kireçlenmesi veya sertleşmesi ile meydana gelen hastalığa da periferik arter denmektedir. Hastalık ise sinsi vede yavaş ilerlediğinden ilk zamanlar hissedilmez. Çünkü hasta kişi genellik ile kramp girdiğini düşündüğünden ağrılara önem vermez. Diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkların yanı sıra sigara da atardamarın tıkanmasına neden olmaktadır. Hastaların %70’inde bu hastalık bacak ağrısı olarak görünmektedir. Bu hastalık ilerledikçe hastanın yürümesi vede bacağını hareket ettirmesi kısıtlanmaktadır. Özellikle de ileri yaşlarda görülen bu hastalık geç kalındığında kangrene dönüşebilmektedir. Önüne geçilemediği için uzuv kaybı da yaşanabilmektedir. Sizde periferik arter hastalığı ile ilgili daha çok bilgi öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamına gidebilirsiniz.

PERİFERİK ARTER HASTALIĞI NEDEN OLUR?

PERİFERİK ARTER HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

50 Yaş üzeri kişilerde.
Yağ oranı yüksek olanlarda.
Aile öyküsünde daha önce damar tıkanıklığı olanlar.
Sürekli yüksek topuklu ayakkabı kullananlar.
Kan oranında kötü kolesterol seviyesinin yüksek olması.
Kan basıncının vede şekerinin yükselmesi.
Çok sert vede dar pantolon tercih edenler.
Vücutta homosistein yani doku oluşturma proteinin aşırı olması.

PERİFERİK ARTER HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Tırnak uzamasında yavaşlık görülmesi.
Bacaklarda kıl dökülmesinin olması.
Baldırda serlik vede soğukluk hissi.
Ayakların üşümesi.
Ciltte mor bir parlaklık olması.
Uyku sırasında bacak ağrısı ile uyanma.
Normal yürüyüşte bile ağrı vede hareket edememe.

Bu hastalığa yakalanmamak için, kan şekeri vede yağ seviyelerinin normal sınırlar da tutulması için beslenme alışkanlıkları düzeltilmesi lazım. Özellikle de karbonhidratlı vede yağlı yiyeceklerden uzak durulması kilonuzu da kontrol etmelisiniz. Tansiyonun ideal değerler de kalması da bu hastalıkta önemlidir.

Periferik Arter Hastalığı Belirtileri Nelerdir, yazımız da hazırladığımız periferik arter hastalığı ile ilgili bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki periferik arter hastalığı belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Periferik arter hastalığı belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızın da sayfamızdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Samsung SideSync Ne İşe Yarar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 8 =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed