Plevral Efüzyon Belirtileri Nelerdir?

Plevral Efüzyon Belirtileri Nelerdir? Plevral Efüzyon Nedenleri Nelerdir? Plevral efüzyon neden olur? İle ilgili merak ettiğiniz, tüm her şey yazımızda.

Plevral Efüzyon Belirtileri Nelerdir? Plevral Efüzyon Nedenleri Nelerdir?

Plevral Efüzyon Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Plevral Efüzyon Belirtileri Nelerdir

Plevra efüzyon, akciğer de su toplanması olarak isimlendirilir. Akciğer ile göğüs boşluğu arasında ki boşluk da aşırı sıvı birikmesine plevral efüzyon denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için plevral efüzyon neden olur? ve plevral efüzyon nasıl geçer? Soruları ile ilgili cevapları ayrıntılı olarak bulabilirsiniz. Peki Plevral efüzyon belirtileri nelerdir?

Plevral efüzyon akciğer de su toplanması, akciğer zarları arasın da su birikmesine denir. Bu rahatsızlık enfeksiyon, konjestif kalp yetmezliği, travma, böbrek yetmezliği ya da kanser gibi çeşitli nedenlerden oluşmaktadır. Plevral efüzyon oluşumun da ise bir çok faktör bulunmaktadır. Plevral efüzyon belirtileri ile ilgili bir çok bilgiye de yazımızın devamından ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Plevral Efüzyon Neden Olur?

Plevral Efüzyon Belirtileri

Uzanırken nefes almakta zorluk,
Nefes darlığı,
Ateş,
Göğüs ağrısı, özellikle de derin nefes alırken,
Düz yatamama,
Öksürük,
Kürü öksürük,
Kalıcı hıçkırıklar,
Yüksek ateş,
Genel olarak kişinin kendisini iyi hissetmemesi,
Göğüs de sıkışma hissi ya da ağırlık,
Egzersiz yapamama,
Dispne, yani nefes darlığı ya da zor, zahmetli nefes alma gibi,
Ortopne, yani kişi dik oturmadıkça ya da dik durmadıkça rahat nefes alamama gibi belirtiler.

Plevra, akciğerlerin dışını vede göğüs duvarının içini saran ince zarar denmektedir. Bu zar da meydana gelebilecek tahriş, iltihap vede enfeksiyon durumun da normalden daha fazla sıvı salgılamaya başlamaktadır. Bu zar arasında ki sıvı ise akciğerin dışın da göğüs boşluğun da birikmekte vede bu durum tıp da plevral efüzyon olarak isimlendirilmektedir. Plevra efüzyon rahatsızlığına neden olan bazı nedenler bulunmaktadır, bunların başlıcaları ise; siroz hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, zatürre hastalığı, karaciğer fonksiyonun kötü olması, açık kalp ameliyatından kaynaklanan komplikasyonlar, şiddetli böbrek hastalığı, pankreatit, tüberküloz ya da pnömoni gibi enfeksiyonlar, lupus vede romatoidartrit gibi bağışıklık sistemi hastalıkları, erkekler de akciğer kanseri vede kadınlar da meme kanseri, akciğeri ya da plevrayı etkileyen ya da yayılan herhangi bir kanser türü.

Plevral efüzyon tedavisi, hastalığın durum nedenine göre değişiklik gösterebilir. Hastalığı teşhis etmek için göğüs röntgeni, göğüs ultrasonu, bilgisayarlı tomografi taraması, torasentez ya da sıvı örneği çıkarmak için kaburgalar arasına bir iğne sokulması ve plevral sıvı analizi uygulanır.

Plevral Efüzyon Belirtileri Nelerdir, plevral efüzyon için evde doğal yöntemler de uygulanabilir. Bunların başında bal gelmektedir. Zencefil, zerdeçallı süt, kimyon çayı, sarımsak iyi gelmektedir. Eğer ki sizin de, plevral efüzyon belirtileri nelerdir, yazımız hakkın da sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Plevral efüzyon belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da plevral efüzyon belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Klima Çarpması Nasıl Önlenir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed