Postmenopoz Belirtileri Nelerdir?

Postmenopoz Belirtileri Nelerdir? Postmenopoz Nasıl Oluşur?, Postmenopoz nedir? Hakkında merak edilen bazı bilgileri yazımızda ayrıntılı olarak derledik.

Postmenopoz Belirtileri Nelerdir? Postmenopoz Nasıl Oluşur?

Postmenopoz Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Postmenopoz Belirtileri Nelerdir

Yumurtalıkların üreme hormonları olan östrojen vede progesteronu daha az üretmesi sonucu adet döneminin kalıcı olarak son bulmasına postmenopoz denir. Postmenopoz kısaca, adetin kesilmesinden sonraki ilk 1 yılı kapsamaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırlamış olduğumuz postmenopoz nedir? vede postmenopoz nasıl oluşur? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Postmenopoz belirtileri nelerdir?

Genellik ile 45 ila 55 yaşları aralığında rastlanan menopozun 3 farklı türü vardır. Menopoz regl döneminin kesilmeye başladığı dönemi içermektedir. Perimenopoz, menopoz öncesi vede menopoza giden dönem olarak bilinmektedir. Postmenopoz da, menopoz sonrası dönemdir vede 1 yıldan daha uzun süren adet görülmeyen dönem olarak tanımlanmaktadır. Postmenopoz sürecinde kişi adetten kesilir. Yalnız bazı kadınların menopoz semptomlarını yaşadığına da rastlanabilmektedir. Postmenopoz sürecinin en büyük riskleri de, bireyin osteoporoz vede kalp hastalıklarına daha yatkın olmasıdır.

Östrojen vede progesteron ismi verilen üreme hormonlarının daha az üretilmesi sonucunda postmenopoz süreci oluşmaktadır. Postmenopoz, menopozun üçüncü vede son aşamasıdır. Bu süreçte yumurtalıklar üremeyi durdurur vede birey artık hamile kalamamaktadır. Menopoz 3 aşamalı bir süreçtir. Bu aşamalar perimenopoz, menopoz vede postmenopoz olarak tanımlanmaktadır. Yumurtalıkların daha az östrojen hormonu ürettiği, menopozdan önceki döneme perimenopoz ismi verilmektedir. Adetin kesildiği en az 1 yıllık dönem menopoz olarak isimlendirilmektedir. Postmenopoz da 1 yıldan daha uzun adet görülmeyen vede adetin kalıcı olarak son bulduğu dönemdir. Perimenopoz ile başlayıp, postmenopoz ile son bulan bu süreçeten sonra kadınlar bazı sağlık sorunları açısından riskli grupların arasına girmektedir. Yazımızın devamına giderek postmenopoz belirtileri ile alakalaı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Postmenopoz Nasıl Anlaşılır?

Postmenopoz Belirtileri

Saç dökülmesi,
Uykusuzluk,
Cinsel isteklerde değişim,
Vajinal kuruluk,
Sıcak basması.

Menopozdan Sonra Doğabilecek Riskler

Depresyon,
Vajinal kuruluk,
Kalp hastalıkları,
Kemik erimesi.

Postmenopoz Ne Kadar Sürer
Postmenopoz Ne Kadar Sürer

Postmenopoz sürecinde bireydeki çoğu menopoz belirtileri yok olmaktadır. Yalnız bazı bireylerde menopoz belirtileri uzun süre devam edebilmektedir. Bu belirtiler arasında sıcak basması, vajinal kuruluk, cinsel isteklerde değişiklik, uykusuzluk vede saç dökülmesidir. Belirtiler adet kesilmesine rağmen uzun süre devam ettiği durumlarda, hekime başvurmaktan çekinmeyiniz. Bu belirtiler başka hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Postmenopoz, tanısının koyulması adına, bireyin en az 1 yıl boyunca adet görmemiş olması lazım. 1 Yıl boyunca adet görmeyen kadınlar için, menopoz sonrası dönem olan postmenopoz teşhisi koyulabilmektedir.

Menopoz sonrası dönemde olası hastalıkların önüne geçmek vede vücudun sağlıklı kalması adına, düzenli egzersiz yapılmalı, sağlıklı beslenilmeli, sigara içilmemeli, özellik ile kalsiyum vede D vitamini içeren besinler tüketilmeli vede uyku kalitesine dikkat edilmelidir. Tüm bu yöntemler menopoz sonrası dönemde kronik hastalıkların görülme riskini azaltmaktadır. Perimenopoz, menopoza giden yolu anlatır ve menopoz öncesi dönem biçiminde ifade edilmektedir. Postmenopoz da, menopoz sonrası dönemi kapsar ve hayat boyu devam etmektedir. Menopoz sonrsası dönemde üretimi azalan hormonlardan bağımsız olarak vajinal kuruluk, cinsel ilişki, endometriyal hiperplazi ya da enfeksiyonlar menopoz sonrası kanamaya yol açabilmektedir. Postmenopoz sonrasında meydana gelen kanamalar için, hekime danışmanız sağlık açısından önemlidir.

Menopoz sonrası dönemde, östrojen vede progesteron hormonlarının üretimi azalmaktadır. Bu hormonların üretiminin azalması sonucu bir takım yan etkiler de yaşanabilmektedir. Postmenopoz, en az 1 yıl adet görülmeyen dönemden sonraki süreci içermektedir. Bu süreç yaşam boyu devam eder, üreme hormonları azalır, kişi adet göremez hale gelir vede bir daha hamile kalamaz. Postmenopoz, bireyin adet döngüsünün tamamen durduğu noktadan sonraki dönemdir.

Postmenopoz Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin de postmenopoz belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Postmenopoz belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı postmenopoz belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Pilates Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed