Pilates Faydaları Nelerdir?

Pilates Faydaları Nelerdir? Pilates Neye İyi Gelir? Pilatese Nasıl Başlanır?, İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Pilates Faydaları Nelerdir? Pilates Neye İyi Gelir? Pilatese Nasıl Başlanır?

Pilates Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Pilates Faydaları Nelerdir

Pilates, 20. yüzyılda Alman beden eğitmeni, yazar vede mucit olan Joseph Pilates tarafından geliştirilmiştir. Vücut esnekliği vede kas gücünü arttırmak amacı ile uygulanan fiziksel fitness yöntemidir. Bununla birlikte plastesin vücuttaki ağrıları giderdiği de belirtilmektedir. Yazımızın içeirğinde, siz değerli dostlarımız için hazırlamış olduğumuz pilatese nasıl başlanır? ve pilates neye iyi gelir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Pilates faydaları nelerdir?

Pilates, ilk olarak dansçıların yaralanmalarını iyileştirmek amacı ile geliştirilmiştir. Zaman geçtikçe fiziksel bir fitness yöntemine evrildi vede vücut esnekliği, kas gücü vede ağrı giderici bir yöntem olarak uygulanmaya başlanmıştır. Pilatesin başlıca fayları arasında, vücut esnekliğinin geliştirilmesi, kas gücünün artması, ağrı kesici olması, duruş bozuklukların giderilmesi, nefes kontrolünün sağlanması vede ruh sağlığının iyileştirilmesi bulunmaktadır. Bunlarla birlikte pilates vücudun denge vede koordinasyon sistemine de iyi gelmektedir. Yalnız pilates uygulaması konu hakkında uzman bireylerin yönlendirmesi ile yapılmaldıır. Bireyin kendi başına uyguladığı pilates hareketleri hem faydaların etkisinin az görülmesine yol açabilir iken, hem de yanlış harekete bağlı olarak sakatlık riskini artırabilmektedir.

Reformer pilatesin karşılığı aletli pilatestir. Aletli pilates basit yoga matı aracılığıyla ya da bir takım aletler ile birlikte yapılmaktadır. Bu hareketler genellik ile vücut esnekliğini vede kas gücünü artırmayı, duruş bozukluklarını düzeltmeyi vede mevcut ağrıların giderilmesini amaçlamaktadır. Uzman bir pilates eğitmeni eşliğinde yapılması daha sağlıklı sonuçlar vermektedir. Pilates temelde vücut esnekliğini vede kas gücünü artırmaktadır. Bununla birlikte pilates vücut dayanıklılığını yükseltir, vücut ağrılarına iyi gelmektedir. Duruş bozukluklarını giderir, nefes kontrolü sağlar, motivasyonu artırarak ruh sağlığını düzenler vede bireye yüksek enerji sağlamaktadır. Yazımızın devamına giderek pilates faydaları, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Pilatese Nasıl Başlanır?

Pilates Faydaları

Pilates bireye yüksek enerji verir,
Motivzasyonu artırarak ruh sağlığını düzenler,
Nefes kontrolü yapar,
Denge ve koordinasyon sağlar,
Pilates duruş bozukluklarını giderir,
Kas gerginliklerine bağlı ağrıları azaltır,
Kasları güçlendirir,
Pilates vücut esnekliğini artırır.

Yorgunluğu giderici özelliği bulunan pilatesin, bireye yüksek enerji sağlamaktadır. Pilatesin en önemli etkilerinden biri de ruh sağlığını düzenlemesidir. Bireyi kötü düşüncelerden uzaklaştıran, doğru nefes alınmasını sağlayan pilates böylelikle motivasyon artırıcı bir güç olarak kabul edilmektedir. Motivasyonun artmasıyla da stres düzeyi azalmaktadır. Pilatesin faydalarından bir diğeri de, nefes kontrolü yapmasıdır. Doğru hareketler vede nefes egzersizleri ile birlikte daha güçlü nefes alınmasını sağlamaktadır. Pilatesin en önemli faydalarından biri de, vücudun çekirdek kuvvetine odaklanmasıdır. Çekirdek bölge olarak bilinen merkezi güçlendiren pilates böylelikle denge vede koordinasyon sağlayarak daha sağlıklı bir vücut yapısı elde edilmesini kolaylaştırmaktadır.

Pilates, vücut gövdesini vede merkezi güçlendirerek vücudun daha dik görünüme kavuşmasına yardım ederek duruş bozukluklarını gidermektedir. Kas-iskelet sistemini harekete geçiren pilates özellikle bel ağrısı sorunu yaşayan bireyler için faydalı bir egzersizler bütünüdür. Pilates aynı zamanda kasların harekete geçmesini sağlayan fiziksel etkinliktir. Yapılan pilates hareketleri esnasında kaslar harekete geçer vede güç kazanmaktadır. Pilateste yapılan esneme hareketleri vücut kaslarının daha esnek bir yapıya bürünmesini sağlamaktadır. Bu da kasların gevşemesini sağlar, yaralanmaları önler vede vücudun hareketliliğini korumaktadır.

Pilates Hareketleri Nasıl Uygulanır?

Doğru nefes alışverişi,
Hareketler için pozisyon alınması,
Kasların doğru kullanımı,
Kaburga vede kürek kemiği stabilizasyonu,
Hareket vede mola sürelerinin doğru ayarlanması,
Pilates hareketlerinin düzenli aralıklar ile yapılması.

Pilates Zayıflatır Mı
Pilates Zayıflatır Mı

Pilates ister evde, isterseniz özel bir merkezde yapılabilmektedir. Bunun için öncelik ile bir yoga matına ihtiyaç vardır. Daha sonra nefes kontrolü yapılarak hareketlere geçilmektedir. Pilates yapar iken, hareketlerin uzman bir kişinin yönlendirmesi ile yapılması oldukça önemlidir. Pilatese başlamadan önce, konunun uzman bir profesyonele danışmak gerekmektedir. Pilates eğitmeni, pilatesin nasıl yapılacağı vede doğru hareketler konusunda bireyi yönlendirmektedir. Daha sonrasında ağır vede yorucu hareketler yerine pilatese yavaş vede kontrollü biçimde başlamak önemlidir. Gerek kullanışlı bir matla, gerekse de reformer pilates yolu ile pilatese başlanabilmektedir. Tüm bunarın ışığında pilates ile ilgili en önemli ipucu bir şekilde yapılması gerektiğidir. Bilinçli yapılan pilates, potansiyel faydaların daha hızlı biçimde etki etmesini sağlamaktadır.

Pilates yağ yakmatan çok, kasları güçlendirir vede esneklik sağlar. Kalori yakılmasını sağlar. Yalnız zayıflatma yönünde çok büyük bir etkisii yoktur. Pilates esneklik, vücut dayanıklılığı vede kas güçlenmesi gibi faydaları içeren bir egzersiz olduğundan, vücudu şekillendirici özelliği de bulunmaktadır. Pilates öncellik ile vücut esnekliğini artıran egzersizdir. Bununla birlikte kasları güçlendiren pilates aynı zamanda ağrı kesicidir, duruş bozukluklarını giderir vede strese iyi gelmektedir. Aletli pilates olarak da bilinen reformer pilates, pilates için özel üretilmiş ekipmanları kapsamaktadır. Bu ekipmanlar ile yapılmas zor olan hareketler daha kolay ve etkili şekilde yapılmaktadır. Yatay bir platform üzerine yerleşen kişi matla yapılan hareketlere göre zor hareketleri yapmaya çalışmaktadır. Bu da vücut dayanıklılığını artırarak daha esnek görünüme kavuşulmayı hedeflemektedir.

Pilates Faydaları Nelerdir, eğer ki sizin de pilates faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Pilates faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı pilates faydaları nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ayçiçek Yağı Ne Kadar Dayanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed