Rektum Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rektum Kanseri Belirtileri Nelerdir? Rektum Kanseri Neden Olur?, Rektum kanseri tedavisi ile alakalı bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda hazırladık.

Rektum Kanseri Belirtileri Nelerdir? Rektum Kanseri Neden Olur?

Rektum Kanseri Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Rektum Kanseri Belirtileri Nelerdir

Bağırsağın son bir kaç santimlik kısmına rektum denir. Kolonun son kısmının sonlarında başlar ve anüse giden kısa, dar kanala ulaştığında sonlanmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için rektum kanseri nasıl anlaşılır? ve rektum kanseri neden olur? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Rektum kanseri belirtileri nelerdir?

Rektum içindeki kanser ve kolondaki kanser sıklık ile birlikte kolorektal kanser olarak isimlendirilmektedir. Rektum ve kolon kanserleri bir çok konuda benzerken, tedavileri oldukça farklı ve değişik uygulanmaktadır. Bu temel olarak rektumun pelvik kavitede diğer organ ve yapılardan çok az ayrılmış sıkı boşlukta bulunmasından kaynaklanmaktadır. Rektum kanserin cerrahi ile tümüyle çıkarılması oldukça karmaşık ve zor durumdur. Kanserin tekrarlaması ihtimalini azaltmak amacı ile cerrahi öncesi ya da sonrası her ikisinde ek tedaviye ihtiyaç olmaktadır.

Geçmişte geniş çaplı tedavilerden sonra dahi, rektum kanser hastalarında uzun sürede sağ kalım oldukça az sağlanır. Son 35 yılda tedavideki ilerlemeler ile artık bir çok rektum kanser vakası tedavi edilebilir duruma getirilmiştir. Kolorektal kanser için, ne zaman tarama yaptırmaya başlamanız gerektiğini hekiminizle konuşunuz. Kılavuzlar ise genelde ilk kolorektal kanseri taramasının 50 yaşında yapılmasını tavsiye etmektedir. Ailede kolon kanseri ya da rektal kanser hikayesi olması gibi farklı risk faktörüne sahip iseniz, hekiminiz daha sık ya da daha erken tarama önerebilmektedir. En doğru tarama testi kolonoskopidir. Bu işlemde hekim ucunda minik bir kamera olan uzun, esnek tüp kullanarak rektum ve kalın bağırsak iç yüzünü incelemektedir. Kolonoskop anüsten rektum ve kolona ilerletilmektedir. Kolonoskopun kamerası bağırsakta ilerler iken hekimin gördüğü monitöre rektal ve kolonik iç yüzeylerin videosunu göndermektedir. Eğerki bir polip ya da dokunun şüpheli görünen bir alanı bulunur ise, hekim aynı zamanda kolonoskop içine yerleştirilmiş araçlarla bu bölgelerden parça alabilmektedir. Yazımızın devamına giderek rektum kanseri belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Rektum Kanseri Evreleri Nelerdir?

Rektum Kanseri Belirtileri

Diyaet ya da egzersize bağlı olmayan açıklanamayan kilo kaybı rektum kanserinin ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Tümörün büyümesi dışkı boyutunda değişimlere neden olabilmektedir. Kalem inceliğinde dışkılamak rektum kanseri belirtisi olabilir. Tümörün büyüyerek çıkış yolunu kapatması sonucu, bağırsak tıkanması yaşanabilmektedir. Bağırsak tıkanması karın bölgesinde şiddetli ağrı ve kramplara yol açabilmektedir.

Dışkıda fark edilmeyen kanamalar anemi yani, kansızlığa yol açabilmektedir. Anemiye bağlı olarak yaşanan nefes darlığı, baş dönmesi, hızlı kalp atışı rektum kanseri belirtileri bakamından ciddiye alınmalı. Ağrılı bağırsak hareketleri ve dışkıda mukus. Bağırsak hareketlerindeki değişikliğin yanında, bağırsağın boş olduğu duyugusu ya da sık tuvalete gidilmesine rağmen yeterli dışkılayamama da rektum kanserinin belirtileri arasındadır. Kabızlık, ishal, aşırı miktarda gaz gibi bağırsak hareketlerindeki değişiklikte rektum kanseri belirtisi olabilir. Makatta kanama ya da dışkıda kan görülmesi rektum kanseri belirtileri arasında en sık yaşananların başında gelir. Nerede ise 10 hastanın 8’inde kanama belirtisi yaşanır.

Rektum Kanseri Nedenleri

Ailede özellik ile birincei derece yakınlarda kolon ve rektum kanseri bulunması önemli bir rektum kanseri nedenidir.
Diyabet yani, şeker hastalığı.
Kanser tedavisi için özellik ile karın bölgesine radyoterapi tedavisi almak rektum ve kolon kanserine neden olabilir.
Hareketsiz yaşam ve obezite rektum kanseri nedenidir.
Polipsiz kalıtsal olmayan kolorektal kanser ve ailesel adenomatoz polipozis gibi genetik sendromlar rektum kanseri nedenleri arasında yer almaktadır.
Ülseratif kolti ve crohn hastalığı gibi kolon ve rektumun kronik enflamatuar hastalıkları rektum kanseri riskini arttırır.
Kolorektal kanser ya da polip öyküsü rektum kanserine neden olabilir.
Hayvansal kaynaklı yüksek yağlı beslenme düzeni rektum kanseri nedeni olabilir.
Alkol ve sigara tüketimi rektum kanseri riskini artırır.
Rektum kanserinin büyük bir çoğunluğu, ileri yaşta meydana gelmektedir.

Rektum Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Rektum kanseri evreleri vede derecesi belirlendikten sonra tedavi planlaması yapılmaktadır. Rektum kanseri tedavisinde, kanserin evresi ve derecesi, tümörün rektumdaki boyutu, yeri, hastanın yaşı ve genel sağlık durumuna göre planlama yapılmaktadır. Rektum kanseri kemoterapi tedavisi genellik ile kanser hücrelerini hedef alan 2 ya da daha fazla ilaçtan oluşmaktadır. Rektum kanserinde kamoterapi ve radyoterapi ameliyattan önce kullanılabildiği gibi sonra da uygulanabilir. Rektum kanseri 1.Evre tedavisinde cerrahi yöntem tedavide tek gerekli adım olabilmektedir. 1.Evre rektum kanserinde ameliyat sonrası nüks riski düşüktür ve bu neden ile genellik ile kemoterapi önerilmemektedir. Rektum kanseri 2. ve 3. evrelerde kanserin tekrarlamaması için ameliyattan sonra kemoterapi ve radyoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Rektum kanseri 2. Evre ve rektum kanseri 3. Evre hastalarda ameliyattan önce tümörü küçültmek için kemoterapi ve radyoterapi tedavisi uygulanabilmektedir.

Rektum Kanserinde Ağrı Nerede Olur
Rektum Kanserinde Ağrı Nerede Olur

Rektum kanserinin tedavisinde ameliyat, en sık başvurulan yöntemlerin başında gelir. Rektum kanseri ameliyatı tümörün yeri vede büyükliğine göre planlanmaktadır. Rektum kanseri ameliyatı, makat koruyucu rektum ameliyatı vede makat kaybı gerektiren rektum ameliyatı olmak üzere 2 grupta incelenebilmektedir. Rektum kanseri kadınlara oranla, erkeklerde daha fazla rastlanmaktadır. Endoskopik ve radyolojik tetkiklerin ilerlemesi ile birlikte rektum kanseri teşhisi daha rahat konulabilir. Farkındalığın arması ile birlikte görülme oranlrında da artış yaşanır. Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişiye kolon ve rektum kanseri teşhisi konulur.

Rektum Kanseri Tedavi Edilir Mi?

Ülkemizde kesin bir rakam olmamak ile birlikte, her yıl 30 bine yakın kolon ve rektum kanseri teşhisi konulduğu bilinmektedir. En sık görülen rektal kanser türü, mukozadan kaynaklanan bir kanser olan adenokarsinomdur. Rektum ve kolon kanserinin kesin görülme yaşı yoktur. Yalnız rektum kanseri genellik ile 35 yaşından sonra görülür. Hasta kişilerin büyük bir çoğunluğu da, 50 yaşından daha ileri yaşlardadır.

Rektum Kanseri Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin rektum kanseri belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Rektum kanseri belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da rektum kanseri belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Safra Kesesi Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed