Safra Kesesi Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri Nelerdir? Safra Kesesi Kanseri Nedenleri, Safra kesesi kanseri nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gerekenler.

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri Nelerdir? Safra Kesesi Kanseri Nedenleri

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Safra Kesesi Kanseri Belirtileri Nelerdir

Karın sağ kısmında karaciğerin altında yer alan organa safra kesesi denmektedir. Karaciğerin salgıladığı safra sıvısını depolamaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için safra kesesi kanseri nedenleri ve safra kesesi kanseri nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Safra kesesi kanseri belirtileri nelerdir?

İhtiyaç durumunda safra kesesi, safra salgılayarak sindirim esnasında emilen besinlerin işlenmesine yardımcı olmaktadır. Safra kesesi, ayrıca safra taşı oluşumunun önlenmesi için de gerekli olan mukusu salgılamaktadır. Genel olarak, safra kesesi vücudumuzdaki sindirim sürecini düzenlemek adına oldukça önemli rol oynamaktadır. Farklı ve çeşitli nedenlerden dolayı safra kesesinde yer alan hücreler anormal büyüme ya da çoğalma göstermediğinde safra kanseri gelişmektedir. Safra kesesi kanserine neden olan, birden fazla durum bulunmaktadır. Risk faktörleri arasında sigara içme, yaş, obezite, aile geçmişi vede bazı kalıtsal hastalıklar vardır. Safra kesesi kanseri, bulunduğu konumdan dolayı geç fark edilebilmektedir. Safra kesesi kanseri, nadir olarak görülse de, ileri evrede ciddi sağlık riski oluşturabilmektedir.

Safra kesesi kanseri, bazı durumlarda safra yolunda gelişebilmektedir. Safra yolu kanseri ayrıca karaciğerin içindeki bölgede de gelişebilmektedir. Klatskin tümörü olarak da bilinen safra yolu kanseri belirtileri, safra kesesi kanseri belirtileri ile benzerlik gösterse de, bazı noktalarda ayrılmaktadır. Safra kesesi kanseri ve safra yolu kanseri aynı kanser türlerinden değildir. Safra kesesi kanseri, safre kesesinde gelişen kanser türüdür. Safra kesesindeki hücrelerin anormal büyümesi sonucu meydana gelmektedir. Safra yolu kanseri de, safra kesesinden açılan safra yollarında gelişen kanser türüdür. Her iki tip farklıdır ve birbirinden farklı belirtileri, risk faktörleri ve tedavileri bulunmaktadır. İlgili belirtiler meydana geldiğinde bir hekimle konsültasyon yapılması vede doğru teşhis ile tedavinin uygulanması oldukça önem taşımaktadır. Yazımızın devamına giderek safra kesesi kanseri beliritleri ile alakalı daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Safra Kesesi Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri

Sarılık,
Halsizlik ve yorgunluk,
İştahsızlık,
Bulantı ve kısma,
Ağrı.

Safra Kesesi Kanseri Nedenleri

Safra kanalı sorunları,
Sigara ve alkol,
Şişmanlık,
Safra kesesi taşı,
Tifo,
Ailedeki hastalık,
Cinsiyet,
Yaş.

Safra Kesesi Kanseri Nasıl Anlaşılır
Safra Kesesi Kanseri Nasıl Anlaşılır

Safra kesesi kanseri tedavisi, hasta kişinin durumuna ve evresine göre farklılık göstermektedir. Yalnız yaygın olarak kullanılan bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Safra kesesi kanseri cerrahi olarak tedavi edilir ise, ameliyat hasta kişinin durumuna göre planlanmaktadır. Ameliyat sonrası hastanın bağırsaklarının normal işlevini tekrar kazanması adına, bazen bağırsak tüpleri konulabilmektedir.

Kemoterapi, tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlatmak ya da bu kötü huylu hücreleri öldürmek adına kullanılan ilaç tedavisidir. Bu tedavi cerrahi tedavinden sonra veya cerrahi tedavinin mümkün olmadığı durumlarda kullanılabilmektedir. Radyoterapi, tümör hücrelerine yüksek doz radyasyon uygulanmasıdır. Bu tedavi, cerrahi tedaviden sonra veya cerrahi tedavinin mümkün olmadığu durumlarda kullanılabilmektedir. İmmunoterapi, vücudun kendine ait savunma mekanizmalarını kuvvetlendirmek adına kullanılan tedavi yöntemidir. Her hasta kişinin durumu farklıdır ve tedavi yöntemlerinin seçimi, hasta kişinin genel sağlık durumu, yaşı, tümörün büyüklüğü ve yayılma durumu gibi faktörlere göre yapılmaktadır. Tedavi yöntemlerinin seçimi ve uygulanması, bir onkolog ya da cerrahi uzman hekimi tarafından uygulanmalıdır.

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin safra kesesi kanseri belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Safra kesesi kanseri belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da safra kesesi kanseri belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Soğuk Isırması Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed