Roka Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Roka Hakkında Bilmeniz Gerekenler Rokanın Faydaları Nelerdir? Roka bitkisi hakkında bilmeniz gereken faydalarını sayfamızdan bulabilirsiniz.

Roka Hakkında Bilmeniz Gerekenler Rokanın Faydaları Nelerdir?

Roka Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sayfa İçeriği: Roka Hakkında Bilmeniz Gerekenler, Rokanın Faydaları Nelerdir, Roka Nedir, Rokanın Sağlığa Faydaları, Roka Alerji Yapar Mı, Roka Otu Zararlı Mı, Roka Zararları, Roka Bitkisi Zararlı Mı, Roka Faydaları, Roka Zayıflatır Mı

Roka hakkında bilmeniz gerekenler hakkında yazımız da faydalarını bulabilirsiniz. Rokanın faydaları nelerdir? ile ilgili tüm merak edilenlere sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Roka genellikle kuzu kulağı ile karıştırılmakta vede acımsı bir tada sahiptir. Bu bitkinin insan sağlığına bir çok faydası bulunmaktadır. Roka hakkında bilmeniz gereken faydalarını yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Roka akdeniz salatasının vazgeçilmez besini olarak bilinmekte vede insan sağlığına oldukça faydası bulunmaktadır. Araştırmalar da roka bitkisinin yetiştiği kırmızı topraktaki tüm verimliliğini içerdiği tespit edilmiş. Rokanın insan sağlığına faydaları saymakla bitmez. Ekim sonun da tüm masalar da vede salatalar da roka bitkisi tercih edilmektedir.

ROKANIN SAĞLIĞA FAYDALARI

Rokanın nitrat değeri oldukça yüksek olduğu için tüketimine dikkat edilmesi gerekmekte. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarına da sebebiyet verebilmektedir. Özellikle saklanırkende dikkat edilmesi gerekmektedir.

Uzman hekimler rokanın özellikle kış aylarında tüketildiği zaman üst solunum yolu hastalıklarına karşı vücudu koruduğunu belirtmektedir. Roka bitkisi çözücü maddeler içerdiğinden dolayı boğazdaki balgamı vede vücuttaki toksinlenmeyi de idrar yolu ile atmaktadır.

Sülforafan, fitokimyasallar tiyosiyanatlan yada indollere gibi maddeler içeren roka bağışıklığı güçlendirdiği için vücuttaki kanserli hücre oluşumunu engellemektedir. Özellikle yumurtalık kanserinde yapılmış araştırmalar rokanın rahimi vede yumurtaları güçlendirdiği vede yaşanma ihtimali olan tümörlü hücreleri azalttığı ortaya çıkmıştır.

Rokanın temel sağlık kuralları bulunmaktadır. Düzenli enerji üretimi, kırmızı, yağ sentezi vede beyaz kan hücreleri bunlar sağlık açısından vücutta denge de olması gereken hayatı bölgelerdir. Vücutta yeterli derece B vitamini bulunmalıdır. B vitamini genel itibariyle vücudun sağlık açısındaki tüm işleyişini etkilemektedir. Doğada B vitamini bakımından en zengin olan bitki roka düzenli tüketildiğinde bu ihtiyacın %80’ini karşılamaktadır.

Roka bitkisi turpgiller ailesinden gelmekte vede K vitamini bakımından oldukça zengindir. K vitamini kemik sağlığını kurumakla kalmaz, doğru gelişimine yardımcı olmaktadır. K vitamini beyindeki hafıza bölümünü destekler vede unutkanlık riskini de azaltmaktadır. Araştırmalara göre rokanın alzheimer gibi riskli hastalığın oluşmasını önleyebileceği ön görülmüş.

Kanın ihtiyacı kadar oksijen değerini arttırarak vücudun direncini arttırır. Güçlü bir antioksidan olduğu için hastalıklara karşı bağışıklık sisteminde kalkan oluşturmaktadır.

Roka bitkisi toprakta bulunan A vitamini bakımından da oldukça zengindir. Kemik sağlığının yanı sıra, diş vede göz sağlığını da olumlu etkilemektedir. Kişi de görme yetkisini arttırarak ileri yaşlar da görülebilme ihtimali olan hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Roka Hakkında Bilmeniz Gerekenler, yazımız da roka bitkisi hakkında insan sağlığına faydalarını maddeler halinde bulabilirsiniz. Sizin de eğerki roka hakkında bilmeniz gerekenler yazımız hakkında kafanıza takılan sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Roka hakkında bilmeniz gerekenler sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bebeklerin Gazı Nasıl Çıkarılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 8 =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed