Safranın Faydaları Nelerdir?

Safranın Faydaları Nelerdir? Safranı Kimler Kullanamaz?, Safran neye iyi gelir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda hazırladık.

Safranın Faydaları Nelerdir? Safranı Kimler Kullanamaz?

Safranın Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Safranın Faydaları Nelerdir

Crocus sativus yani, safran çiçeğinin kırmızı iplik benzeri yapının kurutulması ile elde edilen yemeklere vede içeceklere renk ile tat veren baharat türüne safran denir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırlamış olduğumuz safran neye iyi gelir? ve safranı kimler kullanamaz? İle ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Safranın faydaları nelerdir?

Safran üretmek için, stigmaların titizlik ile toplanması, dikkatlice yerleştirildikten sonra kurutulması nedeni ile en pahalı baharatlar arasında bulunmaktadır. Lezzetinin derinleşmesi için, kuruyana kadar sıcakta tutulması oldukça önemlidir. Altın kırmızısı bir renk ve hafif bir tada sahip olan safranın aromatik kokusu bulunmaktadır. Safran, küçük miktarlarda tüketilen baharattır. Bu neden ile vitamin ve mineralin önemli kaynağı değildir. Yalnız bir porsiyon safran, iyi bir manganez minerali kaynağı olarak bilinir vede az miktarda C vitamini barındırmaktadır.

Safran, antioksidan bakımı ile depresyon semptomlarına iyi gelmektedir. Alzheimer hastalığının semptomlarının azalmasına yardımcı olarak libidoyu arttırmaktadır. Bunların yanında göz sağlığına da etki ederek daha iyi bir uykuyu destekleyen bir yapıya sahiptir. Safran, genellik ile çok az yan etkisi olan ya da hiç yan etkisi olmayan baharatlar arasında bulunmaktadır. Aşırı tüketimi durumunda bazı bireylerde bulantı, baş dönmesi ve anksiyete gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Bireyler besin takviyesi olarak insanlar günde 1,5 grama kadar safran tüketebilmektedir. 5 gram ve üzeri yüksek dozda safran tüketmek toksit etki yaratabilmektedir. Her besinde olduğundan safranı da tüketmeden önce mutlaka uzman hekime danışmalısınız. Yazımızın devamına giderek safranın faydaları ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Safran Neye İyi Gelir?

Safranın Faydaları

Açlığı bastırarak kilo vermeye yardımcı olur,
Anti-inflamatuar etkisi ile kan basıncını düşürür,
Libidoyu artırmaya yardımcı olur,
Göz sağlığına iyi gelir,
Vücudun oksidatif stres ve iltihap ile savaşmasına yardımcı olabilir,
Erken cilt yaşlanmasının yaygın nedeni olan UV radyasyonuna karşı koruma sağlar,
Depresyon belirtilerini hafifletir,
Uyku artırıcı özelliğe sahiptir,
Kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürerek kardiyovasküler sağlığa yardımcı olur,
Öğrenme ve hafıza fonksiyonunu geliştirir,
Regl öncesi esemptomların azalmasına yardımcı olur,
Safrandaki antioksidanlar beyin vede seni sistemi sağlını korumaktadır.

Antioksidan bakımından zengin baharat olduğu için, hücre hasarları ile savaşarak hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanında beyin ve sinir sisteminin sağlığına karşı da tüketilebilen baharatlar arasında yer almaktadır. Safranda bulunan krosin, krosetin ve safranal antioksidanları hafızanın gelişmesine katkı sağlamaktadır. Regl öncesi dönem olarak bilinen premenstrüel sendrom, baş ağrısı, karın ağrısı, sivilce oluşumu ve pelvik ağrı gibi bir çok semptoma neden olabilmektedir. PMS, bu semptomlardan dolayı depresyon, kaygı ve ruh halini etkilemektedir. Safran tüketmek PMS’nin bazı duygusal semptomalrını hafifletmeye yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Safran içeriğinde barındırdığı antioksidanlar bireyin öğrenme vede hafıza fonksiyonuna etki ederek gelişmesine yardımcı olmaktadır. Böylelikle gelişim çağında olan çocuk vede gençlerin öğrenme yeteneğinin yükselmesini sağlamaktadır. Safran baharatı, kolesterol vede trigliserit seviyelerini düşürerek oluşturduğu kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltmaktadır. Antioksidan yapısı ile safran, kalp hastalıkları üzerinde olumlu etkilerde bulunmaktadır. İştah açıklığı nedeni ile kilo vermede güçlük çeken bireyler, safrandan yararlanabilmektedir. Safran tüketmek bireyin daha az aç hissetmesine neden olarak kilo vermeye yardımcıdır. Yalnız safranın yanında sağlıklı beslenmek de büyük önem taşımaktadır. Safranda bulunan akitf maddeler uyku artırıcı özelliğe sahip olmaktadır. Böylelikle uyku kalitesi vede süresi artarak bireyin daha rahat uyku düzeni geçirmesini sağlamaktadır. Safran içerisindeki krosin maddesi ile melatonin düzeylerini artırır ve beyinde bulunan belirli reseptörler üzerinde etkilerde bulunmaktadır.

Safranın içinde Hangi Vitaminler Var
Safranın içinde Hangi Vitaminler Var

Safran, anksiyete vede depresyona karşı zihinsel sağlık bozuklukları adına doğal bir tedavi görevi görmektedir. Krosin vede safranal gibi safran içerisinde bulunan bazı maddeler, dopamin, norepinefrin ve serotonin gibi duygu durum artırıcı nörotransmitterlerin geri alımını engellemektedir. Böylelikle ruh halinin iyileşmesine destek vermektedir.

Safra Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Safranda bulunan antioksidanlar serbest radikaller ile savaşarak cilt hücrelerini korur ve yaşlanmanın neden olduğu belirtilerin azalmasını sağlamaktadır. Bunun yanında UV ışınlarına karşı koruyarak cidlin yaşlanmasını yavaşlatmaktadır. Oksidatif stres, hücrelerin hasara uğramasına neden olarak vücudun bağışıklığını düşürmektedir. Safran baharatı tüketildiğinde içerisindeki anti-inflamatuar ile vücuttaki iltihap azaltmaktadır. Safran tüketmek glokomlu bireylerde göz basıncını azaltır ve anti-inflamatuar ve antioksidan bileşikler gözdeki inflamasyonun iyileşmesine destek olur.

Böylelikle göz hastalığı ile ilişkili semptomları iyileştirir ve göz rahatsızlıklarının ilerlemesine karşı koruma sağlamaktadır. Safran, hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel işlev bozukluğuna yardımcı olabilecek bileşenler barındıran bir yapıya sahiptir. Anti-inflamatuar özellikleri bulunan antioksidanlar bakımından zengin baharat türüdür. Safranda bulunan spesifik antioksidanlar, vücudun hücre hasarına ve yüksek tansiyon da dahil olmak üzere hastalıklara yol açabilecek oksidatif stresten korunmasına destek olmaktadır. Safran, hamileler ve emzirme dönemindeki kadınlar tarafından hekim kontrolünde tüketilmesi gereken baharatlar arasında yer almaktadır. Bunun yanında astım hastalarının üzerinde alerjik etki yaratabilmektedir.

Safranın Faydaları Nelerdir, eğer ki sizin de safranın faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Safranın faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı safranın faydaları nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Noonan Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed