Sarı Akıntı Neden Olur? Sarı Akıntı Nedenleri ve Tedavisi

Sarı Akıntı Neden Olur? Sarı Akıntı Nedenleri ve Tedavisi, Sarı akıntı endişe yaratıcak durumda değildir. Yalnız çok yoğun olanlar alerji olabilir.

Sarı Akıntı Neden Olur? Sarı Akıntı Nedenleri ve Tedavisi

Sarı Akıntı Neden Olur
Sarı Akıntı Neden Olur

Sarı akıntı, aslında her durumda korkutan bir hastalık değildir. Yalnız bilmeniz gerekirki sarı akıntı yoğun olması, alerjinin, bulaşıcı hastalığın yada tahrişin habercisi olmaktadır. Havadaki dogal salgıların teması sonucu sarı akıntının berrak rengi ile birlikte görülebilir. Peki hiç düşündünüz mü sarı akıntı neden olur? Bir çok etken aslında akıntıya sebep olarak gösterilmektedir.

Vijana iltihabıda bunların başında gelmektedir. Hafif sarı renk olan sarı akıntılar, doğal olarak hava ile temas sonuçu görülmekte. Yalnız bazı belirtiler ile birlikte görülüyorsa bir hastalık habercisi olabilmektedir. Hamilelik dönemlerinde sık sık görülmektedir. Cinsel yolla buluşan hastalıklar sonucuda sarı akıntı görülebilmekte.

Sarı Akıntı Nedenleri Nelerdir?

Doğal etkenler
Vajinit (vajina iltihabı)
Kimyasal yolla buluşan hastalıklar
Hamilelik

Yukarda belirtmiş olduğumuz etkenler, sarı akıntı nedenleri arasında yer almaktadır. Gelin şimdi bu etkenleri tanıyalım.

Doğal etkenler : Vajinanın doğal akıntısını salgılayan bezler, rahim ağzında vajina duvarında bulunur. Bu salgılanan, vajina nemli kalır vede iltihap oluşumuna karşı korur. Yumurtlama, emzirme vede cinsel olarak uyarılma olarak, kıvamı vede miktarı artabilir. Akıntı bazen ise hafif süt beyaz rengi almaktadır.

Doğal Akıntılar Hafif Sarı Renktir. Eğerki bunlarla birlikte aşağıdaki belirtiler görülüyorsa hastalık söz konusu olabilir.

Belirgin sarı renk
Kaşıntı
Kızarıklık
Beklenmedik şekilde kötü koku
İdrar yaparken yanma
Ağrılı cinsel ilişki
Yüksek ateş

Vajinit (vajina iltihabı) : Florası bulunan vajinanın, doğal dengeyi sağladığından yararlı bakterilerinde dahil olduğundan bazen zararlı bakterilerede yakalana bilmektedir. Eğerki sizde aşağıdaki belirtileri gözlemliyorsanız, vajina iltihabı ortaya çıkarak sarı akıntı oluşabilir.

Kişisel temizliğe özen göstermemek.
Tuvalet kağıtları arkadan öne doğru kullanılması.
Şeker hastası olmak.
Sigara içmek.
Tampon, Spiral vb gibi rahim içi araçları kullanmak.

Tabi bir tek bakteriyen virüslerle vajinal iltihabı olmamaktadır bunların yanı sıra kimyasal tahriş ile alerjilerde bulunmaktadır. En çok karşılaşılan alerjiler ise;

– Triclosan
– Dioksan
– Paraben
– Sodyum Sülfat

Cinsel yolla buluşan hastalıklar : Bir çok kişi ile cinsel ilişki yaşamak, korumasız cinsel ilişki gibi nedenlerle ortaya çıkan sarı akıntı aşağıdaki hastalıklarıda beraberinde getirmektedir.

– Kilamidya: Cinsel ilişki ile buluşan en sık görülen hastalıktır.
– Gonore: Bakterilerin sebep olduğu hastalıktır.
– Trikomonas: Parazit kaynaklı iltihap yapan hastalıktır.

Hamilelik : Eğerki sarı akıntınız varsa, hamilelik belirtisi olabilir. Hamilelik ile birlikte yükselen, östrojen seviyesi vajina akıntısının koyulaşmasına sarı renk barındırmasına sebep olmaktadır. Tehlikeli bir durum değildir, normaldir.

Sarı Akıntı Tedavisi Nelerdir?

1- İlaç Tedavisi : Doktor muayenesi kesinlikle önemlidir. İlaç tedavisi uygulanacak ise aşağıda verilmiş ilaç tedavileride uygulanabilir.

– Bakteriyel vajinoz : Metronidazol ile Tinidazol önerilebilir. Hap veya krem olarak.
– Maya iltihabı : Klotrimazol krem önerilebilir.
– Trikonomas : Metronidazol önerilebilir.
– Kilamidya : Azitromisin önerilebilir.
– Gonore : Azitromisin ile doksisiklin önerilebilir.
– Alerji iltihap : Zyrtec, clartin gibi antihistamin ilaçlarıda önerilebilir.

2- Probiyotikler : Sarı akıntıya çözüm olabilecek, vajinanın doğal florasını geri kazandırmak. Yararlı bakteri sayısının artması için ise, probiyotik gıda takviyeleri uygulanabilir. Bol bol yoğur tüketmeniz önerilir.

Sarı Akıntı Nedenleri

3- Ev Tedavileri : Eğerki sarı akıntınız geç geçiyor ise, evde uygulayacağınız bazı uygulamalarda sarı akıntıyı erken geçmesini sağlayabilirsiniz.

Kesinlikle vajinal duş almayınız.
Asla kendinizi hazır hissetmediğiniz fizik olarakta, psikolojik olarakta cinsel ilişkiye girmeyin.
Tahrişten korunmak için ilişki sıralarında kremler kullanmanızda fayda var.
Bulaşıcı hastalık söz konusu ise, tedavi süresi bitene kadar cinsel ilişkiye girmeyin. Partneriniz için tehlike teşkil etmektedir vede vajinal tahrişin artmasına neden olmaktadır.
Kimyasal içermeyen sade ürünleri tercih edin.

Sarı Akıntı Neden Olur Her sarı akıntı, hemen kötüye yorumlanmaması lazım. Hemen kötü çağırıcılar düşünmemek vede moralinizi yüksek tutmanızda fayda var. Berrak renge yakın sarı akıntılar endişe verici bir durum değildir. Sizinde kafanızda eğerki, sarı akıntı neden olur ile ilgili sorularınız varsa bizlere yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sarı akıntı neden olur, yazımızdan arkadaşlarınızında haberi olması açısından onlarla paylaşıp haberdar edebilirsiniz. Onlarda sarı akıntı ile ilgili bilgi sahibi olabilirler.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; İphone ve İpad’da Pil Ömrünü Arttıran İpuçları!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed