Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Anlaşılır? Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Sarı nokta hastalığı belirtileri ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler yazımızda.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Anlaşılır? Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Anlaşılır
Sayfa İçeriği: Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Anlaşılır

İnsan vücudun da yaşa bağlı oluşan değişiklikler, bazı hastalıkların meydana gelmesine zemin hazırlamaktadır. Sarı nokta hastalığı ise bunlardan biridir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için sarı nokta hastalığı belirtileri ve sarı nokta hastalığı nedir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Sarı nokta hastalığı nasıl anlaşılır?

Makula gözün sinir tabakası olan, retinanın merkezin de yer alan, sarı nokta olarak da adlandırılan yerin ismidir. Okumak, araba kullanmak, yüzleri tanımak, televizyon seyretmek gibi günlük işlerin çoğunu makulanın oluşturduğu ayrıntıı görüş ile yapmaktayız. Sarı nokta da bir hastalık meydana geldiğinde, merkezi görüş bozulur vede ayrıntılı görme gerektiren işleri yapmakta zorlanırız. Sarı nokta hastalığında da, makuladaki yaşa bağlı değişimler buradaki görme hücrelerine zarar verir vede görüşü bozmaktadır. Yazımızın devamına giderek sarı nokta hastalığı ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Yaş tip sarı noktalığı tedavisin de amaç hastalığın ilerleyişini durdurmak, mevcut görme düzeyini korumak vede erken tanı konabilir ise görmeyi arttırmaktır. En çok tercih edilen tedavi yöntemi ise göz içine ilaç enjeksiyonudur. Göz içine sıkılan ilaçlar anormal damar oluşumunu küçültmekte vede damar geçirgenliğini de azaltır. Bu durumda kanama vede sıvı birikimi gibi istenmeyen olaylar engellenir. Retinanın daha fazla hasarlanması engellenmiş olur. Göz içine sıkılan ilaçlar, bir süre sonra göz içinden temizlenecek vede etkinliği bitecektir. Hasta düzenli olarak kontrole gitmez ise, hastalık tekrar edecektir. Bu nedenle göz içine ilaç enjeksiyonları belirli aralıklar ile uygulanmalıdır. Tedavinin başarılı olabilmesi, hastanın tedaviye uyumuna vede tedavinin düzenli uygulanmasına bağlı olmaktadır. Kuru tip sarı nokta hastalığının henüz tedavisi yoktur. Hastalık erken tespit edilir ise, antioksidanlar, omega-3 ve vitamin barındıran kuru tip sarı nokta hastalık için özel üretilmiş besin takviyeleri ile hastalığın ilerlemesini hafifletilir. Sağlıklı yeşil sebzeler vede balık barındıran diyetin olumlu etkisi olduğu belirtilmiştir. Sigara kullanımı var ise mutlaka bırakılmalıdır.

Sarı nokta hastalığın da en sık rastlanan belirti görme azalmasıdır. Cisimleri eğri görme, mesela; kapı kenarlarını düz değil, eğrilmiş gibi görmede sarı nokta hastalığının önemli belirtisi olmaktadır. Bunların dışında okurken daha fazla ışık ihtiyacı duyma, renkleri soluk görme, cisimlerin üzerinde gölge ya da karanlık leke görme gibi şikayetler de olabilir. Hasta bireyler yüzleri tanımada zorlanabilir. Belirtilerin bir kaçını olan herkes özellikle de 50 yaş üzerinde ise, en kısa sürede göz doktoruna görünmelidir. Bunun dışında ailede sarı nokta hastalık öyküsü olan, sigara kullanımı hikayesi olan kişilere daha erken yaşta da olsa, göz muayenesi tavsiye edilmektedir.

Sarı Nokta Hastalığında Hangi Tetkikler Yapılır?

Sarı nokta hastalığın da uygulanan tetkikler; rutin göz muayenesi sonrasında, göz bebekleri damla ile genişletilerek göz arkası özel merceklerle muayene edilmektedir. Sarı nokta hastalık, şüphesi olursa göz doktorunun gerekli gördüğü durumlarda, göz anjiyografisi vede optik koherens tomografi tetkiki ile tanı kesinleşmiş olur. Hastalığın tedaviye yanıtı vede takibi de OKT tetkikiyle yapılmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Anlaşılır, sarı nokta hastalığı genellik ile önce bir göz ile başlayan çizgileri, cisimleri dalgalı vede kırık görme ile giden, görme bozulması olarak belirti verir. Yalnız iki gözümüz olduğu için, çoğu hasta ilk hastalanan gözdeki kanamaların vede görme bozukluklarının çok ileri safhaya kadar hissedemez. Eğer ki sizin de sarı nokta hastalığı nasıl anlaşılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Sarı nokta hastalığı nasıl anlaşılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sarı nokta hastalığı ile ilgili yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Gözdeki Siyah Lekeler Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed