Savant Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Savant Sendromu Belirtileri Nelerdir? Savant Sendromu Nedir?, Savant sendromu nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Savant Sendromu Belirtileri Nelerdir? Savant Sendromu Nedir?

Savant Sendromu Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Savant Sendromu Belirtileri Nelerdir

Aralarında öncelik ile otizm spektrum bozukları olmak üzere, ciddi zihinsel engelleri bulunan kişilerde, genellik ile bu engel ile belirgin ve uyumsuz tezat oluşturan bir deha adaları olarak bilinen yeteneğin bulunduğu, nadir fakat olağanüstü duruma savant sendromu denir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için savant sendromu nasıl tedavi edilir? ve savant sendromu nedenleri ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Savant sendromu belirtileri nelerdir?

Otizm spektrum bozukluğu da, normal beyin gelişimin bozulduğu, sosyal ve iletişim becerilerinin bazen ciddi biçimde gerilediği, yaşamın erken dönemlerinde meydana gelen gelişimsel bir sorundur. Diğer gelişimsel engellerde ya da diğer merkezi sinir sistemi hasarı ya da hastalıkları durumunda da meydana gelebilen savant sendromu, otizm bozukluğu olan 10 kişiden birinde bu tür olağanüstü yetenekler çeşitli derecelerde bulunmaktadır. Bu hatırı sayılır şaşırtıcılığa sahip olabilen yenek ne olursa olsun, her zaman çok güçlü hafıza ile doğrudan bağlantılı olmaktadır.

Bu rahatsızlığın nedeni, tıp uzmanları tarafından kesin olarak bilinmemektedir. Tıp ve psikoloji uzmanları tarafından yaygın olarak kabul gören hiçbir bilişsel teori, savantların yetenek ve eksiklik kombinasyonunu açıklamada yeterli olmamaktadır. Bazı araştırmacılara göre bunun bir ya da bir kaç gende mevcut olan bir değişiklikten kaynaklandığını belirtmektedir. Otizm spektrum bozukluğu olan kişilerin ayrrıntı odaklı işlemeye eğilimli oldukları ve bu bilişel tarzın otizmi olan ya da olmayan kişileri savant sendromunun sağladığı yeteneklere yatkın hale getirdiği belirtilmektedir. Yazımızın devamına giderek savant sendromu belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Savant Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Savant Sendromu Belirtileri

Farklı nedenlerden dolayı, normalin altında zekaya sahip olduğu tanısı konulmuş bireyin, belirli bir alanda sergilediği özel beceri ya da yetenek savant sendromunun belirtileri arasında yer almaktadır. Bir çok vakada sadece bir tane özel olarak gelişmiş yetenek görülmektedir. Bu yetenek matematik bilgilerine dayalı hesaplamaları akıldan olağanüstü hızla ve doğru olarak tamamlama, harita yapımı, görsel sanatlar ya da müzikal sanatlar gibi sanatsal dallara dair beceri olabilmektedir.

Savant sendromlu çocuklar, spor istatikleri, nüfus rakamları ve tarihsel ya da biyografik veriler gibi alanlarda çok miktarda veriyi ezberleyebilmektedir. En yaygın savant sendromu türü de, geçmiş veya gelecek herhangi tarih için haftanın gününü büyük bir hız vede kesin doğruluk ile hesaplayablen takvimsel bilginler, yani insan takvimleridir.

Savant Sendromu Geçer M i
Savant Sendromu Geçer M i

Savant sendromu bulunan kişilerin genel olarak hiper sistemik olmaları da başka bir hiptezdir. Hiper sistemleştirme veya aşırı duyusal duyarlılığın sonucu olduğu belirtilmektedir. Bazı savantların, tüm insan beyninde var olan, yalnız bilinçli farkındalık tarafından doğrudan kullanılmayan düşük seviyeli, daha az işlenmiş bilgilere doğrudan erişerek çalıştıkları da doğrulanmıştır.

Savant Sendromu Tedavisi Var Mı?

Savant sendromun kendi başına, kişiye herhangi bir dezavantaj sağladığı gözlenmemiştir. Bu neden ile kendi kendine tedavi edilmesi gerekli görülmemiştir. Genellik ile savant sendromuna eşlik eden altta yatan bozuklukların tedavi edilmesi lazım. Tıp uzmanları bir çok vakada savant sendromlu çocuğun özel yeteneklerinden yararlanmanın çoucuğun altta yatan gelişimsel bozukların tedavisine yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Bir çok vakada savant sendromuna ilişkili özel beceriler genellik ile yaşam boyu kişide mevcut kalmaktadır. Nadir olarak farklı alanlarda ilerleme sağlandığında, savant sendromuna bağlı becerinin kaydedildiğine dair çeşitli raporlar görülse dahi, bunun çok nadir olduğu belirtilmiştir. Çok daha yaygın olarak beceri kullanılarak daha gelişkin hal alabilmektedir.

Savant sendromlu kişilerin, sahip oldukları engellin sağladığı dezavantaj karşısında kendilerine destek sağlayabilecek çok özel becerileri bulunmaktadır. Bu sayede kişiler, sahip oldukları özel ilgi ve yeteneklerinden bir şekilde yaralanabilirler ise, altta yatan herhangi bir engelin tedavisine çok daha iyi ve olumlu yanıt verebilmektedir. Bunun haricinde kişinin engeline neden olan durum için, alınması gereken önlemlerin hepsi savant sendromu için de fayda sağlamaktadır.

Savant Sendromu Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin savant sendromu belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Savant sendromu belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da savant sendromu belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ahşap Ustası Sorumlulukları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed