Ses Kısıklığı Neden Olur?

Ses Kısıklığı Neden Olur? Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir? Ani ses kısıklığı neden olur? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Ses Kısıklığı Neden Olur? Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Ses Kısıklığı Neden Olur
Sayfa İçeriği: Ses Kısıklığı Neden Olur

Ses kısıklığı, günümüz de tüm insanlarda görülebilecek sorunlardandır. Çoğunlukla üst solunum yolunda ki, viral enfeksiyonlar sonucu meydana gelen ses kısıklığı larenjit hastalığına bağlı olarak da gelişebilmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için ani ses kısıklığı neden olur? ve ses kısıklığına ne iyi gelir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Ses kısıklığı neden olur?

Larenjit hastalığı da ses kısıklığını tetiklemektedir. Larenjit hastalığı boğaz ağrısı, öksürük vede ses kısıklığı gibi belirtileri bulunmakta ve doğal yöntemlerle hafifletmek mümkündür. Yalnız ses kısılması durumunda ciddi hastalıklara işaret edeceğinden vakit kaybetmeden doktora gidilmesin de yarar vardır. Nezle, grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu sorunları, midede ki asitli içeriğin boğazı tahrişine neden olan reflü gibi hastalıklar, sigara veya alkol, kafein barındıran içecekler, çığlık, uzun süreli yüksek desibelli şarkılar söylemek ses kısıklığına neden olabilmektedir. Yazımızın devamına giderek ses kısıklığı için hangi doktora gidilmeli öğrenebilirsiniz.

Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?

Ses Kısıklığı İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Ses kısıklığı için kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalıdır. Doktor tedavi aşamasına geçmeden önce, bir çok hastalığın ortak belirtisi olan bu sorunun nedenini tespit etmeye çalışacaktır. Ses kısıklığı, en yaygın larenjit hastalığın da meydana geldiği için, tanılama süresi genellik ile buna yönelik ilerlemektedir. Doktor tarafından laringoskopi ismi verilen tıbbi prosedür ile boğazın arka kısmı vede ses tellerine bakılır. Akut larenjit vakaların da ses kısıklığı düzelir mi? Diye merak eden hastalar için, uzman hekim genellik ile semptomları iyileştirmeye yönelik yöntemler sunmaktadır. Çünkü antibiyotik tedavisi büyük bölümü viral kökenli olan bu hastalığa yanıt vermez. Bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan ses kısıklığı şikayetlerin de antibiyotik tavsiye edilebilir. Kronik larenjit vakaların da ses kısıklığı düzelir mi? Diye merak eden hastalar için, altta yatan nedenlere göre farklılık göstermektedir Mide ekşimesi, aşırı sigara vede alkol tüketiminden kaynaklanan uzun süreli şikayetler için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Ses Kısıklığı İçin Yapılması Gerekenler

Tuzlu su gargarası, bakteriler ile savaşarak ses kısıklığının iyileşmesine fayda sağlamaktadır,
Ses tellerini rahatlatmak vede boğazı nemlendirmek için bol sıvı tüketilmeli. Boğaz tahrişini artıran gazlı ya da çok sıcak içeceklerden uzak durulmalıdır,
Ses kısıklığı için pastil tercih etmek, boğazı nemlendirilmesini vede ağrının yatıştırılmasına destek verir,
Sakız çiğnemek tükürük üretimini artırdığından, boğazın nemli kalmasını vede ses tellerinin rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Ses kısıklığı için bazı doğal yöntemler tercih edebilirsiniz. Mesela; Ses kısıklığı için zeytin yağı kullanılarak hafifletilmesi mümkündür. Zeytin yağı, yangı azaltıcı özelliği ile ses kısılmasına neden olan iltihabın sökülmesine destek vermektedir. Araştırmalara göre zeytin yağındaki antioksidanlar iltihaplanmayı tetikleyen bazı proteinler üzerinde inhibitör görevi görmektedir. Siz de ses kısıklığı için, bir kaç çay kaşığı zeytin yağını limon ya da balla karıştırarak tüketebilirsiniz. Ses kısıklığı için bitkisel tedavi yöntemi de zencefildir. Senelerdir geleneksel tıp da kullanılan zencefil larenjitle birlikte görülen kuru vede tahriş edici öksürüğü azaltmaya destek vermektedir.

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Araştırmalara göre zencefil anti-bakteriyel özelliği ile iltihabın azaltılmasına yardımcı olur. Kabuğu soyulmuş zencefil kökünü, suda kaynatın. Sonra ılık şekilde tüketin. Ses kısıklığı vede öksürüğe iyi gelen yöntemlerdendir. Bitkisel olan çözümler, ilaç kullanan kişiler de komplikasyon oluşturma riski olduğundan, kullanmadan önce doktora danışmalarında yarar var. Ballı çay da tüketmek boğaz ağrısının vede iltihabın giderilmesine destek vermektedir. Öksürük baskılayıcı olarak da bilinen bal, doğal bir antioksidandır. Sarımsak ise soğuk algınlığından kaynaklanan ses kısılması şikayetini azaltan etkili anti-bakteriyel olarak tercih edebilirsiniz.

Ses Kısıklığı Neden Olur, ses kısıklığı için ses terapisi yapılması ses davranışları vede yaşam tarzları üzerinde bazı değişikleri barındıran bir tedavi yöntemidir. Vokal nodül, polip vede kist gibi ses teli lezyonların da kullanılan ilk tedavi yöntemleri olmaktadır. Sizin de eğer ki ses kısıklığı neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Ses kısıklığı neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da ses kısıklığı nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Hamam Otu Yağının Özellikleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed