Şizoid Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

Şizoid Kişilik Bozukluğu Neden Olur? Şizoid Kişilik Bozukluğu Belirtileri, Şizoid kişilik bozukluğu nasıl tedavi edilir? Hakkında merak edilen bilgiler.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Neden Olur? Şizoid Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Şizoid Kişilik Bozukluğu Neden Olur
Sayfa İçeriği: Şizoid Kişilik Bozukluğu Neden Olur

Yoğun içe dönüklük ve ssyal izolasyon ile karakterize bir kişilik bozukluğu türüne şizoid kişilik bozukluğu denmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırladığımız şizoid kişilik bozukluğu belirtileri ve şizoid kişilik bozukluğu nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Şizoid kişilik bozukluğu neden olur?

Tipik olarak erken yetişkinlik döneminde başlayan bozukluğun belirtileri arasında, bireyler arası ilişkilerden zevk alamama, duygusal soğukluk ve sınırlı duygusal ifadeler bulunmaktadır. Şizoid kişilik bozukluğunun tedavisi, uzman psikiyatristler ya da psikologlar tarafından uygulanan yöntemleri le yapılmaktadır.

Şizoid kişilik bozukluğu bulunan bireylerde, duyguları hissetme, duygularını ayırt etme ve gösterme becerileri de sınırlı olmaktadır. Utangaç yapılan nedeni ile sosyal alanlara katılmayı sevmezler ve yalnızlıktan hoşlanırlar. Şizoid kişilik bozukluğu olanlar, ailede bulunan bireylerde de dahil olmak üzere yakın ilişkilere sahip olmak istemezler. Sosyal ortamlara girmekten hoşlanmadıkları adına ilişkileri giderek azalmaktadır. Erken yetişkinlik ve çocukluğu son dönemlerinde daha sık meydana gelebilen bu tür bozukluk, genetik yatkınlığı bulunan erkeklerde daha yaygın görülebilmektedir. Yazımızın devamına giderek şizoid kişilik bozukluğu belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Şizoid Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Bir çoğu evlenmez veya ebeveynler ile birlikte yaşamlarını sürdürürler,
Birinci derece akrabalar, dışında yakın arkadaşları yoktur,
Cinsel ilişkiler için, çok az isteği vardır ya da hiç yoktur,
Tek başına yapılan hobileri, etkinlikleri vede işleri tercih ederler,
Duygularını ifade etmekte ve bir duruma tepki göstermekte güçlük çekerler,
Başaları tarafından yapılan eleştiriye veya övgüye tepki vermezler,
Aile üyeleri ile bile yakın ilişkiler kurmak istemez ya da bundan hoşlanmaz,
Başkaları ile ilişki kurmakta zorlanırlar, hayal gücü yüksektir ve fantazi dünyasında yaşarlar.

Şizoid kişilik bozukluğuna sahip kişiler eğitim, çalışma ve sosyal hayatın çeşitli yerleirnde sorunlar ile karşılaşabilirler. Yalnız kalmayı seven ve insanlar ile iletişim kurmaktan hoşlanmayan bu bireylerde çeşitli semptomlar da birlikte görülebilmektedir. Şizoid kişilik bozukluğu nedenler,, tam olarak bilinmemek ile birlikte oluşumu hakkında çeşitli teoriler vardır. Bu teorilerden biri, çocukluk döneminde anneden aşırı ilgiye ya da ilgisizliğe maruz kalan çocuğun olduğu gibi sevilemeyeceği inancından kaynaklanmaktadır. Çocukluk döneminde ebeveynler tarafından duygusal ihmalin de, şizoid kişilik bozukluğunun gelişiminde etkili olduğu belirtilmektedir.

Bazı araştırmalara göre şizofreni ile şizoid kişilik bozukluğu arasında genetik bağlantı olabileceği belirtilmektedir. Otizm spektrum bozukluğunun bazı özellikleri şizoid kişilik bozukluğuna benzemektedir. Bu neden ile araştırmacılar ikisi arasında genetik bir ilişki olabileceğini belirtmektedir. Çocukluk döneminde duygusal olarak yaşanan soğuk, ihmalkar ve mesafeli ebeveynlere sahip olmak şizoid kişilik bozukluğunun gelişimine yol açabilmektedir.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Nedenleri
Şizoid Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Bu tür kişilik bozukluğu bulunan bireylerde sık görülen komplikasyonlar arasında, sosyal etkileşimde güçlük çekmeleri ve sosyal ilişkilerini kısıtlamaları vardır. Bu da arkadaşlıklar, duygusal ilişkilerde ve aile ilişkilerinde problemlere neden olabilmektedir.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Komplikasyonları Nelerdir?

Diğer kişilik bozuklukları,
Şizotipal kişilik bozukluğu ve şizofeni,
Duygudurum bozuklukları,
Anksiyete bozuklukları,
Majör depresyon.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Tedavisi Var Mı?

Şizoid kişilik bozukluğu olan kişiler, çoğu zamna içinde bulundukları durumdan rahatsızlık duymazlar ve tedavi aramaya yönelmezler. Tedavi genellik ile aile yakınlarının talebi üzerine üzerine başlamaktadır. Şizoid kişilik bozukluğunun tedavisinde bireye özel bir planlama oluşturulmaktadır. Bu tedavi planlaması içerisinde bulunan, tedavi yaklaşımlarından bazıları; Grup terapisi, psikoterapi, ilaç tedavisi ve bilişsel davranışçı terapi yer almaktadır.

Bu tür bir kişilik bozukluğunu iyileştirebilecek, bir ilaç tedavisi yoktur. Yalnız bazı durumlarda depresyon ve anksiyete gibi psikolojik sorunların birlikte görüldüğü bireylere uzmanlar tarafından ilaç tedavisi uygulanaiblmektedir. Bilişsel davranışçı terapi yapılandırılmış, hedefe yönelik terapi türüdür. Bir terapist ya da psikolog düşüncelerinin eylemlerini nasıl etkilediğini anlamak adına, kişinin düşüncelerine ve duygularına daha yakından bakmasına yardımcı olmaktadır. Şizoid kişilik bozukluğu olan biri için, bir terapist başkaları ile ilişkilerin önemi ve yararlılığı hakkındaki çarpık beklentileri ve algıları keşfedebilmektedir. Grup terapisi, bir terapist veya psikolog gözetimi altında bireylerin sorunlarını birlikte ifade etmek vede çözüme ulaştırmak için bir araya geldiği bir psikoterapi türüdür. Bu yöntem, kişilik bozukluğu olan birinin sosya beceriler geliştirmesine yardımcı olabilmektedir. Psikoterapi, konuşma terapisi olarak geçmektedir. Bu yöntem ile kişinin duygusal ifadelerini keşfetmesine sosyal bacerilerini geliştirmesine ve kendisini daha iyi anlamasına yardımcı olmaya çalışılmaktadır.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Neden Olur, eğer ki sizin şizoid kişilik bozukluğu neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Şizoid kişilik bozukluğu neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da şizoid kişilik bozukluğu neden olur, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Altın Otunun Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed