Altın Otunun Faydaları Nelerdir?

Altın Otunun Faydaları Nelerdir? Altın Otu Neye İyi Gelir?, Altın Otu nasıl tüketilmeli? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Altın Otunun Faydaları Nelerdir? Altın Otu Neye İyi Gelir?

Altın Otunun Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Altın Otunun Faydaları Nelerdir

Altın otunun bilimsel adı, Helichrysum Arenariumdur. Avrupa kökenli bitki olan bu ot kuruduğunda bile değişmeyen renginden dolayı altın otu ya da güneş çiçeği olarak isilmlendirilen bitki, bir çok ilacın yapımında kullanıldığı gibi, kişisel kullanımda da sıklık ile karşılaşılmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için altın otu nasıl tüketilmeli? ve altın otu neye iyi gelir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Altın otunun faydaları nelerdir?

Altın otunun anavatanı başta İspanya, İtalya, Portekiz ve Bosna hersek gibi ülkelerdir. Anadolu’nun yüksek rakımlı kayalık bölgelerinde yaygın olarak yetişmekte. Akdeniz çevre ülkelerinde sıklık ile yetişen bu bitki, ülkemizin bir çok bölgesinde yabani olarak kendiliğindne yetişmektedir. Altın otu, çok sayıda sağlık probleminine karşı tedavi ya da rahatlama amacı ile kullanılan bir bitki olamasıyla ünlüdür.

Sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkilerinden, böbrek rahatsızlıklarına kadar, bir çok rahatsızlıkta kullanılan altın otu, antienflamatuar vede antioksidan özelliklerinden dolayı vücuda faydası olduğu deneysel çalışmalar ile kanıtlanan şifali bitki olarak görülmüştür. Günlük hayatta tüketilen gıdalarda az rastlanan vitamin vede mineralleri bünyesinde barıdıran altın otu, faydaları nedeni ile doğal ilaç ve alternatif tıp meraklılarının gözde ürünleri arasında üst sıralarda bulunmaktadır. Yazımızın devamına giderek altın otunun faydaları ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Altın Otu Neye İyi Gelir?

Altın Otunun Faydaları

Altın otu böbrek taşı, pankreas ve safra kesesi yetmezliği gibi, hastalıklara yardımcı olduğuna inanılan bitki, olmasının yanı sıra prostat rahatsızlığı yaşayanlar için, rahatlatıcı özelliğiyle bilinmektedir.
Altın otu, iltihaplara karşı etkili olabildiği gibi varis, egzama rahatsızlığı yaşayanlar için de faydalıdır.
Vücutta meydana gelen her türlü ödem ve iltihaplanmaya karşı olumlu yönde etkilidir. Adet söktürücü özelliği ile kadınların regl dönemlerini de düzenlemektedir.
Beslenmesine özen gösterenlerin sindirim sistemi için kullandıkları bitki, zayıflamak isteyenler için de faydalıdır.
İnsan arasında basur olarak bilinen hemoroid hastaları da altın otunun şifasından faydalanan kullancılar arasında yer almaktadır.
Altın otu, ciltteki yaşlanmayı geciktirdiği gibi parlaklığın geri kazanılmasına da yardımcı olmaktadır.
Cilt şikayeti olanlaırn da imdadına yetişen bu bitki, antioksidan özelliği ile temizlenmesine yardımcı olduğu ciltlerin sıkılaşmasına da destek vermektedir.
Altın otu, romatizma ve eklem ağrılarından şikayet edenlerin de rahatlamak için başvurduğu doğal çareler arasında bulunmaktadır.

Altın Otunu Kimler Kullanamaz
Altın Otunu Kimler Kullanamaz

Sindirim sisteminden organ faaliyetlerine, kemik yapısından eklem rahatsızlıklarına kadar, bir çok alanda faydası olduğu bilinen altın otu, rahatsızlıklaır bulunan bireyler tarafından da tercih edilmektedir. Mide öz suyu azalmasından dolayı hazım sorunu yaşayanlar için altın otu en basit ve hızlı sindirim yardımcılarından olarak değerlendirilmektedir. Özellikle de yemeklerden sonra yaşanan mide şişkinlikleri için önerilen altın otu, idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunlar nedeni ile vücutta biriken sıvılar idrar yolu ile dışarı atmakta zorlananlara da yardımcı olmaktadır. Hazmı kolaylaştıran bitki, idrar sökücü özelliği ile böbreklerin çalışmasını da hızlandırarak yaşam kalitesine destek vermektedir. Böbrek, pankreas ve safra kesesi rahatsızlığı yaşayanlar için de altın otunun faydaları saymak ile bitmez. Bitki ile kalsiyum ve oksalat arasındak ibağların rotadan kalkmasındna dolayı bu organların salgıları normal değerlere çekilerek sağlıklı çalışmalarına destek olduğu belirtilmektedir.

Altın Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Altın otunun çay olarak kullananların, gece uyku sorunu yaşayabileceğini de bilmeniz gerekmektedir. Bu özelliğini dikkate alan kullanıcıların akşam saatlerinde altın otu çayı kullanmamaları önerilmektedir.
Alerjij rahatsızlığı olanların da altın otunu kullanmadna önce test yaptırmaları önerilmektedir.
Uzmanlar, vücuttaki bir çok sisteme ve organa etki eden altın otunu yine aynı şekilde hamilelerin, şeker hastalarının ve tansiyon sorunu yaşayanlaırn doktor kontrolü olmadna kullanmalarının sakıncalı olduğuna dikkat çekmektedir.
Böbrek ve safra kesesi hastalarının bitkiyi kullanmadan önce, mutlaka doktorlarına danışmalarını tavsiye eden uzmanlar normal kullanıcıların da günde en fazla 2 defa kullanmaları önermektedir.

Altın Otunun Faydaları Nelerdir, eğer ki sizin altın otunun faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Altın otunun faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da altın otunun faydaları nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Tourette Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed