Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir?

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir? Su Çiçeği Nasıl Tedavi Edilir? Su çiçeği nasıl bulaşır? İle ilgili bilinmesi gereken bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir? Su Çiçeği Nasıl Tedavi Edilir?

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir

Genellik ile erken çocukluk dönemin de geçirilen su çiçeği hastalığı, varisella zoster virüsünün neden olduğu sıklıkla ateşin de eşlik ettiği, yaygın vede kaşıntılı içi sıvı dolu döküntüler ile karakterize bulaşıcılığı yüksek olan hastalık türüdür. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için su çiçeği nasıl bulaşır? ve su çiçeği nasıl tedavi edilir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Su çiçeği belirtileri nelerdir?

Su çiçeği hastalığı çok bulaşıcıdır. Tek enfeksiyon kaynağı ise insandır. Hastalık virüs ile enfekte bireyden, solunum yoluyla veya derideki vezikül denilen kabarcıkların içindeki sıvı ile temas sonucu bulaşabilir. Hastalığın bulaşıcılığı döküntüler meydana gelmeden 1 ila 2 gün öncesi başlamaktadır. Tüm döküntüler kabuklanana kadar devam etmektedir. Ev içi temaslar da bulaşıcılık oranı ise %80 ila %90 olmaktadır. Yazımızın devamına giderek su çiçeği belirtileri ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Su Çiçeğinden Nasıl Korunulur?

Su Çiçeği Belirtileri

Su çiçeği hastalığın da döküntüler genellik ile virüs ile tamastan 14 ila 16 gün sonra meydana gelmektedir. Bu süre 10 ila 21 gün arasında değişiklik gösterebilir. Döküntüler başlamadan 1 ila 2 gün önce halsizlik, ateş, iştahsızlık, baş ağrısı vede bazen hafif karın ağrısı rastlanabilir. Bu belirtiler genellikle döküntüler meydana geldikten sonraki 2 ila 4 gün içerisinde geçmektedir. Ciltte kaşıntılı kızarıklıklar biçiminde başlayan döküntüler, hafif kabarıklaşarak berrak, içi sıvı dolu kabarcıklar haline gelmektedir. 24 ila 48 saat sonra kabuklanmaya başlamaktadır. İlk oluşan döküntüler kabuklanmaya başlar iken, yaklaşık 5 ila 7 güne kadar yeni döküntüler meydana gelir. Aynı bölgede farklı evrelerdeki döküntülerin bir arada görülmesi, su çiçeği hastalığının tipik özelliği olmaktadır. Döküntüler saçlı deriden başlayarak yüz vede gövdeye doğru yayılmaktadır.

Yoğunluğu kollar da vede bacaklar da daha az olmaktadır. Döküntüler gövde ve kol ile bacakların üst kısımlarında yoğundur. Döküntüler ilk günlerden daha yoğun olmak üzere 7 güne kadar devam etmektedir. Sayısı genellikle 250 ila 500 civarında olmaktadır. Su çiçeği hastalığının şiddeti yaşla birlikte artmaktadır.

Su Çiçeği Geçer Mi?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de su çiçeği hastalığı yaygın görülen hastalık türüdür. Hastalık daha çok ilkbahar vede kış aylarında görülmektedir. Genellikle 1 ila 9 yaş arasında görülmek ile birlikte adölesanslarda, erişkinlerde vede yaşlılarda da görülmektedir. Yalnız erişkinlerin %95’i su çiçeğine karşı bağışıktır. Bulaşıcılığının yüksek olması nedeni ile, su çiçeği hastası ile temas sonrasında duyarlı olduğu bilnen bireylerin %80 ila %90’ı klinik bulgularla hastalığı geçirmektedir. Hastalığın geçirilmesiyle koruycu bağışıklık gelişmek ile birlikte seyrek olarak ikinci kez su çiçeği geçirilebilmektedir. Özellikle bağışıklığı baskılanmış bireylerde ikinci atağın görülme riski daha yüksek olmaktadır. Su çiçeği hastalığını geçirenlerin %2.2 ila %4.7’si hastaneye yatmak zorunda kalabilmektedir.

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir, su çiçeği hastalığından korunmak için hasta bireyler ile temas edilmemeli ve en önemli yolu da su çiçeği aşını yaptırmaktır. Eğer ki sizin de su çiçeği belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Su çiçeği belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da su çiçeği belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Saklanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed