Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Saklanır?

Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Saklanır? Kuzu Göbeği Mantarı Çiğ Yenir Mi? Kuzu göbeği mantarı nedir? Hakkında merak edilen bazı bilgiler yazımızda.

Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Saklanır? Kuzu Göbeği Mantarı Çiğ Yenir Mi?

Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Saklanır
Sayfa İçeriği: Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Saklanır

Kuzu göbeği mantarı, morchellaceae familyasından olan, bahar mevsimin de ortaya çıkan vede yenilebilen mantar türüdür. Ormanlar da tek tek veya grup halinde bulunabilmektedir. Bu mantarın yemeği yapılarak tüketilebilir. Çiğ olarak tüketilmesi kesinlikle önerilmez. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için kuzu göbeği mantarı nedir? ve kuzu göbeği mantarı çiğ yenir mi? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Kuzu göbeği mantarı nasıl saklanır?

Diğer ismi kuzu kulağı mantarı olan kuzu böğei mantarı ülkemizin farklı bölgelerin de oldukça fazla bulunmaktadır. Kuzu göbeği mantarı genellikle Aydın, Kastamonu, Muğla, Uşak, Denizli, Konya’nın Beyşehir, Göynem, Derebuçak ilçeleri, İzmir’in Bergama ilçesi, Çanakkale ile Kars’ın Sarıkamış ilçesin de yer alan Düzmeşe, Keklik deresi, Mescitli, Suludere beldelerinde yetişmektedir. Kuzu göbeği mantarının insan vücuduna oldukça fazla faydası vardır. Diyabet, kanser vede kansızlık gibi bir çok günümüz çağı hastalıklarına da iyi gelmektedir. Yazımızın devamına giderek kuzu göbeği mantarı temizleme ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Temizlenir?

Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Saklanır?

Mantarlar çok kirli değil ise, soğuk suda durulayın vede tamamen kurulayın. Eğer çok kirli ise, 30 dakika kadar soğuk tuzlu suda bekletin vede iyice durulayın. Mantarları tüketmeden önce iyice temizleyin. Mantarları kağıt torba içerisine koyunuz. Kese kağıdı içerisine koyduğunuz mantarları, buzdolabın da muhafaza edebilirsiniz. Mantarların dolgun hissetmesi gerekir, kurumaya başlayan mantarları ya da sümüksü hissettiren mantarları kesinlikle kullanmayın. Mantarlardan sağlam vede esnek olanları tercih edin.

Mantarları kurutmadan önce iyice temizleyin. Çok kirli değil ise soğuk su ile durulayın vede tamamen kurulayın. Mantarları kurutucu da 43 derece de kurutun. Kurutucunuz yoksa, fırında kurutun. Fırını en düşük ısı ayarına alın vede fırın tepsisine yayın. Tek bir katmanda olacak vede aralarında boşluk olacak biçimde düzenleyin. Daha sonra kırılgan hale gelene kadar kurutun. Mantarları cam kavanoz içinde 6 aya kadar gönül rahatlığı ile saklayabilirsiniz.

Kuzu göbeği mantarlarını dondurma vede pişirme işlemi için öncelikle, mantarların soğuk suda yıkanması vede uçlarının kesilmesi lazım. Zengin lezzet vede en iyi doku için mantarı soteleyin. Mantarları önceden pişirmeden dondurursanız, daha yumuşa bir dokuya sahip olurlar. En iyi lezzet için, mantarları tereyağı ya da sıvı yağ ile 3 dakika soteleyin. Sonra sotelenen mantarları tamamen soğumaya bırakın. Mantarların rengeini korumak için de haşlayabilirsiniz. Uzun süreli saklamadan önce, mantarları ayrı ayrı dondurun. Mantarları fırın tepsisine yayın vede 2 saat boyunca dondurun. Daha sonra donmuş mantarları bir kap da birleştirerek dondurucuya koyun. Dondurucuya koyar iken, tarih etiketlemeyi unutmayın. Dondurulmuş mantarların buzunu çözmek için, pişirmeden önceki gece kabı buzdolabına kaldırmak yeterli olacaktır. Kurutulmuş mantarların aksine, onları pişirmeden önce suda bekletmenize gerek yoktur.

Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları Nedir?

Kuzu göbeği mantarı vücut direncini artırır ve zihni açan etkiye sahiptir.
Kalsiyum, sodyum, çinko vede potasyum içermektedir.
Demir eksikliğine iyi gelir.
Kansızlık olarak bilinen, anemi hastalığının tedavisin de kullanılır.
İçeriğin de bol miktar da B2 vitamini ile, göz hastalıklarından korumaktadır.
Prostat kanserini önler.
Karaciğer vede kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.
Diyabet hastalığın da, kan şekeri düşüklüğüne iyi gelir.
İçeriğin de bulunan niosin vede selenyum maddeleri kansere karşı büyük etkiye sahiptir.
Çok sayı da önemli besin değerine sahip kuzu göbeği mantarı, içeriğin de B1, B2 vede C vitaminleri bulundurmaktadır.

Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Saklanır, kuzu göbeği mantarı kesinlikle çiğ tüketilmemelidir. Eğer ki sizin de kuzu göbeği mantarı nasıl saklanır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kuzu göbeği mantarı nasıl saklanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kuzu göbeği mantarı faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Salça Nasıl Muhafaza Edilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed