Tetik Parmak Neden Olur? Parmak Kilitlenmesi Sebepleri Nelerdir?

Tetik Parmak Neden Olur?Parmak kilitlenmesi sebepleri ve belirtileri nelerdir? Tetik parmak ile ilgili sorun yaşayanlar sayfamızın devamına bakabilir.

Tetik Parmak Neden Olur? Parmak Kilitlenmesi Sebepleri

Tetik Parmak Neden Olur
Sayfa İçeriği: Tetik Parmak Neden Olur,Tetik Parmak Belirtileri,Tetik Parmak Hastalığı,Parmak Kilitlenmesi,Tetik Parmak,Tetik Parmak Nedir,Parmak Kitlenmesi Nedenleri,Parmak Kitlenmesi,

Parmaklar bir çok nedenden dolayı kilitlenmektedir. Takılma hissi gibi bir çok sızı, ağrı oluşturan vakaya tetik parmak hastalığı adı verilmektedir. Tetik parmak hastalığında, parmaklar takılmalar vede parmaklarda kilitlenmeler görülebilmekte. Bu hastalıkta parmakları düzleştirmek oldukça zordur, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen tetik parmak hastalığı insanlar arasında parmak kitlenmesi olarak tanımlanmaktadır. Aslında tetik parmak hastalığının nedenleri olarak belirgin bir sebebi yoktur. Hasta iltihaplanma sunucu yada parmak tendonunun veya tendon kılıfının şişmesine göre oluştuğu gözlemlenmektedir.

Tetik Parmak Nedenleri

Tendon kılıfı ise, bir tünel gibi tendonları muhafaza eden elastik parçacıklardan oluşur. Normal durumlarda tendonlar bu kılıf içinde rahatlıkla kayarak, hareket ederler ve esnek bir şekilde aktif durumda olurlar. Fakat tetik parmak rahatsızlığında bu bölgede oluşan şişlik, olması gereken elastikiyetin kaybına ve parmakların bükülü şekilde kalmasına sebebiyet verir.

TETİK PARMAK HASTALIĞI SEBEPLERİ

Tendonlar, kasları kemiklere bağlayan güçlü dokulardır. El tendonları ön kol kaslarının uzantısı olarak, parmakların kemiklere bağlanmasını sağlarlar. Parmakların hareket etmesi ise, bu alandaki tendonlar sayesinde gerçekleşir.

Tetik Parmak Hastalığı Belirtileri

Tetik parmak yaralanma gibi yada darbe alınması ile ortaya çıkmaz, en belirgin belirtilerinden birisi ise parmak hareketleri sırasında takılma şeklidir. Parmağın çıkıp tekrar oturma hissi gibi oluşan belirtiler, hareket sonrası şiddetli ağrı vede avuç içindeki şişlik gibi belirtileri göstermektedir. Nodüler şişlik alanı, dokunmaya olup parmakta parmakta uzun süre kitlenme sonrası açılamama belirtileride söz konusu. Fizik tedavi vede Anemnez birlikte tetik parmak hastalığına tam anlamda teşhisi belirlenebilir.

Tetik Parmak Neden Olur, Tetik parmak hastalığının tedavisi aslında oluşan bölgenin hareket ettirilmemesi vede dinlendirilmesi gerekmektedir. Lokal vede sistemik antiemflamatuvar ilaçlar tedavi için uygun vede yeterli olmaktadır. Yalnız düzelmeyen vede geçmek bilmeyen devam eden kitlenmelerde cerrahi operasyon önerilmektedir. Sizinde tetik parmak neden olur yazımızla ilgili sorularınız varsa bizlere yorum bölümünden yazabilirsiniz. Tetik Parmak Hastalığı adlı yazımızı arkadaşlarınızında bilgisi olması açısından onlarla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Sirkenin Gücü Bitkilere Sirke Verilirse Neler Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed