Tırnak Tümörünün Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Tümörünün Nedenleri Nelerdir? Tırnak Tümörü Nasıl Tedavi Edilir? Tırnak tümörünün belirtileri ile ilgili daha fazla bilgiler yazımız da yer almakta.

Tırnak Tümörünün Nedenleri Nelerdir? Tırnak Tümörü Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Tümörünün Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Tırnak Tümörünün Nedenleri Nelerdir

Tırnak plağının altın da vede kenarların da meydana gelen bazı oluşumlara tırnak tümörü denir. Özellik ile tırnak matriksi denilen, tırnağın ana hücrelerinin yer aldığı yerden vede tırnak plağının uzandığı tırnak yatağından kaynaklanan tümörler olarak bilinmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için tırnak tümörü nasıl tedavi edilir? vede tırnak tümörünün belirtileri nelerdir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Tırnak tümörünün nedenleri nelerdir?

Tırnak tümörlerinin bi çoğu iyi huylu olmaktadır. Tırnak tümörlerinin bazıları, eller de, bazıları da ayaklar da daha sık rastlanılmaktadır. Özellik ile ayak vede el başparmakların da meydana gelir. Tırnak da ciddi şekil bozukluğuna neden olan, tırnak tümörlerinin cerrahi olarak alınması lazım. İyi huylu vede kötü huylu tümörler tırnağı etkileyerek tırnağın yapısın da vede rengin de değişiklere neden olmaktadır. İyi huylu tırnak tümörleri dört çeşittir. Bunlar; Onikomatrikoma, miksoid tümörler, piyojenik granülomlar vede glamos tümörlerdir. Kötü huylu tırnak tümörleri ise, Skuamöz hücreli karsinom, bowen hastalığı ve malign melanom olarak rastlanmaktadır. Yazımızın devamına giderek tırnak tümörü belirtileri ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Tırnak Tümörü Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Tümörünün Belirtileri

Tırnak tümörleri, tırnağın yapısının bozulması ile fark edilmektedir. Tırnak yapısın da vede şeklin de çatlama, kırılma vede kalınlaşma gibi şekil bozuklukları, tırnak altında şişlikler, kitleler olarak belirti göstermektedir. Kötü huylu tümörlerde de, tırnakta renk değişikleri ile birlik de, tırnak altında şişlik meydana gelmesi vede kanama görülebilmektedir. Tırnak plağı, tırnak yatağı vede tırnağın etrafında siyah veya kahverengi renk değişikliklerinin olması vede etrafa yayılması ile iyileşmeyen yaralar da kötü huylu tırnak tümörlerinin belirtileri olarak yer almaktadır. Tırnak tümörleri çoğu kez, tırnak mantarı ile karıştırılmaktadır. Doğru tanı konulamayan, tırnak tümörlerine tırnak mantarı tedavisi yapılabilmektedir. Tırnak mantarı olarak değerlendirilen ve bu yönde tedavi yapılan bir tırnak tümörünün erken aşamada tedavi edilmesi de gecikebiliyor.

Erken dönem de vede ilerlememiş iyi veya kötü huylu tümörler kolaylık ile tedavi edilir iken, geç fark edilen tırnak kanseri de yayılarak iç organlara dahi sıçrayabilir. Tırnak tümörlerinin geç fark edilmesi, o parmağın veya eklemin kesilmesine kadar gidebilir. Tırnak tümörlerinin, en önemli nedeni güneş ışınları olarak bilinmektedir. Tırnakların da deri gibi, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı korunması lazım. Güneş korumalı kremler tırnaklar için de tercih edilmelidir. Özellik ile hassas cilde sahip kişiler, bu konuda dikkatli olmalıdır.

Tırnak tümörünün diğer nedenleri arasında; kimyasal maruziyetler, kronik travmalar, radyasyon tedavileri, bağışıklık sistemi baskılayan lenfoma vede lösemi gibi kanser türleri vede kemoterapi gibi immün sistemi etkileyen ilaçlar ile enfeksiyonlar yani aids yer almaktadır. Bu nedenlerin dışında kronik her türlü yara vede kanamada kanser olasılığının düşünülmesi lazım. Tırnak tümörü tanısı için; Muayene, dermoskopik inceleme vede gerekli görülen durumlar da tırnak biyopsisiyle yapılır. Dermatoloji uzmanı hekim muayene vede dermoskop ile yapacağı dermoskopik inceleme sonrası çoğunluk ile tırnak tümörü olup olmadığını belirleyebilir. Kanserden şüphelenilen durumlar da tırnak vede tırnak altı biyopsisi uygulanarak tanı kesinleştirilerek tümör en kısa sürede ameliyat ile alınmaktadır.

Tırnak tümörleri sıklık ile ameliyat ile tedavi edilmektedir. Tümörün olduğu bölge lokal anestezi ile uyuşturulup tümör için uygun olan ameliyat işlemleri uygulanmaktadır. Tırnak tümörleri küretaj tekniği, elektrokoter ile yakarak veya radyoterapi ile tedavi edilebilmektedir. Tümörlerin türü değişmiş olsa bile, çoğunluk ile en başarılı tedavi yaklaşımı tümörlerin cerrahi tedavisidir.

Tırnak Tümörleri Nelerdir?

Malign melanom,
Bowen hastalığı,
Skuamöz hücreli karsinom,
Onimatrikoma tümörleri,
Glomüs tümörleri,
Piyojenik granülomlar,
Miksoid kistler.

Malign melonom; Saça, cilde vede göze rengini veren melanin pigmentini üreten melanosit hücrelerinden kaynak alan kanser türüdür. Koyu tenli insanların, bu hastalıktan etkilenme oranları oldukça yüksektir. En çok rastlanılan yaş grubu da 40 ila 70 yaş arasıdır. Tırnak yatağın da meydana gelir ise subungual melanom, tırnak plağının altında meydana gelirse ungual melanom, tırnak plağı vede deride görülür ise periungual melanom olarak isimlendirilir. Malign melanomun cerrahi olarak çıkarılması lazım. Bowen hastalığı; İntraepidermal skuamöz hücreli karsinom da denmektedir. Cilt kanserinin erken formudur. Genellik ile cildin üst katmalarını etkileyen hastalıktır. Erken tespit edilip, tümör çıkartıldığın da tedavisi olumlu sonuç vermektedir.

Skuamöz hücreli karsinom; Kötü huylu tırnak kanseri türüdür. En önemli nedenlerinden biri de ultraviyole ışınlara fazla maruz kalmaktır. Erkekler de, kadınlara oranla 2 kat daha fazla görülmektedir. Tırnaklar dışında yüz, eller, kollar vede bacaklar da meydana gelebilir. Onimatrikoma tümörleri; Aşırı keratin üretiminden kaynaklanan kanser türüdür. Tırnak altında koyu çizği olarak meydana gelir vede tırnak plağı kalınlaşır. Tırnak da sararma, şişlik, uzunlamasına çizgiler vede kıymık kanaması da onikomatrikoma tümörlerin de rastlanılmaktadır. Cerrahi olarak tümörün çıkarılması ile tedavi edilmektedir. Kötü huylu tırnak kanserlerinde de, tedavi tümörlere biyopsi uygulanıp, tümörün mümkün olan en kısa sürede cerrahi olarak alınması olmaktadır. Kanserin evresine göre daha sonraki tedavi seçenekleri değerlendirilebilir.

Tırnak Tümörleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Glomüs tümörleri; Glomüs denilen, damar yapıların da yer alan hücrelerden oluşan kanser türüdür. Damarların geçtiği her bölgede meydana gelebilir. Ayak vede el tırnaklarındaki damarların glomüs yapılarında da oluşabilir. Yerleşim yerine bağlı olarak ağrılı olabilmektedir. Tırnakta şişlik vede şekil bozukluğu da belirtileri arasındadır. Çoğunluk ile iyi huyludur. Yalnız boyutları küçük olduğundan, teşhis edilmesi zor olabilmektedir. Tedavisi cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Miksoid kistler; Sıvı barındıran yarı saydam kanser türüdür. İçindeki sıvının boşaltılması ile tedavi edilebilmektedir. Ama tekrarlama olasılıkları bulunmaktadır. Miksoid kistler cerrahi olarak tamamen çıkarılarak tedavi edilebilmektedir.

Piyojenik granülomlar; Kılcal damarların aşırı büyümesi ile meydana gelen hafif kabarık kızarık kanamalı kanser türüdür. Çevre dokuların şişmesine neden olmaktadır. Kolay kanama eğilim de olan bu tümörler küretaj vede elektrokoterle veya cerrahi olarak çıkarılır. Piyojenik granülomlar, bazen malign melanomonun amelanotik formu ile karışabilmektedir. Bu neden ile alınan tümörün patolojik incelemesinin yapılmasında fayda vardır.

Tırnak Tümörünün Nedenleri Nelerdir, tırnak da oluşan değişiklerin doktor tarafından kontrol edilmesi ve düzenli hekim muayeneleri tırnak kanserine karşı alınacak en iyi önlemlerdendir. Eğer ki sizin de tırnak tümörünün nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Tırnak tümörünün nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da tırnak tümörünün nedenleri ve tırnak tümörünün belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Buğdaydan Bulgur Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed