Tiroid Bezi Şişmesinin Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Bezi Şişmesinin Belirtileri Nelerdir? Tiroid Bezi Şişmesi Nasıl Geçer? Tiroid bezi şişmesine ne iyi gelir? Hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

Tiroid Bezi Şişmesinin Belirtileri Nelerdir? Tiroid Bezi Şişmesi Nasıl Geçer?

Tiroid Bezi Şişmesinin Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Tiroid Bezi Şişmesinin Belirtileri Nelerdir

Subakut tiroitit halk arasında sık rastlanan bir tiroit bezi hastalığıdır ve sık olarak görülmesine rağmen oldukça geç vede zor teşhis edilebilmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız tiroid bezi şişmesi nasıl geçer? ve tiroid bezi şişmesine ne iyi gelir? Soruları ile ilgili cevaplarını derleyip hazırladık. Peki Tiroid bezi şişmesinin belirtileri nelerdir?

Tiroid bezi şişmesi çoğu zaman kendiliğinden vede ağrı kesiciler ile hızlı şekilde düzele bildiği için, bademcik iltihabı vede diğer boğaz ağrıları ile karıştırılıp, hiç teşhis konulmadan bile kendiliğinden geçmektedir. Kendiliğinden iyileşebileceği gibi, bazı durumlarda da şiddetlenip bazı belirtileri beraberinde getirebilmektedir. Halk arasın da sık olarak rastlanan bu hastalığın, henüz tam olarak neden olduğu bilinmemektedir. Soğuk, stres, geçirilen gribal enfeksiyonlar vede aşırı yorgunluk hastalığı tetikleye bilmektedir. Mevsimsel dağılım gösteren bu hastalık, daha çok sonbahar vede ilkbahar ayların da kendini belli eder. Yalnız son zamanlar da mevsim fark etmeksizin, hastalık meydana gelebilir. Hastalık tedaviye dirençlidir. İyileştikten sonra tekrarlama eğilimi de oldukça yüksektir. Yazımızın devamına giderek tiroid bezi şişmesinin belirtilerine ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Tiroid Bezi Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Tiroid Bezi Şişmesinin Belirtileri

Tiroid bezi şişmesi aslında tiroid bezi iltihabıdır. Yalnız bu iltihap da antibiyotik verilmez. Tiroid bezin de mikrobik iltihap olmamasına rağmen, sanki mikrop varmış gibi yalancı iltihap meydana gelmektedir.

Kilo kaybı,
Şiddetli boğaz ağrısı,
Aşırı yorgunluk ve halsizlik,
Terleme,
Düşmeyen ateş,
Çarpıntı gibi çok şiddetli de kendini belli edebilir.

Boynun alt kısmın da tiroid bezinin bulunduğu bölge de şişlik vede sertlik meydana gelebilir. Hastanın muayenesi sırasın da tiroid bezi ağrılı vede sert olarak ele gelmektedir. Klinik tablo ise haftalar, en geç aylar içinde gerilemektedir. Yalnız tekrarlama olasılığı da oldukça yüksektir. Klinik olarak tiroid bezi üzerin de şiddetli ağrı vede hassasiyet karakteristik olmaktadır. Tiroid bezi normalin 2 ila 3 katı genişlemiştir. Bazen büyüme tek tarafla sınırlı kalabilmektedir. Ağrılar tiroid bezi için gezici olabilmektedir. Ateşin yanı sıra hasta kişi de aşırı terlemeye de rastlanabilir. Terlemeler gece elbiseleri değiştirecek düzey de olabilmektedir. Bazı durumlar da;

Hafif ateşin yanı sıra şiddetli ateşe rastlanır,
Yutmada güçlük,
Kas vede eklem ağrıları,
Ses kısıklığı.

Zehirli Tiroid Bezi Belirtileri Nelerdir?

Titreme,
Sinirlilik,
Taşikardi,
Çarpıntı,
Terleme gibi hastalığın ilk haftasın da görülebilir.

Belirtiler hastalığın ilk haftasın da tiroid bezinde ki iltihap sebebi ile meydana gelen harabiyetten, aşırı tiroid hormonunun kana karışmasından olur. Hastalık ilk 6 ila 8 hafta şiddetli olmaktadır. Genellik ile 2 ila 4 ay geçtikten sonra düzelir. Çok sık tiroid bezi iltihabı tekrarlayan hastalar da zaman ile hipotiroidi gelişebilmektedir.

Tiroid bezi şişmesi tedavisi için belirtileri hafif geçiren hastalar da tedaviye gerek duyulmaz. Ağrılar için ağrı kesici ilaçlar ya da aspirin tercih edilebilir. Bu ilaçlar ağrıyı kesmek ile birlikte tedavi edici özelliği de bulunmaktadır. Bu neden ile ağrı kesici ilaçların uzman hekim izni olmadan kesilmesi hastalığın tekrarlanmasına neden olabilir. Ağrı vede iltihabın yoğun olduğu, aynı zaman da aspirin vede ağrı kesici tedavisine yanıt vermeyen hastalar da ise, kortizon tercih edilebilir. Genellik ile yüksek doz da başlanıp, yavaş yavaş azaltılarak bitirilmektedir. Kortizon ile hızlı şekilde tedavi de sonuç alınabilmektedir.

Tiroid Bezi Şişmesinin Belirtileri Nelerdir, halk arasında sık olarak rastlanan bu hastalığın, henüz tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Geçirilen gribal enfeksiyonlar, soğuk, stres vede aşırı yorgunluk hastalığı tetikleyen sebepler arasında yer almaktadır. Eğer ki sizin de, tiroid bezi şişmesinin belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Tiroid bezi şişmesinin belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı tiroid bezi şişmesinin belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Hashimoto Tiroiditi Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed