Hashimoto Tiroiditi Belirtileri Nelerdir?

Hashimoto Tiroiditi Belirtileri Nelerdir? Hashimoto Tiroidit Tedavisi, Hashimoto Tiroidit Nasıl Geçer? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Hashimoto Tiroiditi Belirtileri Nelerdir? Hashimoto Tiroidit Tedavisi

Hashimoto Tiroiditi Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Hashimoto Tiroiditi Belirtileri Nelerdir

Otoimmün bir hastalık olan hashimoto tiroidit, vücudun bağışıklık sistemi bilinmeyen neden ile tiroit bezini yabancı vede tehlikeli olarak algılamakta, bu durum da tiroid bezine karşı savaş açmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için hashimoto tiroidit tedavisi ve hashimoto tiroidit nasıl geçer? Soruları ile ilgili cevapları bulabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Hashimoto tiroiditi belirtileri nelerdir?

Vücudu korumak için hücreler ile, antikorlar ile tiroit benzine saldırmakta. Bu durum ise tiroit bezinin çalışmasını vede yeterince tiroit hormonu salgılamasını önlemektedir. Tiroit bezi yetmezliğinin, en önemli nedeni hashimoto tipi tiroit bezi iltihabıdır. Hastalık başlangıncın da yapılan muayene de küçük bir guatr tespiti yapılabilir. Kanda anti-TPO seviyesi yüksek çıkmaktadır. TSH, T3 vede T4 gibi tiroid fonksiyon değerleri normal, düşük veya nadiren de yüksek olmaktadır. Zaman ilerledikçe tiroit yetmezliği gelişmektedir. Seneler geçtikçe tiroit bezi giderek küçülmektedir. Çocukluk çağın da bu hastalık nadir olarak görülmekte, en çok ergenlik de vede kız çocukların da görülmektedir. Yazımızın devamına giderek hashimoto tiroiti belirtileri ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hashimoto Tiroidit Nasıl Geçer?

Hashimoto Tiroiditi Belirtileri

Tiroit hormonunun azlığı hipotiroidi veya fazlalığı hipertiroidi olarak bilinmekte. Çocukluk vede ergenlik çağın da her biri kendine özgü şikayetler ile kendini gösteren çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Tiroit bozuklukları bazen belirti vermeyebilir. Yalnız laboratuvar testleri ile tespit edilebilmektedir. Tiroit fonksiyon bozuklukları da başta bedensel gelişim olmak üzere, çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu hastalık çok yüksek genetik geçişi olan hastalıktır. Aile öyküsün de hashimoto tiroiditi öyküsü olan çocuk vede gençlerin bu yönden takibi, hastalığın erken teşhisi bakımından önem taşımaktadır. Erken teşhis her zaman tedavinin başarı şansını yükseltir.

Henüz günümüz de bu hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Eğer birlik de guatr vede tiroit bezi yetmezliği bulunuyorsa, bunlar tedavi edilebilmektedir. Tedavi de ise TSH düzeyini normal seviyeye getirecek hormol ilaçları tercih edilmektedir. Hipotiroidi yani tiroit yetmezliği olmadığı halde, guatrı rahatsızlığı bulunan hastaların da, tiroit ilaçları ile guatr küçülebilmektedir. Eğer bu hastalıkta guart vede tiroit yetmezliği yok ise herhangi belirti göstermez. Rutin sağlık kontrollerin de veya başka bir neden ile uygulanan kan tahlillerin de anti-TPO serum seviyesinin yüksek olmasından anlaşılabilir.

Hashimoto Tiroiditi Belirtileri Nelerdir, guatr vede tiroit yetmezliğine neden olmadığı sürece bu hastalık tedaviye gerek duymaz. Yalnız mutlaka takip edilmesi gereken bir hastalıktır. Eğer ki sizin de, hashimoto tiroiditi belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Hashimoto tiroiditi belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da hashimoto tiroiditi belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Erken Menopoz Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed