Tourette Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Tourette Sendromu Belirtileri Nelerdir? Tourette Sendromu Nasıl Geçer?, Tourette sendromu tedavi edilir mi? Hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler.

Tourette Sendromu Belirtileri Nelerdir? Tourette Sendromu Nasıl Geçer?

Tourette Sendromu Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Tourette Sendromu Belirtileri Nelerdir

Genellik ile çocukluk çağında başlayan, bireyin tik olarak da bilinen istemsizce sesler çıkarmaısna vede hareketler yapmasına neden olan sinir sistemi bozukluğuna tourette sendromu denmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için tourette sendromu tedavi edilir mi? ve tourette sendromu nasıl geçer? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Tourette sendromu belirtileri nelerdir?

Tourette sendromu bakteriyel enfeksiyon, beyin kimyasallarının metabolizmasındaki anormallikler vede genetik faktörler nedeni ile sıklıkla 5 ve 9 yaşlarında başlar ve erkek çocuklarda daha sık rastlanmaktadır. Tourette sendromunun ilk belirtileri baş vede boyun bölgesinde meydana gelen motor tikler olan belirtilerinin bazılarına yazımızın içeriğinden ulaşbilirsiniz. Tourette sendromuun nedeni hala kesin olarak bilinmemek ile birlikte, hastalığın arkasında ki nedene dair tez, beyindeki dopamin vede serotonin de dahil olmak üzere sinir uyarılarını ileten kimyasallar da düzensizlikten kaynaklandığı yönündedir ve kalıtsal bir hastalık olarak kabul edildiğinden genetik yatkınlıkta nedenlerindendir.

Tourette sendromunda, teşhis için tiklerin en az bir yıldır devam etmektedir. Hastalık tanısı için dikkate alınan bulgulardan biri olup, tiklerin nedeninin başka bir rahatsızlıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak adına manyetik rezonans görüntüleme ve elektroensefalogram çekilmektedir. Tourette sendromu ile ilişkili durumların bazıları; Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, Obsesif kompulsif bozukluk ya da davranışlar, Anksiyete ve Zeka ile ilgili olmayan okuma, yazma ve aritmetik sorunları gibi öğrenme güçlükleri. Yazımızın devamına giderek tourette sendromu belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tourette Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Tourette Sendromu Belirtileri

Eşyalara ya da insanlara dokunma,
Zıplama,
Kafasını ya da uzuvlarını sallama,
Boğaz temizleme,
Öksürme,
Omuz silkme,
Yüz ekşitme,
Göz kırpma,
Ani, kısa ve aralıklı hareketler ya da sesler.

Tourette Sendromu Neden Olur
Tourette Sendromu Neden Olur

Tourette sendromu için, doğrudan bir tedavi olmamasına rağmen, tikleri yönetmeye yardımcı olacak tedaviler vardır. Tourette sendromu olan bir çok kişide günlük yaşamlarının önüne geçmeyen tikler vardır ve bu neden ile herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Yalnız, tikler kişiye ve kişinin gündelik hayatına zarar verecek şiddettey ise kullanılabilecek ilaç tedavisi ve davranışsal tedaviler vardır. Tourette sendromunun tedavisinde hastalık ile ilgili çocuğa ve ailesine bilgi vermek, çocuğa nasıl davranılması gerektiği konusunda eğiitim vermek, davranışçı önerilerde bulunmak ve tikler şiddetli olduğu, çocuğun okul ve sosyal yaşamında belirgin zorluklara yol açtığı durumlarda da ilaç tedavisi kullanmak tavsiye edilmektedir.

Tourette Sendromu Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin tourette sendromu belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Tourette sendromu belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da tourette sendromu belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Aslan Pençesinin Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed