Yan Boşluk Ağrısı Nedeleri Nelerdir?

Yan Boşluk Ağrısı Nedeleri Nelerdir? Yan Boşluk Ağrısı Nasıl Geçer?, Yan boşluk ağrısı neyin belirtisi hakkında bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Yan Boşluk Ağrısı Nedeleri Nelerdir? Yan Boşluk Ağrısı Nasıl Geçer?

Yan Boşluk Ağrısı Nedeleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Yan Boşluk Ağrısı Nedeleri Nelerdir

Vücutta koltukaltı ile kalça arasında kalan kaburgalar altındaki sağ ya da sol taraf gövde bölümüne böğür denir. Gövdenin yan tarafına verilen isimdir. Böğür ağırısı yani yan boşluk ağrısı temelde üst karnınızda ya da sırtınızda ağrı veya rahatsızlık anlamına gelmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırladığımız yan boşluk ağrısı neyin belirtisi ve yan boşluk ağrısı nasıl geçer? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Yan boşluk ağrısı nedenleri nelerdir?

Çoğu insan yaşamında en az bir defa böğür yani, yan boşluk ağrısı yaşamıştır ve genellik ile kısa ömürlüdür. Hafiften ağıra kadar bir çok koşul böğür ağrısı nedeni olabilmektedir. Ağrı, sabit ya da ciddi düzeyde ise, idrar yolu ya da böbreklerde bir enfeksiyon veya dehidratasyon, böbrek kanseri ya da böbrek kistlerinin patlaması gibi cidddi sağlık problemlerinden kaynaklanıyor olabilmektedir. Şiddetli böğür yani, yan boşluk ağrısı aniden ortaya çıkar ise, böbrek taşına işaret ediyor olabilir. Kronik ise, o zaman diğer nedenlerin araştırılması lazım.

Yan boşluk ağrısı, sırt, üst karında rahatsızlık oluşması veya ağrı oluşması ile kendini belli eder. Ağrı sabit veya şiddetli seviyede ise böbrek veya idrar yolu enfeksiyonları, böbrek kistlerinin patlaması ve böbrek kanseri gibi ciddi rahatsızlıklardan ortaya çıkabilir. Herhangi rahatsızlık veya böbrek hastalığı olmadan da bireyde böğür ağrısı ortaya çıkabilir. Bu durum bir çok nedene bağlı gelişebilmektedir. Hafif olabileceği gibi zaman zaman şiddetlendiği de görülmektedir. Genellik ile bu durum kısa olduğu görülmektedir. Hemen hemen herkeste görüldüğü bilinen rahatsızlık türüdür. Yazımızın devamına giderek yan boşluk ağrısı nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Yan Boşluk Ağrısı Nasıl Geçer?

Yan Boşluk Ağrısı Nedenleri

Bazen bir kalp krizi böğürde ağrıya neden olabilir,
Crohn hastalığı gibi iltihaplı bağırsak hastalıkları,
Pankreatit ve karındaki organları etkileyen diğer durumlar,
Pnömoni,
Böğür ağrısı olarak yansıyan, göğüste bozukluklar,
Dehidratasyon,
Zona,
Böbrek absesi,
Böbrek taşları,
Böbrek enfeksiyonu,
Kas spazmları,
Sırtta sinir sıkışması,
Disk hastalığı,
Omurga kırığı,
Omurgada enfeksiyon,
Artrit,
Yumurtada kistler olması,
Kalpte yer alan iç zarın iltihabı,
Kalp yetmezliği,
Dış gebelik durumu,
Fallop tüplerinin iltihaplanması,
Yumurtlama,
Akciğerde sıvı birikimi,

Yan Boşluk Ağrısı Kaç Günde Geçer
Yan Boşluk Ağrısı Kaç Günde Geçer

Akciğerleri etkisi altına alan enfeksiyonlar,
Zatürre,
Bronşi,
Astım,
Dalak patlaması,
Akciğerde kan pıhtısı,
Gıda zehirlenmeleri ve viral gastroenterit,
Börek kanseri,
Apandisit,
Gaz birikimi.

Yan boşluk ağrısı tedavisinde, gelişen ağrının böbreklere ait olduğu düşünülüyor ise, öncelik ile nedeni belirlenmelidir. Mutlaka bir üroloji doktorına başvurulup gerekli muayene ve tetkikler yaptırılmalıdır. Ağrının böbreğe veya yukarı idrar yolları rahatsızlıklarına bağlı olduğu düşünülüyor ise, hemen giderilmesi adına, ağrı kesiciler verilmektedir. Daha sonra rahatsızlığın nedeni ve derecesi tespit edilmektedir.

Kolik ağrılar, en çok idrar yolu taş hastalıklarında rastlanmaktadır. Öncelik ile taşın boyutu, yeri, şekli, idrar yolu sistemini tıkayıp tıkamadığı, hasta kişinin bunu düşürüp düşüremeyeceği belirlenmektedir. Bunun için iyi bir muayene, idrar tahlili, ultrasonografi ve gereğinde bilgisayarlı tomografi uygulanmaktadır. Eğerki hasta kişi tedavi için gelmez ve böbrek ağrısı tedavisi olmaz ise, tam tıkanıklıklard böbrekler iki ay içinde iflas etmektedir. Böbrek ağrısı özellik ile renal kolik denilen şiddetli ağrı acildir ve buna neden olan faktör düzeltilmelidir. Künt ağrılar genellik ile idar sisteminin tam tıkalı olmadığı, kronik piyelonefrit, tüberküloz, tümör gibi durumlar sonucu gelişmektedir. Altta yatan neden tespit edilip gerekli cerrahi vede ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Yan Boşluk Ağrısı Nedeleri Nelerdir, eğer ki sizin yan boşluk ağrısı nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Yan boşluk ağrısı nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da yan boşluk ağrısı nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed