Swot Analiz Nasıl Yapılır?

Swot Analiz Nasıl Yapılır? Swot Analizi Ne Zaman Kullanılır? Swot analizi ne işe yarar? Hakkında merak ettiklerinizi, yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Swot Analiz Nasıl Yapılır? Swot Analizi Ne Zaman Kullanılır?

Swot Analiz Nasıl Yapılır
Sayfa İçeriği: Swot Analiz Nasıl Yapılır

1960 ve 1970’li yıllarda, Stanford araştırma enstitüsünde Albert humphrey tarafından geliştirilen Swot, günümüz de ise, iş dünyasındaki en popüler analizler arasında yer almaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için, swot analizi ne işe yarar? ve swot analizi ne zaman kullanılır? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Swot analiz nasıl yapılır?

Swot, aslında zayıf yönler, güçlü yönler, fırsatlar vede tehditler anlamına gelen, ingilizce kelimelerin, baş harflerinden kısaltılmıştır. İş stratejilerini değerlendirmek vede güçlendirmek amacı ile çerçeve çizmektedir. Bir işletmenin güçlü vede zayıf yönlerinin, daha geniş fırsatları vede tehditleri belirlenmesine yardımcı olmaktadır. İşletmenin durumu hakkında daha kapsamlı farkındalık geliştirmeniz, hem stratejik planlamaya, hem de karar vermeye yardımcı olmaktadır. Yazımızın devamına giderek swot analizi ile ilgili daha fazla bilgileri bulabilirsiniz.

Swot Analizi Ne İşe Yarar?

Swot Analizi Ne Zaman Kullanılır?

Bir işin herhangi, bir aşamasın da yardımcı perspektifler sunmasına swot analizi denir. Sorunlara yönelik, yeni çabalar ya da çözümler için olasılıkları keşfeder iken vede girişiminiz için, en iyi yol hakkında kararlar verirken, swot analizi tercih edebilirsiniz. Başarı fırsatlarını belirlerken ya da yönleri vede seçimleri netleştirirken de bu analizden yararlanabilirsiniz. İşletmenin radikal değişim kararları aşamasında, güçlü vede zayıf yönlerin envanterini çıkarmak için de, analizden faydalanmak mümkün. Değişikliğin nerede mümkün olduğunu belirleyen swot analiz sayesinde, yeni fırsatları keşfederek, daha geniş yollar açabilir ya da önceden var olan yolu kapatabilirsiniz.

Girişim ya da markanız hakkında iletişim kurmanız içinde swot analiz oldukça yararlıdır. Anket gibi metotlar ile topladığınız nitel vede nicel verileri organize etmenin yolunu açar. Swot analizi ile ilgili temel bileşenleri ise çok iyi anlamanız gerekmektedir. Bir çok markanın pazarlama stratejilerin de tercih ettiği yararlı analiz aracına swot analizi denir. Özellikle de yeni projeyi, bir hedefi değerlendirmek ya da işi bütün olarak analiz etmek için, swot analiz oldukça başarılı çalışmaktadır. Bu durumda markanızın başarılı olduğu alanları da belirleyebilirsiniz. İyileştirebileceğiniz yönleri, potansiyel fırsatları vede üstesinden gelmeniz gereken zorlukları ayrıntıları ile anlatan detaylı yol haritasına da sahip olursunuz. Bu analiz başlangıç da pazarlama vede endüstri alanları için geliştirilmiştir. Yalnız günümüz de, toplum sağlığı vede gelişimi, eğitim vede kişisel gelişim alanlarında eşit derecede kullanılmaktadır.

Swot Analizi Nedir?

Swot analizi genellik ile, karar vericilerin öncelik ile işletme, organizasyon, girişim ya da birey için ulaşmayı umdukları hedefi belirlemeleri olarak geçmektedir. Karar verici ismi verilen yetkili grup, güçlü vede zayıf yönlerin yanı sıra, fırsatları vede tehditleri listelenmektedir. Süreç boyunca rehberlik eden vede genellik ile dört öğenin her biri ile ilişkilendirilen çeşitli araçlar yer almaktadır. Mesela; karar vericilere ‘Nasıl herkesden daha iyi yapabiliyorsunuz?’ gibi sorular sorulmakta. ‘Nasıl bir avantajlarınız var?’ gibi sorular da güçlü yönleri belirlemeyi sağlamaktadır. Benzer biçimde, fırsatları vede tehditleri belirlemek için işletmelere, ‘Hangi pazar eğilimleri satışları yükseltebilir?’ vede ‘Rakiplerinizin nerede pazar avantajları bulunuyor?’ gibi sorular da sorulur.

Swot Analiz Nasıl Yapılır, hazırlanmış proje için hedeflerin açıkça tanımlanmasını vede proje ile ilgili, tüm faktörlerin uygun biçimde tanımlanmasını sağlayan, bir iş analizi sürecine swot analiz adı verilmektedir. Yazımızın içeriğinde, merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Eğer ki sizin de swot analiz nasıl yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Swot analiz nasıl yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da swot analizi ile ilgili yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Modem Ne İşe Yarar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed