Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır? Evde Kırma Yeşil Zeytin Tarifi, Pratik kırma yeşil zeytin yapmanın püf noktalarını yazımızın içeriğin de derledik.

Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır? Evde Kırma Yeşil Zeytin Tarifi

Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır
Sayfa İçeriği: Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır

Evde hazırlayacağınız kırma yeşil zeytin tarifini yazımızın içeriğinden öğrenebilirsiniz. Sizde yazımızın devamına giderek pratik kırma yeşil zeytin yapmanın püf noktalarına ulaşabilirsiniz. Nefis lezzeti ve tadı ile sabah kahvaltıları için hazırlayacağınız kırma yeşil zeytin tarifinin yapılışını yazımızdan öğrenebilirsiniz. Peki kırma yeşil zeytin nasıl yapılır?

Siyah zeytin ve Yeşil zeytin aynı ağaç da yetişmektedir. Türleri ise aynıdır. Yetiştiği bölgenin iklim şartlarına göre zeytin ağaçlarının farklı çeşitleri bulunmakta. Zeytin de diğer meyveler gibi ağaç üzerinde olgunlaştıkça vede güneş ışığı aldıkça renk değiştirmektedir. Öncelikle yemyeşil vede sert olan zeytinin rengi ekim ayı başlarında limon sarısı rengine gelmekte. Limon sarısı rengine gelen zeytin meyvesi, yeşil zeytin üretmek için yeterince olgunlaştığı anlamı taşımaktadır. Bu aşama da ise toplanan zeytinler kırma veya çizik yeşil zeytin olarak piyasaya sunulmakta. Zeytinyağı ürünleri de bu aşamada toplanan zeytinlerden üretilmekte. Yeşil zeytin meyvesi siyah zeytinin ham hali vede iki zeytin çeşidi arasında çok fark da yoktur. Yeşil zeytin de A vitamini daha fazla bulunmakta, siyah zeytinde de sodyum vede fosfor gibi mineraller oldukça fazla bulunmaktadır. Sizde yazımızın devamına giderek kırma yeşil zeytin tarifi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kırma Yeşil Zeytin Tarifi

Kırma Yeşil Zeytin Malzemeleri

3 Yemek kaşığı kaya tuzu.
1 Çay kaşığı limon tuzu.
1 Lt su.
1 Kilo taze yeşil zeytin.

Kırma Yeşil Zeytin Hazırlanışı

Kırma Yeşil Zeytin Yapılışı
Kırma Yeşil Zeytin Yapılışı

Kırma yeşil zeytin hazırlamak için öncelik ile taze zeytinleri sert zemin üzerinde bardak veya çekiç ile kırın. Kırmış olduğunuz zeytinlerin kararmaması için su dolu kap da bekletin. Kırmış olduğunuz zeytinleri kavanozun içine alın vede üzerine 1 lt su, 1 çay kaşığı limon tuzu vede 3 yemek kaşığı kaya tuzu ilave edin. Suyun tatlanması için de 10 gün bu şekilde yapmalısınız. Kavanozu su ile doldurduktan sonra, kanavozun ağzını sıkıca kapatın. Zeytinler yeterli olgunlaşmaya eriştiğin de ister, zeytinyağı ister kekik ile kahvaltılar da yiyebilirsiniz.

Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır, evde pratik olarak ve kolay şekilde hazırlayacağı kırma yeşil zeytin tarifini öğrenebilirsiniz. Sizde yazımızın içeriğinden kırma yeşil zeytin malzemelerini öğrenerek, kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Eğer sizin de kırma yeşil zeytin nasıl yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kırma yeşil zeytin nasıl yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kırma yeşil zeytin tarifi yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dedi Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed