Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır?

Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır? Mandalina Reçeli Tarifi Yapılışı, mandalina reçeli yapılışı ile ilgili tarifin püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır? Mandalina Reçeli Tarifi Yapılışı

Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır
Sayfa İçeriği: Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır, Mandalina Reçeli Tarifi Yapılışı, Mandalina Reçeli Tarifi, Evde Mandalina Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır, Mandalina Reçeli Tarifi İçin Malzemeler, Mandalina Reçeli Tarifi Hazırlanışı, Mandalina Reçeli Yapılışı, Mandalina Reçeli Hazırlanışı, Mandalina Reçeli Malzemeleri, Mandalina Reçeli Tarifinin Püf Nokları

Mandalina reçeli nasıl yapılır ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımızda ayrıntılı olarak düzenledik. Mandalina reçeli tarifi yapılışı hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz. Mandalina reçeli yapılışı ve mandalina reçeli malzemelerine sayfamızdan yardım alarak ulaşabilirsiniz. Peki mandalina reçeli nasıl yapılır? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Evlerde olmazsa olmaz reçellere bir yenisini daha eklemeniz için sizlere yazımız da mandalina reçeli tarifini hazırladık. Oldukça pratik olarak hazırlanan bu reçel, hem lezzet olarak, hemde sağlık açısından oldukça faydalı olmaktadır. Mandalina reçelini yapmak için bazı püf noktaları da sayfamızdan yardım alarak öğrenebilirsiniz. Kahvaltılar da tüketebileceğiniz nefis mandalina reçeli yapılışını yapmak için yazımızın devamına giderek öğrenebilirsiniz.

MANDALİNA REÇELİ TARİFİ

MANDALİNA REÇELİ TARİFİ İÇİN MALZEMELER

1/2 Limon suyu.
2 Kg mandalina.
2 Kg şeker.
6 Karanfil.
Çay kaşığının ucu ile tereyağ.
2 Lt su.

MANDALİNA REÇELİ TARİFİ HAZIRLANIŞI

Mandalina reçelini hazırlamaya başlamadan önce, mandalinaları güzelce bol suda yıkayın. Daha sonra haşlanır vede suyu dökülerek yeniden haşlanır. Mandalina haşlama işlemi 3 defa tekrarlanmalıdır. Sonra su ile şeker ve şerbet kaynamaya bırakılır. Haşladığınız mandalinalar soğuyunca ortadan ikiye bölerek, çekirdekleri çıkartılıp, kaynayan şerbetin içine atılır. Şerbet ile kaynayan mandalinalara 6 karanfil ilave edilir. Reçel köpüklenmesin diye de çay kaşığının ucu ile tereyağı ilave ederek kaynatılır. 1/2 Limon suyu ilave edilerek 5 dakika kaynatılıp ocağın altı kapatılır. Sıcak reçel kavanozlara koyularak kapağı kapatılır vede ters çevirilir. Servis edeceğiniz zaman antep fıstığı ile süslenerek ailenize ya da misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır, yazımız da hazırladığımız mandalina reçeli yapılışını öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki mandalina reçeli nasıl yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Mandalina reçeli nasıl yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da mandalina reçeli tarifi yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kafa Derisi Uyuşması Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed