Mevlana Şekeri Nasıl Yapılır?

Mevlana Şekeri Nasıl Yapılır? Mevlana Şekeri Tarifi Yapılışı, Mevlana şekeri hazırlanışı ve malzemelerine yazımızın içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Mevlana Şekeri Nasıl Yapılır? Mevlana Şekeri Tarifi Yapılışı

Mevlana Şekeri Nasıl Yapılır
Sayfa İçeriği: Mevlana Şekeri Nasıl Yapılır

Mevlana şekeri 7’den 70’in severek tükettiği ve Konya’da etli ekmekten sonra en çok bilinen lezzetlerdendir. Sizde yazımızın içeriğinden mevlana şekeri tarifine ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamına giderek mevlana şekeri hazırlanışı ve mevlana şekeri malzemelerini bulabilirsiniz. Peki mevlana şekeri nasıl yapılır?

Konya’ın en önemli sembollerinden olan mevlana şekeri, ülkemiz için de oldukça değerlidir. Yumuşacık dokusu, çekici görüntüsüyle yöresel lezzet olan mevlana şekeri, artık dünyaya ihraç edilmektedir. Tüm şekerler de olduğu gibi, mevlana şekerinde de işleme toz şeker vede su ile başlanmakta. Bakır kazana koyulan ikilide, püf nokta ise suyun şekerin üzerini kapatması olmaktadır. Aksi halde istenilen kıvam yakalanamaz vede sevilen tada ulaşılamaz. Su vede şeker 100 derece ısıda sık sık karıştırılarak belli bir kıvama getirilmekte ve sıcaklığın içine limon tuzunun da eklenmesi ile karıştırma işi son bulmaktadır. Sizde yazımızın devamına giderek mevlana şekeri tarifinin ayrıntılarına ulaşabilir ve evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Mevlana Şekeri Tarifi

Mevlana Şekeri Malzemeleri

Limon tuzu.
Su.
Şeker.
Mısır özü yağı

Mevlana Şekeri Hazırlanışı

Mevlana şekerini hazırlamak için, tüm şekerler de olduğu gibi mevlana şekerinde de işleme toz şeker vede su ile başlanmakta. Bakır kazana koyulan ikili, püf nokta ise suyun şekerin üzerini kapatması. Aksi durumda istenilen kıvam yakalanmaz vede sevilen tada ulaşılamaz, su vede şeker 100 derece ısıda sık sık karıştırılarak belli kıvama getirilmektedir. Sıcaklığın içine limon tuzunun ilave edilmesi ile karıştırma son bulur. Limon tuzunun şekerdeki görevinin ise şekerin mayalanmasını sağlamak olduğu bilinmekte.

Mevlana Şekeri Yapılışı
Mevlana Şekeri Yapılışı

Karışım ise şartlara bağlı kalınarak aşağı – yukarı 140 dereceye kadar ısıtılmakta, 140 dereceye gelen şeker artık soğuma işlemine geçirilmeye hazırlanır, soğuk saç bir levha üzerinde soğuma işlemi yapılır. Yalnız yapılması gereken son bir işlem ise levhanın mısır özü yağı ile yağlanmasıdır. Levha yağlanmaz ise şeker levhaya yapışır, kısa bir aşama olan soğumada 10 dakika kalan şeker ağartma işlemi için özel makinesinin içerisine alınır. Yeterince ağırtılan şeker, makineler ile kesilmeye alınır vede paketlenerek hazır hale gelir.

Mevlana Şekeri Nasıl Yapılır, mevlana şekerini pratik şekilde yapabilmeniz için tüm malzemeleri güzelce hazırlamanız ve ortamında yapılmaya uygun şekilde olması gerekmektedir. Sanıldığı kadar zor olmayan bu nefis lezzeti, sizde evde yaparak aileniz ve misafirlerinizle tüketebilirsiniz. Eğer ki sizin de mevlana şekeri nasıl yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Mevlana şekeri nasıl yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da mevlana şekeri tarifi yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed