Engelli Maaşı Kesilme Nedenleri Nelerdir?

Engelli Maaşı Kesilme Nedenleri Nelerdir? Engelli Maaşı Neden Kesilir? Engelli maaşı hangi durumlarda kesilir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler.

Engelli Maaşı Kesilme Nedenleri Nelerdir? Engelli Maaşı Neden Kesilir?

Engelli Maaşı Kesilme Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Engelli Maaşı Kesilme Nedenleri Nelerdir

Engelli maaşının kesilmesi ile ilgili bir çok neden bulunmaktadır. Devletin engelli bireye %40 oranın da engelli bulunması durumunda ve engelli sağlık raporunun bulunmasıyla vermiş olduğu aylıktır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için engelli maaşı neden kesilir? ve engelli maaşı hangi durumlarda kesilir? Sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak bulabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Engelli maaşı kesilme nedenleri nelerdir?

Engelli maaşı bazı durumlar da kesilebilmektedir. Kesilmiş engelli maaşı, bireyin tekrar başvurması durumun da, bazı durumlar da geri bağlanabilmektedir. Yalnız bazı durumlar da ise engelli maaşı geri bağlanmamaktadır. Bu durum da ise engelli birey kalan yaşamı boyunca bir daha engelli maaşı alma hakkını tamamen kaybedecek. Engelli bireyin, engelli maaşının kesilmesin de ki, en büyük etken engelli maaşını alma konusunda ki gerekli şartları sağlamadığından engelli maaşı kesilmekte. Engelli maaşının kesilmesin de etken rol oynayan farklı faktörler de yer almaktadır. Siz de yazımızın devamına giderek engelli maaşı kesilme nedenlerini ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Engelli Maaşı Neden Kesilir?

Engelli Maaşı Kesilme Nedenleri

Sosyal güvenlik kaydı tespiti nedeniyle engelli maaşı kesintisi,
Kişinin engellilik oranının %40 altına düşmesi nedeni ile engelli maaş kesintisi,
Muhtaçlığın kalkması nedeni ile engelli maaşın kesintisi,
Feragat nedeniyle engelli maaşı kesintisi,
Ölüm nedeni ile engelli maaşının kesintisi,
Adres değişikliği nedeni ile engelli maaşı kesintisi,
18 Yaş altı yakını engelli aylığı alanlar için, engelli kişinin 18 yaşını doldurması durumun da engelli maaşı kesintisi,
Engelli maaşının bir yıl boyunca, hiç çekilmemesi nedeniyle engelli maaşı kesintisi,
Engelli kişinin Türk vatandaşlığından çıkması nedeniyle engelli maaşı kesintisi,

Engelli maaşından yararlanacak, engelli bireyin kendi isteği doğrultusun da aylık almak istemediğini yazılı şekil de sosyal yardımlaşma vakfı’na bildirmesi durumun da engelli maaşı kesilmektedir.Engelli maaşı kişinin vefatının gerçeklemesi durumun da engelli maaşı direkt olarak kesilir. Vefat eden engelli bireyin resmiyete işlenmemesi vede birikmiş paranın çekilmesi halin de, devlet ilerleyen süreç de yasal faiz hakkını kullanarak parayı çeken kişiden tahsis etmekte. Eğer engelli birey, başka bir ülkenin vatandaşlığını alır ise Türk vatandaşlığından çıkartılır ise engelli maaşı kesilmektedir. Engelli maaşı alan kişi 18 yaş altında ise, 18 yaşını doldurması halin de engelli maaşı kesilir. Bunun nedeni ise, her iki maaşın birbirinden farklı olmasıdır. Engelli birey maaşını kesintisiz olarak bir yıl boyunca, hiç çekmez ise ya da birikim amaçlı hesabın da tutarsa engelli maaşı kesilir. Engelli maaşı sadece muhtaç olan bireylere verildiği için, kişinin bu para ile birikim yapmasına izin verilmemekte.

Sosyal yardımlaşma vakfi tarafından engelli maaşı alan kişiye dair, sosyal güvenlik kaydı tespit edilir ise, engelli maaşı direkt olarak kesilmektedir. Engelli maaşını alabilmek için, en önemli etken de, kişinin engellilik oranının %40’ın üzerin de olması. Engelli raporunun geçerlilik süresini yitirmesinden sonra, tekrar engelli raporu çıkartılır iken, eğer engellilik oranı %40’ın altın da çıkar ise engelli maaşı direkt olarak kesilmektedir. Bu durum da, eğer sosyal yardımlaşma vakfı’na engellilik oranının %40’ın altın da çıktığı bildirilmez vede maaş alınmaya devam edilir ise, devlet yasal faizi kullanarak parayı çeken kişiden, çekilen miktarı geri istemektedir. Sosyal yardımlaşma vede dayanışma vafı tarafından yapılan incelemeler ile engelli kişi veya ailenin muhtaçlık durumunun ortadan kalkması durumun da engelli maaşı kesilir. Mesela, engelli kişiye bakan kişinin sigortalı iş de çalışması engelli maaşın kesilmesine neden olur.

Engelli Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Engelli maaşı alan kişinin mevcut ikametgahından başka, ikametgaha taşınması vede farklı vakfın görev alanına girmesiyle, engelli bireyin engelli maaşı kesilerek, ödeme verilmesi durdurulmaktadır. Adres değişikliği yapan engelli bireyler, ikamet ettiği ilçenin sosyal yardımlaşma vakfı kontrolün de taşınma işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. İkametgah değişikliği aynı ilçe de olacak ise, engelli maaşı devlet tarafından direkt olarak kesilmemektedir. Yalnız adres değişikliğini beyan etmediğiniz durum da dosya sistem üzerinde ki güncelliğini kaybedecektir. Bu durum da ise bulunduğunuz sosyal yardımlaşma vakfına sistem üzerinden evinize güncel tarihte ziyaret yapılmasına dair uyarı yapılmaktadır. Nüfustan adres değişikliğini düzeltmemeniz vede vakfın bu değişiklikten haberdar olmaması durumun da, her yıl güncel olarak yapılan rutin vakıf ziyaretin de, kapsama dışın da olacağınızdan sosyal yardımlaşma vakfı sizin bilginiz olmadan engelli maaşını kesmektedir.

Böyle durumlar ile karşı karşıya kalmanız halin de nüfus üzerinden adres değişikliği yapmanız engelli maaşının geri bağlanması için yeterli de değildir. Engelli maaşının tekrar bağlanması için, tekrar ilk kez başvuru yapanlar gibi sizden de rapor talep edilmektedir. Eliniz de eğer ki engelli raporuna dair güncel nüsha bulunmuyor ise, bu durum da yapmanız gereken şeylerden biri, engelli raporu almış olduğunuz devlet hastanesine giderek, engelli raporu örneiğine aslı gibidir kaşesi yaptırmanız lazım. Diğeri de engelli raporunun bir örneğini defterdarlıktan istemektir. Bu durum da kişi başına düşen gelir, hesaplaması tekrar yapılacağından, engelli maaşının bağlanmasından sonra üzerinize ev, araba veya maaş geçirilmiş ise bunlar da hesaplama içerisinde olacaktır. Kişi başına düşen gelir miktarının yüksek çıkması halin de engelli maaşının tekrar bağlanmaz.

Engelli Maaşı Kesilme Nedenleri Nelerdir, engelli maaşı kesilme nedenleri arasında bir çok faktör vardır. Bazı faktörleri ise sizler için yazımızın içeriğin de derledik. Eğer ki sizin de engelli maaşı kesilme nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Engelli maaşı kesilme nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da engelli maaşı kesilme nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Deri Kuruluğu Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed