Hırıltılı Solunum Nedenleri Nelerdir?

Hırıltılı Solunum Nedenleri Nelerdir? Hırıltılı Solunum Neden Olur? Hırıltılı solunum nasıl geçer? Hakkında merak ettiklerinizi yazımızdan bulabilirsiniz.

Hırıltılı Solunum Nedenleri Nelerdir? Hırıltılı Solunum Neden Olur?

Hırıltılı Solunum Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Hırıltılı Solunum Nedenleri Nelerdir

Genellik ile hırıltılı solunum, solunum sistemi hastalıkların da meydana gelen vede hastanın kendisi veya yanında bulunan yakınları tarafından da duyulabilen solunumun sesli olmasına denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için derlediğimiz hırıltılı solunum nasıl geçer? ve hırıltılı solunum neden olur? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Hırıltılı solunum nedenleri nelerdir?

Bronşları daraltan ve bronş çapın da azalmaya neden olan, her türlü hastalık da bronş içinden geçen hava akımının ses meydana getirmesi nedeniyle hırıltılı solunum oluşmaktadır. Göğüste meydana gelen hırıltının en belirgin işareti, nefes alıp verir iken, uğultu sesi çıkması. Bu özellik ile de nefes verir iken artmaktadır. Bazen göğüs de sıkışma hissi de hırıltı ile birlik de gelebilir. Hırıltılı solunumun bazı nedenleri bulunmaktadır. Yazımızın devamına giderek hırıltılı solunum nedenlerine ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Hırıltılı Solunum Neden Olur?

Hırıltılı Solunum Nedenleri

Sigara kullnımı,
Astım,
İlaçlar, özellikle de aspirin,
Polenlere, kimyasallara, hayvan tüylerine, kire, toza, yiyeceklere veya böceklere karşı alerjiler,
Kistik fibroz,
Bronşit,
Bronşektazi,
Bronşiyolit,
Solunum yoluna kaçan yabancı bir maddenin solunumu güçleştirmesi,
Akciğerler de meydana gelen tümör,
Epiglot iltihabı, soluk borusu kapağının şişmesi,
Gastroözefageal reflü hastalığı,
Konjestif kalp yetmezliğ,
KOAH,
Anfizem, Akciğerler de hava kalması.

Eğer hasta nefes almak da zorlanıyor ise veya hırıltı boğucu hal aldı ise hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu ciddi astım krizinin veya anafilaksi gibi ciddi bir alerjinin belirtisi olabilmektedir. Hırıltı eğer aniden başladı ise vede köpüklü açık pembe ya da beyaz balgam var ise, bu kalp yetmezliği belirtisi olabilmektedir. Hasta öksürdüğü zaman kanlı balgam çıkarıyor ise, ayrıca göğsün belli bölgesin de aşırı ağrı bulunuyorsa hemen acil servise başvurulmalıdır. Çünkü bu durum pulmoner embolizm belirtisi olabilmektedir. Ciltte döküntüler bulunuyor ise, yüz de kızarıklar var ise, cilt mavimtırak bir renge büründü ise, kafa karışıklığı oluyorsa vede denge kaybı yaşanıyorsa acilen hastaneye gidilmelidir.

Hırıltılı Solunum Nedenleri Nelerdir, hırıltılı solunum aslında evde basit ilaçlar ile kontrol altına alınabilmektedir. Yalnız tedavinin başarılı olabilmesi için, öncelikle altta yatan nedenin ne olduğunu bulmak ve ona göre tedavi yöntemi uygulamaktadır. Eğer ki sizin de hırıltılı solunum nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Hırıltılı solunum nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da hırıltılı solunum nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Engelli Maaşı Kesilme Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed