Engelli Raporu Nasıl Alınır? Süresiz Engelli Raporu Çıkarma

Engelli Raporu Nasıl Alınır Süresiz Engelli Raporu Çıkarma, bir çok arkadaşların kafasına takılan sorunlar arasında gelmektedir. Bir çok engelli kardeşimiz engelli raporu çıkarırken zorluklarla karşılaşıyor.

Engelli Raporu Nasıl Alınır? Süresiz Engelli Raporu Çıkarma

Engelli Raporu Nasıl Alınır
Engelli Raporu Nasıl Alınır

Engelli raporu aslında, bir çok engellinin işini kolaylaştıran vede devletin olsun özel sektörlerin olsun bir çok sağlanan imkanlardan yararlanmalarını olanak gösteren rapordur. Engelli raporu olmazsa, engelli bireylerin birşey yapması mümkün değildir. Haklarınıda kullanamamaktadır. Engelli raporları aslında süreli vede süresiz olmak üzere iki çeşittir. Bu yazımızda biz değerli engelli dostlarımıza, süresiz engelli raporu nasıl alınır hakkında bilgi vereceğiz.

Engelli Raporu Nedir?

Engelli Raporu Nedir
Engelli Raporu Nedir

En az %40 oranında kayıp olan kişiler engelli sayılmaktadırlar. Alınan raporda kişilerin engelli olup, olmadığını göstermektedir. Bu sebeplede engelli kişilerin kullandığı rapora ise engelli raporu denmektedir.

Engelli raporunu herkes alamamaktadır. Bazı insanlara ise süreli engelli raporu verilmektedir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu başvurusunu öncelikle, devletin yetkilendirmiş olduğu tam teşekkürlü hastanelere müracaat yapılmaktadır. Hastaneler gün geçtikce listelerini güncellemektedir. Onun için iyi takip etmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz ikametgah yerinizdeki hastanelerden birinede başvurmanız sizin için yeterlidir.

Engelli raporu almak için, hastanelerde engelli raporu düzenlemek için sağlık kurulu bulunmaktadır buraya engelli kişinin kendisi yada ailesi başvuruda bulunabilir.

Süresiz Engelli Raporu Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Süresiz Engelli Raporu Çıkarma
Süresiz Engelli Raporu Çıkarma

– Engelli raporu için başvuru dilekçesi. Dilekçeyi hastane sizin tarafınızdan dolduracak.
– Nüfus cüzdanı fotokopisi
– 4 adet vesikalık fotoğraf

Yukarda saydığımız evrakları teslim ettikten sonra, sağlık kurulu size bir kağıt verecektir. Gerekli test vede muayene tetkiklerinin yapılması için. Sizde o kağıt ile yazılı olan doktorlara girip gözükeceksiniz. Doktorlar bu kağıda, sizin durumunuza bakarak, gerekli bilgileri doldurup bölümlerine rahatsızlığınızla ilgili durumları yazacaklar. Daha sonra kağıttaki tüm verilen testleri, muayeneleri yaptırdıktan sonra elinizdeki kağıdı sağlık kuruluna geri teslim ediyorsunuz.

Vede size birgün veriyor heyet için. O gün gelip, heyete giriyorsunuz vede heyetten engelli sağlık raporu onayı çıkarsa engelli raporunuzu alıyorsunuz. Genellikle zaten engelli bireylerin raporları onaylanmama gibi durumları yoktur. Unutmadan raporu almadan, raporun arkasında ki sürekli kutucuğunu işaretletin.

Engelli raporu başvurusu tamamen ücretsizdir. Ücretlidir diyen kişilere ihtibar etmeyiniz.

Engelli Raporu Süresi Ne Zamana Kadar Geçerlidir?

Engelli Raporu Süresi Ne Zamana Kadar Geçerlidir
Engelli Raporu Süresi Ne Zamana Kadar Geçerlidir

Yazımızın başındada belirttiğimiz gibi, 2 çeşit engelli raporu bulunmaktadır. Süreli engelli raporu vede Süresiz engelli raporu. Eğerki hastalığınızda iyileşme durumu yoksa yada tedavisi çok uzun sürecekse süresiz özürlü raporu verilebilir. İyileşme durumu var kontrol gerekiyorsa, süreli özürlü raporu verilmektedir.

Süreli engelli raporları, genellikle 3 kere kontrol edilmektedir. Eğer ki hastalığı devam ediyor 3 kontrol’de süreli engelli raporu, süresiz engelli raporuna çevrilir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır sorusunda bilmeniz gerekenleri siz değerli dostlarımız için yukarda belirttik. Engelli raporunu artık çıkarırken neler gerektiğini, nereye başvurmanız gerektiğini yazımızı okuyarak öğreneceksiniz. Hiç bir zaman zorluk çekmeden, daha hızlı engelli raporu çıkartacaksınız. Aklınıza takılan her türlü soruyu bize yorum bölümünden sorabilirsiniz, siz değerli dostlarımıza yardımcı olmaya çalışırız. Eğerki yazımızı yararlı bulduysanız, arkadaşlarınızında bilgilenmesi için paylaşmayı unutmayın.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Doğal Hareketlerle Genç Hissetmenin İpuçları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed