Gelin Çeyizi Nasıl Hazırlanır?

Gelin Çeyizi Nasıl Hazırlanır? Gelin Çeyizinde Neler Olmalı? Gelin çeyizini hazırlarken nelere dikkat edilmeli? Hakkında aile bireylerin bilmesi gerekenler.

Gelin Çeyizi Nasıl Hazırlanır? Gelin Çeyizinde Neler Olmalı?

Gelin Çeyizi Nasıl Hazırlanır
Sayfa İçeriği: Gelin Çeyizi Nasıl Hazırlanır

Gelin çeyizi hazırlığına yeni evlenecek bireylerin telaşları ile aile büyüklerinin de heyecan yapması ile bazı şeylerin çeyize koyulmaması ve unutulması gözlerden kaçmıyor değil. Düğün heyecanı hazırlıkların bazen eksik olması vede bazı malzemelerin çeyiz içine konulmasının unutulması, ilerleyen zamanlar da gelinler için oldukça hayal kırıklığı olmaktadır. Gelin çeyizi hazırlarken olması gerekenleri sizler için yazımız da listeledik. Gelin çeyizindeki malzemeler ve gelin çeyizinde olması gerekenlerin listesini sayfamızdan yardım alarak öğrenebilirsiniz.

Evlilik hazırlığı yapanların olmazsa olmazlarından olan gelin çeyiz hazırlığı kültürü aslında günümüze Osmanlı döneminden, Asya’da Selçuklu zamanlarından gelmektedir. Çeyizler çok eski yıllarda at arabası veya develer ile taşınmaktaydı. Günümüz de çeyizler artık arabalarla taşınmaktadır. Çeyiz kültürü yüzyıllardan beri devam etmektedir. Değişiklik olsa da hala geleneksel aileler tarafından bu kültür devam etmektedir. Çeyiz ise bütün evde ihtiyaç olan tüm parçaları içerisinde barındırmaktadır. Evlilik hazırlıkları yapan kişiler çeyiz konusunda çoğu insanın kafası karışıktır. Çünkü çeyiz sandığı veya bohçasının içinde yer alan malzemeler zamanla değişiklik göstermektedir. Çeyiz içinde yatak odasına, mutfak eşyalarından, salonda yer alacak her türlü eşyalar bulunmaktadır. Aile bireyleri kızları evlenir iken eksiksiz olarak her şeyi hazırlamak istemektedir. Düğün telaşı ise bazı parçaları unutmalarına olanak vermektedir. Bizler de gelin çeyiz hazırlığı yazımız da aile büyüklerinin bilgisi olması adına yazımızın içeriğin de gelin çeyizi hazırlığı ile ilgili bazı bilgileri derledik.

Gelin Çeyizinde Neler Olmalı?

Gelin Çeyizini Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gelin Çeyizindeki Malzemeler
Gelin Çeyizindeki Malzemeler

Havlu takımları.
Başörtüsü.
Dantel örtüleri.
Lif vede kese.
Nevresim takımları.
Seccade.
Masa örtüsü takımı.
Tabak takımları.

Gelin çeyizi hazırlarken mutlaka olması gereken birbirinden güzel vede çiçekli nevresim takımlarını mutlaka gelin çeyizinde olması gerekenler arasında yer almaktadır. Motifler ile hazırlanmış seccadeler de, gelin çeyizinde bulunması gerekmektedir. Mutfakta en çok tercih edilen ve kullanılan günlük, misafirlik vede kahvaltılık takımlar unutulmamalıdır. Yeni evlenen kişiler gelecek misafirlere görkemli sofralar hazırlamak için güzel masa örtüsü takımı mutlaka gelin çeyizinde olması gereklidir. Gelin çeyizinin içine mutlaka kese vede lif konulmalıdır. Eskisi gibi olmasa da günümüz de artık ne kadar modern şeyler tercih edilse de çok kullanışlı olan dantelli örtüleri de gelin çeyizi içinde bulundurmanız gerekmektedir. İşlemeli vede işlemesiz havlu, bornoz takımları vede mutfak için el havlularını gelin çeyizinin içine koymanız gerekmektedir. Gelin çeyizlerinin olmazsa olması vede en az 4 tane el emeği göz nuru güzel vede değişik başörtüleri konulmalıdır.

Gelin Çeyizi Nasıl Hazırlanır, gelin çeyizi hazırlarken acele etmeden dikkatli ve özenli hazırlanmalıdır. Çünkü yeni evlenecek gelin adayları, henüz hiç bir bilgi sahibi olmadıkları için bazı şeyleri aceleden unutabilmektedir. Bu durumda devreye aile büyükleri girmektedir ve onlar da bazen telaşla çeyiz içine konulacak parçaları unutmaktadır. Gelin çeyizi hazırlarken özen ve dikkatli şekilde hazırlandığında hiç bir şey eksiksiz olarak konulduğunu göreceksiniz. Gelin çeyizinde hazırladığınız parçaları kontrol etmek için bir kağıda not almanız da sizin için yardımcı olmakta ve unuttuğunuz bir şey olduğunda ekleme yapmanıza olanak sağlayacaktır. Eğer sizin de gelin çeyizi nasıl hazırlanır, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Gelin çeyizi nasıl hazırlanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da gelin çeyizi hazırlarken nelere dikkat edilmeli yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Fare Dişi Tekniği Nedir?

3 thoughts on “Gelin Çeyizi Nasıl Hazırlanır?

  1. merhaba arkadaslar gelin çeyizi hazırlarken annem bazı eşyaları koymayı unutmuş bunu evlendikten sonra çeyizi açtığımızda fark ettim ve çok üzülmüşüm oysa evlenmeden önce annemle o kadar sabahlara kadar konuşuyorduk eksiksiz hazırlayalım diye sunu unutmayın çeyiz hazırlarken kesinlikle acele etmeyin ve telaşa kapılmasyın yoksa bircok şeyi unututyorsunuz unutmayın bir kez evleniyorsunuz eksiksiz olmasına dikkat edin çeyizi hazırlarken en ufak ayrıntısına kadar herseyi mutlaka koyun gelin çeyizinde neler olmalı hakkında arkadaşlarınızdanda bilgiler ve fikirler alın işinize yarayacaktır…

  2. Selam gelin çeyizini artık eski yörelere vede geleneklere göre hazırlamıyorlar çünkü şimdiki kızlar özen dahi göstermiyorlar artık ev eşyalarını tam takım aldın mı çeyiz halledilmiş sanıyorlar oysa ki gelin çeyizi hazırlığı oldukça ilk defa evlenen bir kız için önemlidir çünkü bir daha o fırsat gelmeyecek ondan gelin çeyizine önem gösterilmelidir 8 senelik evliyim çeyizimi hazırlarken heyecanlıydım hala anısını hatırlar annemle konuşuruz.

  3. Gelin çeyizini annem hazırladığı için tüm herşeyi koymuş çeyiz içine sağolsun.. :)) Evin tek kızı olmak böyle bir şey sanırım eksiksiz hazırladığı için anneme tşkler. Şuanda tüm aldıklarını hazırladıklarını güzelce kullanıyorum duygulanıyorumda baktıkça hepsine. Her kızın gelin çeyizi olması gerekli ilk evlenenler mutlaka bu fırsatı es geçmesinler evinize ihtiyaç olacak herşeyi alın ve koyun annenizin örgülerinide unutmayın tabi.:))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed