Google 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Doodleyle Kutladı!

Google 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Doodleyle Kutladı! Dünyanın en dev arama motoru olan google anasayfasında Cumhuriyet Bayramını Doodle’yle kutladı.

Google 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Doodleyle Kutladı!

Google 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Doodleyle Kutladı
Google 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Doodleyle Kutladı

Cumhuriyetin 94. yılını kutlayan Google arama moturu, anasayfa dalgalanan bayrak resmini özel logo olarak hazırladı. Doodle, ile özel günleri, tarihleri, dünyaların önemli olaylarına yer veren google arama motoru, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı‘nıda unutmadı.

Anasayfasında hazırlamış olduğu özel logo’a tıklayan ziyaretçiler, o gün ile ilgili bilgilere daha ayrıntılı bir şekilde ulaşmasını sağlamakta. Dalgalanan Türk bayrağı logosunun üzerine tıkladığınızda ilgili bilgilerin yer aldığı sayfaya direkmen yönlendiriliyorsunuz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları

Türk ulusunun yaratılışına en uygun olan yönetim cumhuriyettir.

Cumhuriyet erdeme dayanan bir yönetimdir.

Ne mutlu ki türküm ben! Kırmızının bana verdiği aşkla vatan yücedir, şehitler yücedir, Türk kanı yücedir, Cumhuriyet Yücedir..! Ne Mutlu Türküm Diyene !

Türk ulusunun yaratılışına en uygun olan yönetim cumhuriyettir.

Ey yükselen yeni nesil! istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ın Önemi Nedir?

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır. Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku’nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.


29 Ekim 1923’te TBMM, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu (1921 Anayasası)’nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini cumhuriyet olarak ilan etmiştir. Aynı gece bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır.


2 Şubat 1925’te, Hariciye Vekaleti’nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim’in bayram olması önerilmiştir.[3] Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan’da karara bağlanmıştır. 19 Nisan’da ise teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925’ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Önemi
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Önemi

Google 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Doodleyle Kutladı, Google arama motorunun özel olaylara verdiği önemi her zaman takdir ediyoruz. Gerçekten duygu dolu anları anasayfasına yansıtmasını birkez daha teşekkürlerimizi ileterek, bu yazımızda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hakkında bilgi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları vede 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı önemini belirttik, siz değerli dostlarımıza faydalı bilgiler verebiliyorsak ne mutlu bize, sizde bu bilgilerden arkadaşlarınızın haberi olmasını istiyorsanız yazımızı onlarla paylaşmayı unutmayın.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dualarımda Senin Adın Saklı! Sen Dünyamsın Gülüm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed