Haşlanmış Yumurta Bozulur Mu? Haşlanmış Yumurta Ertesi Gün Yenir Mi?

Haşlanmış Yumurta Bozulur Mu? Haşlanmış Yumurta Ertesi Gün Yenir Mi? Bir çok insanın aklında olan soru, haşlanmış yumurtanın ömrü, kalmış yumurta tüketimi.

Haşlanmış Yumurta Bozulur Mu? Haşlanmış Yumurta Ertesi Gün Yenir Mi?

Haşlanmış Yumurta Bozulur Mu
Haşlanmış Yumurta Bozulur Mu

Haşlanmış yumurta, aslında 2 gün rahatlıkla saklana bilmektedir. Bunun için ise yapmanız gereken çok basit yöntem vardır. Haşladığınız yumurtayı, 2 gün saklamanız peki nasıl olacak. Yazımızı dikkatlice okuduğunuzda artık sizde her gün yumurta haşlamak zorunda kalmayacaksınız.

Yumurtalarınız haşlandıktan sonra eğerki hala 1 – 2 gün taze kalmasını istiyorsanız vede saklamaktan yana iseniz buyurun nasıl olduğunu öğrenin. Haşlanmış yumurta, kaynamış sudan kaşık yardımı ile çıkartılır. Daha sonra ise buz dolu su içine bırakılır. Bu sayede ise buz dolu suyun içine bırakılmış yumurta şoklanmış olur. Daha sonra ise, buz dolu suyun içinden alınan haşlanmış yumurta, saklama kabına koyularak buzdolabında 2 gün saklanması mümkün olmaktadır.

Haşlanmış yumurta eğerki, gün içinde tüketilmez ise ertesi gün dışarda kalmışsa yenmemelidir. Sağlık açısından midenizi bozabilir. 2 gün eğerki dışarda bekletilmiş, haşlanmış yumurta kokmaya başlar.

Haşlanmış Yumurta’nın Faydaları

Haşlanmış yumurtanın aslında bir çok faydasının olduğunu uzmanlardan duymuşuzdur. Yumurta protein bakımından çok zengin olduğu için, sebzeler ile tüketildiğinde sağlık açısından oldukça yararı büyüktür.

Peki haşlanmış yumurta’nın faydaları nelerdir bakalım.

Çok zengin protein kaynağına sahiptir.
Vücut gelişiminde birinci sırada yer almaktadır, tüketilmelidir.
Kemik sağlığı için önemlidir.
Sarısında bulunan A vitamini sayesinde gözlerin daha iyi görmesini sağlamaktadır.
Sağlıklı dişlerin olmasını sağlar.
Enfeksiyonlara karşı daha direnç göstermesine yardımcı olmaktadır.
B vitamini katkılarıyla, besin değerlerini enerjiye çevirir.
Sarısındaki D vitamini sayesinde çocuklarda, kemik bozukluğunu önler vede kemiklerin daha sağlıklı gelişmesini sağlamaktadır.
E vitamini yönünden oldukça zengindir. E vitamini sayesinde vücudu zararlı maddelere karşı korumaktadır.
Deri sağlığı yönünden önemlidir.
Kan yapımı için gerekli olan demiri sağlar.
Bağışıklık sistemi, büyüme vede gelişmede önemli rol oynar.

Haşlanmış Yumurta’nın Zararları

Yumurta protein bakımından çok zengin besindir. Haşlanmış yumurtanın faydaları olduğu gibi zararlarıda bulunmaktadır. Peki haşlanmış yumurtanın protein bakımından zengin olduğunu biliyoruz. Vede bir çok vitamin ile mineral barındırmaktadır. Doğru şekilde haşlanmış yumurtanın vitamin vede minerallerini kaybetmeden nasıl faydalanacağımızı dikkat etmeliyiz. Aslında yumurtamızı doğru pişirmek oldukça önemlidir. Doğru pişmemiş yumurta zararlıdır. Doğru pişirilen yumurta, anne sütü kadar etkilidir.

Uzmanlar tarafından önerilen pişirme, çılbır vede peynirli omlet şeklinde tüketildiğinde sağlık açınızdan uygun bir şekilde söylenmiştir. Yumurta haşlanarak yenildiğinde, rafadan olmasına dikkat edilmelidir. Haşlanmış yumurta‘dan en iyi yararlanabilmeniz için rafadan yumurta vede kayısı kıvamında yapılan yumurtadır. Çok kaynatılan yumurta, çok katı şekilde haşlanmış veya sarı renginin (gri vede yeşil renk) aldığı yumurta doğallıktan çıkıp, kanserojen hale dönerek oldukça sağlık açısından tehlike arz etmektedir. Yumurtanızı herzaman az haşlanmış olarak tüketmeniz sağlığınız açısından daha önemlidir.

Haşlanmış Yumurtanın Ömrü
Haşlanmış Yumurtanın Ömrü

Haşlanmış Yumurta Bozulur Mu, haşlanmış yumurta 2 gün bekletilsede yenebilmektedir. Doğru şekilde pişirilmiş yumurtadan tam şekilde vitamin vede mineral alabilmeniz için, rafadan yumurta beyazı pişmiş sarısı ise akışkan kıvamında olmalıdır. Unutmadan dostlar, yumurtanızı cezveye su ile koyun, kaynama noktasına geldiğinde 3 – 4 dakika pişirin. Daha sonrada fazla pişmesini engellemek için bir kaç dakika soğuk suyuda bekletin. Ve rafadan yumurtanızı afiyetle yiyebilirsiniz. Siz değerli dostlarımız için bu yazımızda haşlanmış yumurtanın faydaları vede zararları hakkında bilgi sunduk. Eğerki sizinde takıldığınız yerler var ise bizlere yorum bölümünden sorularınızı yazabilirsiniz. Arkadaşlarınızın vede dostlarınızın bu yazımızdan haberdar olması için paylaşmayı unutmayın. Onlarında bilgiden haberdar olmasını sağlayın.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Burun Tıkanıklığına Kesin Çözüm!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed