6 Aylık Bebeklere Su Vermek Neden Zararlı?

6 Aylık Bebeklere Su Vermek Neden Zararlı? Bebeğe Su Ne Zaman Verilir? Bebeklere su ne kadar verilmeli? Hakkında merak edilenleri yazımızdan bulabilirsiniz.

6 Aylık Bebeklere Su Vermek Neden Zararlı? Bebeğe Su Ne Zaman Verilir?

6 Aylık Bebeklere Su Vermek Neden Zararlı
Sayfa İçeriği: 6 Aylık Bebeklere Su Vermek Neden Zararlı

Anne adaylarının aklını karıştıran sorulardan biride, yenidoğan bebeğe su verilir mi? bebeğe su ne zaman verilir? Gibi sorular olmaktadır. Yazımızın içeriğin de siz değerli dostlarımız için hazırladığımız bebeklere su ne kadar verilmeli? ve bebeklerde su tüketimi ile ilgili merak ettiğiniz tüm her şeye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Peki 6 aylık bebeklere su vermek neden zararlı?

Anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biride bebeklerinin su tüketimi ile ilgili bilgilerdir. Kafalarında bir çok soru işareti bulunan anne adayı, sağlıklı yaşam sürebilmek için vücudun alması gereken en temel besin kaynağı olan su, bebekler içinde oldukça gereklidir. Yalnız bu süreç için doğru zaman bulunmaktadır. Bebeklerin ilk altı aylık süreçte sadece anne sütünün yeterli olduğunu belirten uzmanlar, yenidoğan bebeğe su veya ilk altı ayda mama ile beslenen bebeğe su verilmesi önerilmemektedir. En basit nedeni de suyla midesini şişirecek olan bebek, anne sütünü daha az alacak vede bu da yetersiz enerji alımına bağlı olarak bebekte büyüme geriliğine yol açacağıdır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar da ise bebeklerde su tüketimi, bebeklerde zehirlenme gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu da belirtilmiş. Bu durum ise bebeklerde nöbet vede komaya girme gibi eylemlerin yaşanmasına yol açabilmektedir. Yazımızın devamına giderek 6 aylık bebeklere su vermek neden zararlı öğrenebilirsiniz.

Bebeğe Su Ne Zaman Verilir?

6 Aylık Bebeklere Su Vermek Neden Zararlı

Böbrekleri yeteri kadar gelişmeyen bebeklerde fazla su alma zehirlenmeye neden olabilmektedir. Besleyici değeri yüksek olan mamalara fazladan su ilave etmek kalorisini azaltmaktadır. Bebekte su elektrolit tuz dengesini alt üst ederek ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır, bu da nöbeti tetiklemektedir. Vücudun gereksinim duyduğu protein, mineral vede vitaminlerin tümü anne sütünü kapsamaktadır. Bu sebeple bebekler ihtiyaçları olduğu bu değerleri anne sütünden alabilmektedir. Su da bebeğin ihtiyaçlarını yerine getirmez aksine zehirlenme gibi ciddi sıkıntılara neden olmaktadır. Yenidoğan döneminde bebeğe bu yüzden su vermek zararlı olmaktadır.

Yenidoğan Bebeğe Su Verilir Mi
Yenidoğan Bebeğe Su Verilir Mi

Uzman hekimler bebeklere ilk 6 aylık dönemde su verilmesini uygun görmemekte. 6. aydan sonra bebeğin su tüketiminin yeterli olup, olmadığını anlayabilmek için günlük 6/7 kez altını ıslatması ve 2 yaşından sonra da 4/5 defa altını ıslatması yeterli miktarda su tüketildiğinin belirtisidir. Su tadını sevmeyen bebeklere, anne adayları suyu sevdirmek için şekerli su veya su yerine meyve suyu vermeleri de çok büyük sıkıntı olmaktadır. Bu durum yanlış ilerleyen dönemlerde çocukluk çağı obezitesi gibi problemlere yol açmaktadır.

6 Aylık Bebeklere Su Vermek Neden Zararlı, su tüketimi yapılan bebeklerde ağız içi mantarların, pamukçuk, pişik vede ishalli hastalıkların görülme ihtimali oldukça yüksektir. Yenidoğan döneminde bebeğe su tüketimi ile birlikte bebeğin enfeksiyona yakalanma riski de oldukça fazladır. Burada dikkat edilmesi gereken ek besin döneminde başlanması gereken su tüketiminin ana besin kaynağı olmamasıdır. Sadece çeşitlilik olarak katmanız gereken su anne sütü yetersizliğinde formül mama yerine tüketilmemelidir. Eğer sizin de 6 aylık bebeklere su vermek neden zararlı, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. 6 aylık bebeklere su vermek neden zararlı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da 6 aylık bebeklere su vermek neden zararlı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Domates Suyunun Besin Değeri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed