Detoksun Faydaları Nelerdir?

Detoksun Faydaları Nelerdir? Detoks Nasıl Yapılır? Detoksun zararları var mı? İle ilgili bilmeniz gereken tüm her şeye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Detoksun Faydaları Nelerdir? Detoks Nasıl Yapılır?

Detoksun Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Detoksun Faydaları Nelerdir

Detoks vücuttaki toksin vede zararlı maddelerden arınmak için yapılan kısa süreli işlemdir. Normal de akciğer, karaciğer vede böbrekler gibi hayati organlar için, vücutta birikmiş toksinleri ter, dışkı vede idrar yolu ile dışarı atmaktadır. Yazımızın içeriğin de ise detoks nedir? ve detoks nasıl yapılır? Soruları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Siz de yazımızın devamına giderek detoksun zararları var mı? Ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Peki detoksun faydaları nelerdir?

Son zamanlar da detoks ile ilgili bir çok kür bulunmaktadır. Detoks için her hangi kür denemeden önce uzman hekime yardımı almanız da yarar vardır. Bilinçsiz şekilde yapılan detoks yöntemleri, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle her hangi detoks kürüne karar vermeden önce mutlaka uzman hekime danışın. Detoks, yanlış beslenme, çevresel faktörler ve sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar, bilinçsiz ilaç kullanımı vede yoğun stres kaynaklı vücut içinde biriken zararlı maddeleri dışarı atıp, arınmak için uygulanır. Vücut zehirleri etkisizleştirerek doğal yollardan atar, yalnız toksinlerin artması ile hayati organlara daha fazla yük binmektedir. Detoks yöntemlerini yaparak böbrekler gibi vücudun hayati organları dinlendirilip, iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Karaciğer fonksiyonları destekleyip arttırabilir ve ter, dışkı ve idrar yolu ile toksin atılımı yapılmaktadır. Günümüz de detoks popülerleşen kavram anlamına gelse de, yüzyıllardır geleneksel Hint vede Çin tıbbın da tedavi amaçlı uygulanmaktadır. Sizde yazımızın devamına giderek detoksun faydaları ile ilgili bir çok bilgilere ulaşabilirsiniz.

Detoks Nasıl Yapılır?

Detoksun Faydaları

Ödemi, şişkinliği vede hazımsızlığı gidermekte.
Vücut zindeliğini vede enerjisini arttırabilir.
Kan dolaşımını iyileştirir.
Bağışıklık vede sindirim sistemini güçlendirir.
Erken yaşlanmayı engeller.
Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasına destek verir.
Cilt, saç sağlığını güçlendirir.
Vücuttaki stres hormonlarını yönetmeye destek olur.
Vücudun ihtiyaç duyduğu mikro besinleri almasını sağlar.
Toksik gıda alımını engelleyerek, uzun vadede sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırabilir vede gıda bağımlılığını engeller.

Detoks Yapımı

Detoks yapımı için bir kaç gün sedece meyve, sebze suları ya da bitki çayları gibi sıvıları tüketmek. Antioksidan içeriği zengin özel diyetler yapmak ya da oruç tutmak. Kalın bağırsakları lavman ya da müshille temizlemek. Toksinleri ter ile atmak için sauna ya da hamamı tercih etmek.

Detoks Nedir
Detoks Nedir

Detoks uygulaması için öncelikle uzman hekime danışmalısınız. Sizin için en uygun detoks yöntemlerini doktorunuz karar verecektir. Doktor onayı almadan her hangi bir detoks yöntemi denemeyin. Meditasyon gibi nefes teknikleri ile doğru şekilde nefes alarak vücudunuz da oksijenin tamamen dolaşmasını sağlayabilirsiniz. Yürüyüş, yoga gibi basit egzersizler ile gevşeyin vede stresi azaltın. Günde 3 defa önce 5 dakika sıcak, sonra 30 saniye soğuk su ile duş alarak 30 dakika yatağa uzanıp dinlenerek, enerji vede zindeliğinizi rahatlatın. Toksinleri gözeneklerden çıkarmak için sabahları cildinizi kuru fırçalayın. Kimyasal ürünlerden olabildiğince uzak durun.

Detoksun Zararları Var Mı?

Detoks yöntemleri, faydaları ile sakıncaları ile ilgili çok az bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Bu nedenle sağlıklı beslenmek, alkolden uzak durup bol sıvı tüketmek, rafine şekerden uzak durmak sağlık için oldukça yararlıdır. Bol sıvı almayı içeren abartılmamış sebze ve meyve detoksları tehlikeli olmayabilir yalnız bazı bitki karışımları ölümcül olabilecek kadar tehlikelidir. Bu nedenle doktora danışmadan hiç bir karışımı kullanmayın. Gereksiz uygulanan bağırsak temizleme yöntemleri dehidrasyona, halsizliğe, kabızlığa ya da aşırı ishale, bağırsak tıkanmaları veya delinmesine ya da kramplara neden olabilmektedir. Kısa süreli oruçlar dehidrasyona, gerginliğe, bitkinliğe, baygınlığa, baş ağrısına vede açlıktan kaynaklanan mide kraplarına, uzun süreli oruçlar ise enerji, mineral vede vitamin eksikliklerinin yanı sıra elektrolit dengesizliğine neden olabilmektedir. Özellikle de bu durumlar hastalığı olan insanlar da hayati tehlikeye yol açabilmektedir. Tek yönlü beslenmeyi barındıran detoks diyetleri sağlık problemlerine neden olabilir. Piyasada satışı yapılan ve ciddi hastalıkları tedavi edebildiklerini iddia eden detoks ürünleri aşırı doz da alınır ise sağlığı tehtid edebilir. Aşırı derece meyve suyu içmek, bazı meyve sularının oksalat oranı yüksek olduğu için böbrek hastası insanlar da riskli olabilmektedir.

Detoksun Faydaları Nelerdir, kısa süreli uygulanan detoks uygulamalarının kişide mucizeler yaratabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Sağlıklı beslenme, hayat tarzınızı değiştirmek, egzersiz vede kötü alışkanlıklardan kurtulmak ihtiyaç duyduğunuz arınmayı kolaylıkla sağlayacaktır. Siz de eğer ki detoksun faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Detoksun faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da detoksun faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Clubhouse Uygulaması Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed