Hamilelik Nezlesi Belirtileri

Hamilelik Nezlesi Belirtileri Hamilelik Nezlesini Nasıl Geçer, Her hamile kadın, hamilelik nezlesine yakalanmaktadır. Hamilelikte görülen nezle tüyoları

Hamilelik Nezlesi Belirtileri Hamilelik Nezlesini Nasıl Geçer

Hamilelik Nezlesi Belirtileri
Sayfa İçeriği: Hamilelik Nezlesi Neden Olur?, Hamilelik Nezlesi Nedir, Hamilelik Nezlesi Sebepleri, Hamilelik Dönemi Nezlesi, Hamilelikte Nezle Belirtileri, Hamilelik Nezle Belirtileri, Hamilelik Nezlesi Nedir?

Her hamile kadın, hamilelik nezlesine yakalanma oranı yüksektir. Hamilelikte görülebilen nezle için neler yapılabileceğini yazımızın devamında okuyabilirsiniz. Hamilelikte, kadınlar aslında en çok şikayet ettiği konulardan biride nezledir. Bunun başında ise burun tıkanıklığı gelmektedir. Burun tıkanıklığı hamilelik döneminde en sıkıntı olanlarındandır. Hamile kadınların yaklaşık %30’unda alerji veya nezle-grip hastalıkları görülmediği taktirde bile burun tıkanıklığı olabilme riski bulunmaktadır. İşte tam bu duruma hamilelik nezlesi denmektedir. Hamilelik nezlesi, hamileliğin 6 haftasında yada 2. ayında görünmekte. Belirtilerin tamamen ortadan kaybolması ise 2 hafta kadar sürmektedir. Yalnız bazı kadınlarda, tüm gebelik dönemi burun tıkanıklığı olabilmektedir, doğum sonrasıda bu süre devam edebilmektedir. Sakıncalı bir durum değildir.

HAMİLELİK NEZLESİ NEDİR?

Burun tıkanıklığı ile birlikte eşlik eden burun akıntısıda görünebilmektedir. Burunun tıkalı olduğundan, hamile kadınların geceleri uyurken ağız solunumu yaptıkları için boğazlarında kuruluk görünmekte. Bunlarla birlikte ise, geceleri nefes alamama hissi, öksürük oluşabilmekte. Hamilelik nezlesinde, mukoza şişmesi vede sinüs boşluklarının havalanmasında azalmaya sebebi ile baş ağrılarıda oluşabilmektedir.

ANNELİK HORMONU NEZLEYİ TETİKLİYOR

Hamilelik döneminde olan kadınlar, annelik hormonu olan östrojen burun içerisini döşemekte olan dokuların şişmesine sebep olmakla birlikte burunda salgı artışına sebep vermektedir. Bunun dışında ise annelik döneminde vücut içindeki kan dolaşımının hacminin yükselmeside kan damarlarının genişlemesi vede burun mukozasının şişmesine sebep olmaktadır. Gelişmekte olan burun tıkanıklığı hamilelik nezlesinin temelini sağlamaktadır.

HAMİLELİK NEZLESİNİ SİNÜZİT İLE KARIŞTIRMAYIN

Sinüzitle, hamilelik nezlesini ayırt etmeniz çok önemlidir. Diğer hastalıklarla birlikte, hamilelik nezlesini karıştırmayın. Sinüzit yada gripte burun tıkanıklığı dışında bir çok değişiklikler gözlenmektedir. İltihabi burun akıntısı, halsizlik, ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı vs. belirtiler gözlenebilmektedir. Alerjik olan nezlenin belirtileri ise, gözler, burun vede boğazda kaşıntılar oluşmaktadır. Hapşırıkta bunlara eşlik edebilmektedir. Hastaların daha önceki şikayetlerine sebep olan toz ile polen gibi alerjenlere hassasiyetleri hamilelik dönemlerinde artış gösterebilmekte.

HAMİLELİK NEZLESİNDE ÖNLEM NASIL ALINIR

Hamilelik döneminde gelen nezle, özellikle kadınları yatar pozisyondayken rahatsızlık verebilir. Bu sebeple başın yükseltilmesi burundaki tıkanıklığı azaltabilir.

Bol vitamin alımı vede sıvı alımıda, boğaz belirtilerin hafiflemesini sağlamaktadır.

Sıcak banyo vede buhar soluması yapılmasıda burun tıkanıklığına iyi gelmektedir.

Hafif egzersizler vede yürüyüş rahatlatabilir.

Tuzlu su spreylerinin tekrarlanan kullanımları, burun mukozasını büzüştürebilmeleri sebebiyle burnun mekanik temizlenmesinede yardımcı oldukları içinde faydalıdır.

Nemlendirme cihazlarıda kullanılmasında fayda vardır. Yalnız bu tip cihazların mikrop barındıran sıvı haznelerinin vede fitrelerinin temizliğine özen gösterilmelidir.

Sigara dumanı, tozlu ortamlar, hava kirliliği vede ani ısı değişimleri burun işleyişini olumsuz yönden etkileyeceğinden tıkanıklığın daha çok artmasına sebep olacaktır. Her zaman bu tip ortamlardan uzak durulmalı vede engelleyici önlemlerinizi almalısınız.

Hamilelik Nezlesi Belirtileri, hamilelik nezlesini hissi başladığı gibi mutlaka bir uzman destek almalısınız. Hamilelik dönemlerinde, pek ilaç kullanımı tercih edilmez bu yüzden uzman doktorlara danışmanızda fayda vardır. Sizinde hamilelik nezlesi belirtileri hakkında sorularınız varsa bizlere yorum bölümünden yazabilirsiniz. Hamilelik nezlesi belirtileri sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması açısından onlarla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Sömestr Tatilini Çocuklar Nasıl Geçirmeli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed