Yüze Limon Sürmenin Faydaları Nelerdir?

Yüze Limon Sürmenin Faydaları Nelerdir? Yüze Limon Sürmek Zararlı Mı? Yüze limon sürmenin bazı yararlarını yazımızın içeriğinden öğrenebilirsiniz.

Yüze Limon Sürmenin Faydaları Nelerdir? Yüze Limon Sürmek Zararlı Mı?

Yüze Limon Sürmenin Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Yüze Limon Sürmenin Faydaları Nelerdir

Limon zengin vitamin vede minarel barındırdığı için cilt de oldukça faydalıdır. İçeriğin de barındırdığı B1, B2, B6 vede C vitamini ile yüze bir çok faydası vardır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için, yüze limon sürmek zararlı mı? ve yüze limon sürmenin yararlarını derledik. Peki Yüze limon sürmenin faydaları nelerdir?

Limon, antibakteriyel özelliği ile sivilce vede siyah noktaları yok eder, yüzü beyazlatır ve geniş gözeneklerin küçülmesini sağlamaktadır. Ciltte ki kahverengi lekelerin vede sivilce lekelerinin geçmesine de yardımcı olur. Yalnız limonun yüze faydası olduğu gibi, zararları da bulunmaktadır. Yüze aşırı fazla limon sürmek cildin tahriş olmasına, cildin ph dengesinin bozulmasına neden olabilmektedir. Limonun içeriğin de çok fazla asit yer almaktadır. Çok fazla asit bulunduğu için hassas ciltler üzerinde kaşıntıya, acıya ya da cilt kızarıklığına yol açabilmektedir. Yazımızın devamına giderek yüze limon sürmenin faydaları ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yüze Limon Sürmenin Yararları Nelerdir?

Yüze Limon Sürmenin Faydaları

Limon suyu cilt beyazlatıcı etkisi ile bilinmektedir. Yüze düzenli şekilde sürüldüğün de cilt renk tonunun açılmasını sağlamaktadır. Bir çok kişi cildini beyazlatmak için doğal limon suyu kullanmaktadır.
Limon içeriğinde barındırdığı L-askorbik asit maddesi yer almakta. L-askorbit asit sivilcelerin tedavisin de etkili olan maddedir. Sivilcelerin hızlı şekilde geçmesini sağlayan limon sivilcenin meydana gelmesinin de önüne geçmektedir.
Kahvrerengi cilt lekesi, güneş lekesi ve sivilce lekesi gibi yüzde meydana gelene lekelerin geçmesini sağlamaktadır. Limon düzenli şekilde yüze sürüldüğün de cilt lekelerini tamamen yok eder.
Yüze limon uygulamanın bir diğer faydası da, ciltte ki nem oranının korunmasına yardımcı olmaktadır. Yüzde ki nem oranını dengeleyen limon suyu aynı zaman da cildin doğal yağ dengesini de korumaktadır.
Limonu yüze uygulamak cildi ölü derilerden arındırmaktadır. Cildi ölü hücrelerden arındıran limon, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak cildin daha sağlıklı vede canlı görünmesine yardımcı olmaktadır.
Limon antibakteriyel özelliği ile yüzde ki siyah noktaların temizlenmesine destek verir. Tıkanmış gözeneklerin içini derinlemesine temizlemektedir. Geniş gözeneklerin küçülerek daralmasını sağlayan limonu düzenli olarak yüze sürmek oldukça yararlıdır.

Yüze Limon Sürmenin Zararları Nelerdir?

Limon suyu yüze uygulandıktan sonra kesinlikle güneşe çıkılmamalı. Limon suyu ciltte ki hassasiyeti yükseltip, cildin daha duyarlı olmasına neden olmaktadır. Yüze limon sürüp, güneşe çıkıldığında, güneş ışınları ciltte leke oluşmasına neden olmaktadır. Gün içinde dışarıya çıkılacak ise, yüzünüze limon uygulanmamalı ya da cildinize limon maskesi yapılmamalıdır. Gün içinde dışarıya çıkacak olan insanlar için, gece yatmadan evvel cildine limon maskesi yapılması önerilmektedir. Limonun cilde olan zararlarından önde geleni de tahriş etmesidir. Limon yüze uygulandığın da cildi kurutma özelliğini bulunmaktadır. Bu nedenle kuru cilde sahip olanlar yüze limon uygulamamalı. Yoksa kuru cilde limon uygulandığından dolayı daha da kuru vede cildin tahriş olmasına neden olmaktadır. Kuru cildi olanlar limonu yüzüne direkt olarak sürmemeli, başka malzeme ile limonu karıştırıp cildine uygulamalıdır.

Yüzünde açık yara, patlamış sivilce, kesik, yanık ya da egzama olanların yüzüne limon uygulamaması gerekir. Limon suyu yüze uygulanırsa çok fazla acıya vede yanmaya neden olur. Bununla beraber cilt üzerinde hasar yol açabilmektedir. Limon suyunu ancak sivilce izi ya da sivilce lekesi üzerine sürmelisiniz. Patlamış bir sivilcenin üzerine limon suyu sürmek, sivilcenin yaraya dönüşmesine yol açabilmektedir. Limon içeriğin de bol miktarda asit yer almaktadır. Fazla asit barındırdığı için, limonun tamamı cilde sürülmemeli. Bir bütün limonun suyu cilde sürüldüğün de cilt çok fazla asite maruz kalmaktadır. Fazla asit de, ciltte ki doğal yağ üretiminin vede cildin ph dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Bir parça pamuğu, çok az miktar da limonun suyuna batırıp cildinize uygulayabilirsiniz.

Limon Suyu Yüzde Ne Kadar Kalmalı?

Cildi hassas olan kişiler limonu direkt olarak uygulamaları, cildine zarar verebilir. Limon bol miktar da asit bulundurmaktadır. İçerdiği bu asit de aşırı hassas olan ciltlerde kızarıklık, kaşıntı ya da tahrişe neden olabilmektedir. Aşırı hassas cilde sahip olanlar limonu yüzüne direkt olarak sürmemeli, bir miktar yoğurtla limonu karıştırıp cilde bu şekilde uygulamalıdır.

Yüze Limon Sürmenin Faydaları Nelerdir, yüze limon sürmenin bir çok yararları olsa da, zararları da bulunmaktadır. Yazımızın içeriğin de, yüze limon sürmenin faydaları ve yüze limon sürmenin zararları ile ilgili bilgileri hazırladık. Eğer ki sizin de yüze limon sürmenin faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bebeklerde Sinek Isırığı Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed