Münir Özkul Ölüm Yılı Nedir?

Münir Özkul Ölüm Yılı Nedir? Münir özkul kimdir vede hayatı hakkında bir çok bilgiye sayfamızda siz değerli kullanıcılarımıza belirtilmiştir.

Münir Özkul Ölüm Yılı Nedir? Münir Özkul Kimdir? Münir Özkul Hayatı

Münir Özkul Ölüm Yılı Nedir
Sayfa İçeriği: Münir Özkul Hayatı, Münir Özkul Kimdir, Münir Özkul , Münir Özkul Doğum Tarihi, Münir Özkul Ölüm Yılı, Münir Özkul Nereli, Münir Özkul Oynadığı Filmler, Münir Özkul Oynadığı Tiyatrolar

Münir Özkul, tiyatro oyuncusu olarak sinema hayatına atılmıştır. Münir Özkul, bir çok oynadığı filmler bulunmaktadır en çok duyulmuş olan sinema filmi ise neşeli günlerdir. Yeşilçam’ın usta isimlerinden olan, Münir Özkul hababam sınıfı ilede çok tanılmıştır. Usta oyuncu Münir Özkul 05-Ocak-2018 yılında yakalanmış olduğu koah hastalığına yenik düşürek bakıldığı evde gözlerini hayata kapattı. 93 Yaşında yaşamını yetiren usta oyuncu Münir Özkul, giderken bir çok eserde bıraktı. Artık tüm sevenleri Münir Özkulu bıraktığı bir çok eserle birlikte yaşatacak. Münir Özkul, Cenazesi teşvikiye camiyinden son yolculuğuna uğurlandı, bir çok sanat camiasıda uğurlamak için teşvikiye camiyindeydi.

Münir Özkul, son yolculuğuna “Mahmut hoca, hababam, güm güm güm” sesleriyle vede alkışlarla uğurlandı. Cenazeden önceki ilk tören, Muhsin Ertuğrul sahnesinde düzenlendi. Caneze törenine, başbakan Binali Yıldırım’da katıldı. Cenaze uğurlanmasında duygusal anlar yaşandı. Bir çok seveni ünlü sanatçıya veda için teşvikiye camisine akın etti.

Münir Özkul Kimdir?

Münir Özkul, 15 ağustos 1925 yılında hayata istanbul’da gözlerini açmıştı. Eşi, Umman Özkul. Münir Özkul, evliliğinden 1 tane çocuğu Güner Özkul dünyaya geldi.

Münir Özkul Hayatı

Türk tiyatro ve sinema oyuncusu. Türk tiyatro ve sinema tarihine damgasını vurmuş önemli isimlerden biridir. İsmail Dümbüllü’den devraldığı ünlü “kavuk”la tiyatro sahnelerindeki başarısını; canlandırdığı “Yaşar Usta”, “Turşucu Yaşar” ve “Kel Mahmut” gibi karakterlerle de sinema oyunculuğundaki ustalığını gözler önüne sermiştir. Türk sinema tarihinde özellikle, karakter oyunculuğunda başta gösterilen isimler arasındadır.

Münir Özkul, 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul’un Bakırköy semtinde, eski Osmanlı paşalarından birinin torunu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlarda tiyatroya merak salmış olan Özkul, İstanbul Erkek Lisesi’ndeki eğitiminin ardından oyuncu olmaya karar vererek gözünü sahnelere dikti. O zamana kadar yaşamını sürdürdüğü ve aşinası olduğu Bakırköy’de bulunan Halkevi’nde oyunculuğa adım attı. İlk amatör sahne deneyimlerini burada 1940 yılında gerçekleştiren Özkul, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda bir süre oynadıktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’na geçti. Ardından da, İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuk kariyerine devam etmeye başladı ve artık bağımsız çalışabilecek düzeye geldiğine kanaat getirerek, özel sektöre geçiş yaparak 1948 yılında Ses Tiyatrosu’nda sergilenen oyunlarda rol almaya başladı.

Münir Özkul Ölüm Yılı Nedir

Ancak buradaki çalışması uzun soluklu olamadı ve hemen ardından yine özel bir tiyatro olan Küçük Sahne’ye geçti.Küçük Sahne, genç oyuncunun kariyerinin yükselişinde bir dönüm noktası oldu. Çünkü, ilk defa önemli bir oyunda rol alma şansı doğdu. Sadri Alışık, Nevin Akkaya, Şükran Güngör ve Cahit Irgat gibi güçlü oyuncularla, yönetmenliğini Muhsin Ertuğrul’un yaptığı ve Steinback’in aynı adlı romanından tiyatroya uyarlanan “Fareler ve İnsanlar”da oynadı. Yeteneği Musin Ertuğrul’un gözünden kaçmayan Özkul, Küçük Sahne’de ayrıca, “Yarış”, “Onikinci Gece”, “Aşağıdan Yukarı” ve “Karışık İş” gibi başarılı oyunlarda da yer aldı.1960 yılında arkadaşlarının isteği doğrultusunda Aksaray Bulvar Tiyatrosu’nu kurdu ve oyunlar sergilemeye başladı. 1962’de Bulvar Tiyatrosu, Münir Özkul Tiyatrosu adını alır.

Münir Özkul Kimdir?

Tiyatro sahnelerinden “tesadüfen” film setlerine geçişi 40’lı yılların sonuna denk düşen Özkul, askerliğini yaptığı dönemde, “Vatan ve Namık Kemal” adlı filmde yönetmen asistanlığı yapan arkadaşı Sırrı Gültekin’i ziyaret için Yeşilçam’a gittiği birgün ilk defa bir filmde figüran olarak rol aldı. Üniformalı bir figüran arayışı içinde olan arkadaşının ricasını kırmayarak, biraz da komik bir anı olsun diye kamera karşısına geçti ve rol aldığı 400’ün üzerinde filmle, Türk sinemasına damgasını vuran önemli karakter oyuncuları arasına girmesini sağlayacak sinema serüveni böylece başlamış oldu.

Münir Özkul Ölüm Yılı Nedir

Münir Özkul, 1949 yılında ilk kez rol aldığı film “Vatan ve Namık Kemal”dir. Vatan ve Namık Kemal filminde “soldan sekizinci asker” rolüyle figüran olarak başlar sinemaya. Ardından 1951 yılında, senaryosu İhsan Koza ile Nazım Hikmet tarafından yazılan ve Vedat Ar’ın yönetmenliğinde çekilen “Üçüncü Selim’in Gözdesi” adlı bir İpek Film yapımında yer aldı. Hemen ardından, 1951’de, yine birer İpek Film yapımı olan “Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan” ile “Lale Devri”nde yardımcı oyuncu olarak kamera karşısına geçen Özkul, aynı yıl, Muhsin Ertuğrul’un yönetmenliğinde çekilen “Evli mi Bekar mı” ve Baha Gelenbevi’nin yönettiği “Barbaros Hayrettin Paşa” adlı filmlerde başrol oynadı.

Yabancı sinemanın tipik karakterlerinden etkilenen Türk sinemasında, Burhan Felek tarafından Lorel-Hardi ikilisinin kendi kültürümüze uyarlanmasıyla dönüştüğü Edi-Büdü ikilisinin 1952 yılında sinemaya aktarılmış versiyonu olan “Edi ile Büdü Tiyatrocu” ve “Edi ile Büdü” filmlerinde Vasfi Rıza Zobu ile birlikte rol alan Özkul, artık sinema çevrelerinde adını duyurmaya, halktan büyük ilgi görmeye başlamıştı. İlk yıllarında genellikle İpek Film yapımlarında yer alan oyuncu, çoğu zaman komedi türü filmlerde rol aldı ve özellikle mimikleriyle, samimi tavırlarıyla halk tarafından kısa sürede benimsendi. Ancak asıl başarısını Arzu Film yapımlarıyla yakaladı.

Münir Özkul Oynadığı Tiyatro Oyunları

Yorgun Matador
Keşanlı Ali Destanı
Sersem Kocanın Kurnaz Karısı
Aşkımızın Gemisi Fındık Kabuğu
İbişin Rüyası
Fareler ve İnsanlar
Karakolda
Yarış
Sevgili Gölge
Hamlet
Kanlı Nigar
Arpa Ambarı
Toreadorlar Valsi
Aşk Aşk Aşk
Çayhane
Soyut Padişah
İstanbul’u Satıyorum
Hababam Sınıfı

Münir Özkul Ölüm Yılı Nedir, 05.Ocak.2018 yılında hayata gözlerini kapatan usta oyuncu, mekanı cennet nurlar içinde yatsın. Geride bırakmış olduğu onlarca eserle artık tüm sevenlerinin yüreğinde yaşayacak. 93 yaşında hayatını kaybeden, Münir Özkul sevenlerini hüzüne boğdu. Sizinde Münir Özkul hakkında merak ettiğiniz sorular varsa yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Münir Özkul Ölüm Yılı sayfamızdan arkadaşlarınızında haberi olması için onlarla paylaşmayı unutmayın.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Sağ Göz Seyirmesi Neden Kaynaklanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed