Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Akciğer Kanseri Tedavisi, kanser hastalığı aslında artık günümüzde erken teşhis olduğunda tedavisi mümkündür.

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir
Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir

Kanser‘den bir çok insanımız korkmakta. Kanser hastalığı erkek vede kadınlarda en sık ölüm nedenlerindendir. Bir çok hastalar, kanseri ilk duyduklarında korkuya kapılmaktadır. Aslında günümüzde teknolojininde ilerlemesiyle bu hastalığa tıp’ta erken teşhis ile çare bulunmakta. En sinsi olarak ilerleyen akciğer kanseri aslında kendini göstermeden ilerlesede bir çok belirtisi olduğunu söyleyebiliriz.

Akciğer kanseri belirtileri, bir çok insanda görünebilmektedir. Erkeklerde prostat kanseri, bayanlarda ise meme kanseri‘nden sonra en sık rastlanan kanser hastalığı, akciğer kanseri‘dir. Aslında bu hastalığın bir çok belirtisi olmasına rağmen özellikle sigara kullanan kişilerde çok sık görünebilmektedir. Nefes darlığı, aşırı kilo kaybı, vücutun belli yerlerinde şiddetli ağrılar vede hırıltı belirtileri ilede kendini göstermektedir.

Aslında bir çok kanser türünün olduğunu biliyoruz. En çok korkutulan kanser türleri arasında ilk sıralarda yer alan akciğer kanseri gelişen teknoloji vede tıbbi imkanlar sayesinde başarılı tedaviler ile yaşam süresini uzatabilmektedirler.

Sigaradan uzak durmak akciğer kanser riskini biraz daha azaltmakta. Akciğer, vücutta oksijen alımını sağlayarak, yaşamsal faaliyetler sırasında biriken karbondioksitin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Yalnız akciğerdeki kötü huylu hücrelerin, kontrolsüz olarak çoğalması ise akciğer kanserine yol açmaktadır. Akciğer kanserinin en büyük nedenleri arasında sigara olsada, yinede %15’lik kısım sigara kullanmayanlar yakalanmaktadır. Buda aslında pipo, puro, nargile gibi bu tür ürünlerin bulunduğu ortamda fazla süre kalmak. Eğerki bu tür ortamlardan uzak durarak kanser olma riskinizi azaltmış olursunuz.

Aylardır geçmeyen öksürük akciğer kanseri belirtisi olabilir.

Aslında akciğer kanseri sinsi bir hastalıktır. Hiç bir zaman belirti vermedende ilerleye bilmektedir, onun için genellikle çok dikkat etmeniz gerekmektedir. En ufak, şikayetinizde doktora başvurmanız vede muayene olmanız sizin sağlığınız için doğru olandır. Aylardır geçmeyen öksürük bile akciğer kanseri belirtisi olabilmektedir. Her öksürüğüde hemen akciğer kanseriyle vurgulamamız gerekmekte. Bir çok insan akciğer kanserini, başka bir hastalığın çıkmasıyle akciğer rötgen çektirdiklerinde öğrenmektedir.

Akciğer Kanserinin Belirtileri

Geçmeyen öksürük, giderek artan öksürük vede kanlı balga.
Sürekli nefes darlığı ve hırıltılı solunum.
Kilo kaybı, iştahsızlık.
Sırt, gögüs, omuz, kürek kemiği, kol vede bacak ağrısı.
Yutkunma güçlüğü.
Seste kısıklık.
Göz kapaklarında düşme.
Tekrar tekrar devam eden enfeksiyonlar.
Parmaklarda çomaklaşma.

Akciğer Kanseri Erken Tanı vede Taramayı İhmal Etmeyin.

Akciğer kanseri, sinsi bir hastalık olduğundan belirtisiz ilerleyerek devam etmektedir. Bu yüzden 50 yaş vede üzeri mutlaka taramadan geçmeniz gerekmektedir. Sigara kullanan kişilerin mutlaka, erken tarama yaptırmaları daha önemlidir. Yapılan taramalar sonucu erken tanı konulabilen akciğer kanseri, yapılan tetiklere göre tedaviler sonucu ortadan kaldırılabilmektedir.

Akciğer Kanseri Tedavisi

Her hastanın özel tanı vede tedavisi değişiktir. Akciğer kanserinin ve diğer kanser türlerininde olduğu bir tek çeşit hastalık olmadığı bunun üzerine bir çok farklı türlerininde olduğunu bilmekteyiz. Bu sebeplede, akciğer kanseri tanısı belirlenen, hastalara tedavi uygulanmadan önce genetik doku analizi yapılmaktadır. Hastalara analiz yapıldıktan daha sonra, akciğer kanseri türü teşhisi konularak gerekli kemoterapi yahut akıllı ilaçlar yada immünoterapi gibi tedavi yolları ile devam edilmektedir. Akciğer kanseri tedavisinde en büyük olumlu yanıtı ise kemoterapi vermektedir. Daha olumlu sonuçlar elde edilebilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

Akciğer Kanseri Erken Tanı
Akciğer Kanseri Erken Tanı

İmmünoterapi, insan vücudunda ki kanserle savaşan hücrelerin oranının kat kat yükselmesiyle vücudun kanserle savaşma kapasitesini güçlendirme çalışmaları yapılır. Sağlığı yerinde olan bir insanın, vücudu sürekli kanser hücreleriyle savaş halindedir. Yalnız kanser ortaya çıktığı zaman kişinin vücudu yapmış olduğu savaşta yetersiz kalmaya başlar. İmmünoterapi ise bu devrede ortaya girerek zayıflığı düzenleyerek etkili bir tedavi imkanı sağlar.

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir, Sinsi gibi ilerleyen akciğer kanseri dostlar erken teşhisde hayatınızı kurtarmaktadır doktorlar. Akciğer kanserinin belirtisi olmadığı gibi sizin için yazmış olduğumuz yukarda bulunan belirtilere dikakt ederek, erken tanı olarak doktora başvuruk tarama yaptırabilirsiniz. Akciğer kanseri ile ilgili eğerki kafanıza takılan soru varsa, yorum bölümünden bize sorabilirsiniz. Arkadaşlarınızında bu bilgilerden haberdar olmasını istiyorsanız onlarla paylaşmayı unutmayın.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Resimlerine Daldım Senli Gecelerde Amansız Amansız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed