Akciğer Mantar Enfeksiyonu Neden Olur?

Akciğer Mantar Enfeksiyonu Neden Olur? Akciğer Mantar Belirtileri, Akciğer mantar enfeksiyonu nasıl geçer? İle ilgili bilinmesi gerekenler yazımızda.

Akciğer Mantar Enfeksiyonu Neden Olur? Akciğer Mantar Belirtileri

Akciğer Mantar Enfeksiyonu Neden Olur
Sayfa İçeriği: Akciğer Mantar Enfeksiyonu Neden Olur

Küf mantarlarının akciğer de neden olduğu, akciğer enfeksiyonuna akciğer mantarı denir. Vücutta bulunan mantar küçük bir mikrop türü olmakla birlikte, çoğunluk ile ciddi sorunlara yol açmamaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için derlediğimiz akciğer mantar belirtileri ve akciğer mantar enfeksiyonu nasıl geçer? Soruları ile ilgili cevapları bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki akciğer mantar enfeksiyonu neden olur?

Mantar mikropları göz ile görülmese de, çevre de her zaman bulunmaktadır. Hafif kabul edilen, bu mikroplar insan da ciddi hastalıklar olduğun da akciğerlere yayılabilmektedir. Bu durum ise, diğer basit mantar rahatsızlıklarına göre çok tehlikeli vede özel tedavi gerektirmektedir. Mantar enfeksiyonunun meydana gelmesine yaygın olarak neden olan mantarın adı ise aspergillus olduğu için, akciğer mantarı çoğunluk ile aspergillos enfeksiyonu da denmektedir. Yazımızın devamına giderek akciğer mantar enfeksiyonu ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Akciğer Mantar Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Mantar Enfeksiyonu Nedenleri

Yorgunluk, öksürük vede yüksek ateş,
Nefes darlığı hissi,
İstenmeyen kilo kaybı,
Nefes alırken hırıltı,
Balgamlı öksürük ya da ciddi vakalar da balgam da kan görülmesi,
Bazı durumlar da, bu enfeksiyon eklemler de ağrıya neden olabilir,
Genel bir yorgunluk vede halsizlik hissi,
Astım atakların da, sıklaşma vede kötüleşme.

Mantar yani, aspergillus küfü doğa da yapraklar da, ağaçlar da vede tahıl mahsüllerin de bollukla bulunmaktadır. Bağışıklık sistemi kuvvetli, sağlıklı yetişkin aspergillus mantarı ile, her gün temas etse daha herhangi sağlık sorunu yaşamaz. Çünkü bu küfün çoğu çeşidi zararsız olmaktadır. Yalnız bu durum bağışıklığı zayıf insanlar için geçerli değildir. Bu insanlar aspergillusa maruz kaldıkların da özellikle altta yatan, bir akciğer hastalığı ya da astım söz konusu ise, kişi de akciğer mantarı gibi ciddi sorunlar oluştura bilmektedir. Akciğer mantar enfeksiyonu bulaşıcı hastalık değildir.

Akciğer mantar enfeksiyonu teşhisi, göğüs röntgeni ya da bilgisayarlı tomografi taraması, balgam testi, kan testi ile biyopsi ile teşhis edilmektedir. Bu hastalıkta göğüs hastalıkları doktoruna gidilmelidir. Eğer durum cerrahi operasyon gerektirir ise, göğüs cerrahisi de tedaviye dahil olacaktır. Akciğer mantar enfeksiyonu kortizon ilaçları, antifungal ilaçlarla tedavi edilmektedir. Eğer uzman hekim gerek görürse ameliyat da edebilmektedir.

Akciğer Mantarı Enfeksiyonu Kimlerde Görülür?

Akciğer mantarı enfeksiyonu genellikle, bağışıklık sistemi zayıf insanlar da, özellikle de önceden akciğer de HIV,tüberküloz ya da kistikfibroz geçmişi var ise akciğer mantarı enfeksiyonu görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bağışıklık sistemini baskılayan, steroidleryani kortizon ilaçları ya da immünosupresanlar kullanan kişiler de, akciğer mantarı enfeksiyonu görülebilmektedir. Astım veya kistik fibroz hastalıklar da akciğer mantarı enfeksiyonu sık görülebilmektedir.

Organ nakli olmuş, lösemi geçmişi olan veya kemoterapi tedavisi almış kişiler de kandaki beyaz hücre sayısı düşük olmaktadır. Bu da akciğer de mantar enfeksiyonu oluşma ihtimalini arttırmaktadır. Akciğerler de hava boşlukları olması durumun da akciğer mantarı görülme ihtimali daha yüksektir. Akciğer mantarı enfeksiyonun daha yaygın olduğu Güney Amerika, Afrika veya Orta Amerika bölgelerin de bulunmak da akciğer mantarı enfeksiyonu riskini arttırmaktadır. Yalnız bağışıklık sistemi güçlü insanlar da, bu durum çok düşüktür.

Akciğer Mantar Enfeksiyonu Neden Olur, akciğer mantar enfeksiyonu bağışıklık sistemi iyi olan kişileri çok etkilememek ile birlikte, bağışıklık sistemi düşük olan kişileri oldukça ciddi etkilemektedir. Belirtilerin bir kaçını hissettiğiniz de, uzman hekime danışmanız da yarar vardır. Eğer ki sizin de akciğer mantar enfeksiyonu neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Akciğer mantar enfeksiyonu neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da akciğer mantar enfeksiyonu nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Akik Taşının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed