Ayak Bileği Burkulma Belirtileri Nelerdir?

Ayak Bileği Burkulma Belirtileri Nelerdir? Ayak Bileği Burkulması Tedavisi, Ayak bileği burkulmasına ne iyi gelir? Hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz.

Ayak Bileği Burkulma Belirtileri Nelerdir? Ayak Bileği Burkulması Tedavisi

Ayak Bileği Burkulma Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Ayak Bileği Burkulma Belirtileri Nelerdir

Ayak bileği burkulması, Günümüz de nerede ise herkesin başına gelebilecek, sağlık sorunlarından biridir. Ayak bileği eklemi, bacağı ayağa bağlayan ekleme denir. Bu eklem ise üç kemik tarafından meydana gelir. Kamış kemiği, kaval kemiği vede ayakta bulunan talus kemiğidir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için ayak bileği burkulması tedavisi vede ayak bileği burkulmasına ne iyi gelir? Sorularının cevaplarını derleyip hazırladık. Siz de yazımızın devamına giderek ayak bileği burkulması ile ilgili tüm merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Peki ayak bileği burkulma belirtileri nelerdir?

Ayak bileği eklemi, bacağı ayağa bağlayan ekleme denir. Bu eklem ise üç kemik tarafından meydana gelir. Kamış kemiği, kaval kemiği vede ayakta bulunan talus kemiğidir. Kaval kemiğinin en uç kısmı ayak bileğinin iç kesimin de, kamış kemiğinin en uç kesimi de ayak bileğinin dış kısmında hemen cildin alında belirgin bir biçimde hissedilebilmektedir. Üç kemikte oldukça sağlam bağlarla birbirine bağlanmıştır. Bu bağlar ayağın dönme vede burkulma gibi anormal hareketler yapmasına engel olmaktadır. Bağlar oldukça esnek yapılardır. Yalnız aşırı zorlanmalar sonrasın da, bu bağların elastik liflerinde yırtıklar meydana gelebilir. Ayak bileği eklemi en sık yara alan eklemlerden biridir. Bu durum sadece sportif aktiviteler sonrasında değil, günlük aktiviteler sırasında da ayak bileği yaralanması meydana gelebilir. Genellikle de düzgün olmayan zeminde ayağın içe ya da dışa dönmesi sonucunda bağlar yırtıla bilmektedir. Siz de yazımızın devamına giderek ayak bileği burkulma belirtileri ile ilgili bazı bilgilere ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz.

Ayak Bileği Burkulma Bulguları Nelerdir?

Ayak Bileği Burkulma Belirtileri

Ayak bileği burkulması sonrası meydana gelen kanama vede ödeme bağlı olarak ayak bileği çevresin de şişlik görülebilir. Ayak bileği hareketleri oldukça ağrılı olmaktadır. Genellik ile ağrılı olmak ile birlikte, hasta ayağının üzerine basa bilmektedir. Burkulmadan bir kaç gün sonra, meydana gelen kanamaya bağlı olarak şişliğin olduğu yerde morarma oluşabilmekte. Bu durum ise beklenen bulgular arasındadır. Ayak bileğinin en sık yaralanan bağı ise dış yan bağın ön kısmı olmaktadır.

Ayak bileği burkulmalarından sonra ağrı vede şişlik şikayetleri iki hafta içinde geçmeye başlar. Bu süre sonrasında hala şikayetler devam ediyor ise, bir ortopedi hekimine gözükülmesi gerekmektedir. Ağrılı dönem geçtikten sonra, ileride ayak bileği eklem hareketlerin de bir kısıtlılık oluşmaması için ayak bileği hareketlerini çalışmaya başlamak lazım. Bu dönem zarfında, fizik tedavi yardımı alınabilmektedir. Ayak bileği burkulması sonra iyileşme oranı %80 ila %90 arasında olmakta ve cerrahi tedavi nadiren gerekebilir. Yalnız bağların tamamen iyileşmesi 4 ila 6 haftayı bulabilmektedir. Ayak bileği bağları tam iyileşmeden, oluşacak yeni zorlamalar bağların iyileşmesini olumsuz yönde etkileyecek vede ileride tekrarlayan burkulmalara zemin hazırlayacak. Tekrarlayan burkulmaların nedeni de zayıflamasına bağlı, kas dengesinde bozulmadır. Tekrarlayan burkulmalar ise ayak bileğin de güvensizlik hissine vede kronik ağrılara neden olmaktadır.

Ayak bileği burkulması sonrası 2 ay geçtikten sonra şikayetleriniz devam ediyor ise, uzman hekime tekrar başvurmanız gerekmektedir. Bu süreden sonra hala şikayetlerinizin olması, eklem içinde kıkırdak hasarına, bağların gevşek şekilde iyileşmesine ya da yumuşak doku sıkışmalarına bağlı sorun olabilir. Uzman hekim MRG’nin de dahil olduğu dizi tetkik ile bu problemi ortaya çıkardıktan sonra gerekli tedaviye başlayacaktır.

Ayak Bileği Burkulmasında Uygulanacak İlk Aşama

Ayak bileği burkulmaların da uygulayacağınız ilk aşama buz uygulaması, ağrıyı azaltma da oldukça etkili yöntemdir. Aynı zaman da ödemi vede şişliği azaltarak iyileşme sürecine katkıda bulunmaktadır. Buzu direk cilt üzerine koymak sakıncalı durumdur. O yüzden bir havlu üzerinden koymak daha uygundur. Buz uygulaması 20 dakika süre ile yapılır vede bu süre 30 dakika arayla tekrarlanır. İstirahat, bu durumda oldukça önemlidir. 2/3 gün ayak bileği üzerine basılmamalı. Bu sürede koltuk değneği tercih edilmelidir. Eğer ayak bileğindeki şişlik çok fazla ise, doktorunuz bir kaç gün süre ile geçici alçı yapabilir. Elastik sargı ile çok sıkı olmamak şartıyla ayak parmaklarından başlayarak elastik bandaj şişliğin azalmasına yardımcı olmaktadır. Bacağı yüksekte tutma da işe yarayan yöntemlerden. 2/3 gün süresince mümkün olduğunca ayağı göğüs hızasından yukarıda olacak şekilde tutmak lazım. Bu uygulama da şişliğin azalmasına destek verir. Ağrı kesici kullanmak hem ağrıyı, hem de ödemi azaltmaktadır. Yalnız ilaç kullanırken mutlaka doktora danışmanız gerekmektedir.

Ayak Bileği Burkulmasına Ne İyi Gelir
Ayak Bileği Burkulmasına Ne İyi Gelir

Ayak bileği burkulmasında doktora gitmenizi gerektiren durumlar, geçmek bilmeyen vede kotrol altına alınamayan ağrılar durumunda. Ayak bileğin de şişlikten ziyada, anormal bir deformitenin bulunması. Ayağın üzerine basarak yürünememesi ve ayak bileğinin iç vede dışındaki kemik çıkıntılar üzerinde aşırı hassasiyet bulunması. Ayak bileğinin arkasın da ya da bacağın üst kısmında doğru yayılan şişlik yer alması durumlarında mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Ayak Bileği Burkulma Belirtileri Nelerdir, ayak bileği burkulması yaşamak için yapılacak bazı yöntemler öncelikle, egzersiz öncesi iyi ısınmak, uygun ayakkabı tercih etmek, spor yapılan ya da yürünen zemine dikkat etmek, tekrarlayan burkulma durumların da spor sırasında özel ayak bileklikleri tercih etmek vede ayak bileği çevresindeki kasları güçlendirmektir. Eğer ki sizin de, ayak bileği burkulma belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Ayak bileği burkulma belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da ayak bileği burkulma belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Burunda Sürekli Neden Sümük Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed