Burunda Sürekli Neden Sümük Olur?

Burunda Sürekli Neden Sümük Olur? Burunda Sümük Nedenleri, Burunda sümük salgısı artışı ile ilgili bazı bilgilere yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Burunda Sürekli Neden Sümük Olur? Burunda Sümük Nedenleri

Burunda Sürekli Neden Sümük Olur
Sayfa İçeriği: Burunda Sürekli Neden Sümük Olur

Burunda sümük, solunum yollarının ilk koruyucusu olarak bilinmektedir. Sürekli olarak üretilen günlük miktarı 500/1000 ml olup, barındırdığı %95 su, %3 organik maddeler emzimler, proteinler vede %2 mineraller olan yapışkan sıvıdır. Yazımızın içeriğin de ise siz değerli dostlarımız için burunda sümük nedenleri vede burunda sümük salgısı artışı ile ilgili bazı bilgileri ayrıntılı olarak hazırlayıp derledik. Siz de yazımızın devamına giderek burunda sümük nedir? vede burunda sümük salgısının azalması neden olur? Sorularına ulaşabilir vede cevaplarını öğrenebilirsiniz. Peki burunda sürekli neden sümük olur?

Burunda sümük, yapışkanlığı vede yoğunluğu ve asiditesi barındırdığı maddelerle ilgili vede dış hava şartlarına ısıya, neme ve mikrop varlığına göre değişikliği bulunmaktadır. Sümük kuruyunca kalın vede yapışkan kabuk halini almakta. Burun içinin nemli kalmasını sağlayarak solunum havasını nemlendirir, ısıtır vede buruna gelen yabancı maddelerin, tozların vede polenlerin yapışarak tutulmasını vede mikropların öldürülmesini sağlamaktadır. Diğer taraftan yeni sümük salgılanır iken kirlenmiş olan sıvı burun içindeki göz ile görülmeyen ince 7 mikron büyüklükteki tüycüklerin saniyede 250’ye varan titreşim hareketiyle arkaya yani geniz boşluğuna doğru iletilip yutularak, mide de imha edilmesi sağlanmakta. Burun girişin de sümüğün, yer değiştirmesi iki saat sürer iken, iç vede orta kısımlar da 10 dakika gibi kısa sürede gerçekleşmektedir. Böylelikle solunum havası akciğere mikropsuz, tozlardan arındırılmış sıcaklığı vücut ısısına yaklaşmış vede nemlenmiş olarak gönderilir. Siz de yazımızın devamına giderek burunda sürekli sümük nedenlerini ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Burunda Sümük Nedir?

Burunda Sümük Nedenleri Nelerdir?

Burun da mikrobik hastalıklar; alerji, soğuk algınlığı, baharatlı yiyecekler görevi vücuda giren zararlı maddeleri yok etmek olan burun salgısını oldukça arttırmaktadır. Bu biçimde artan salgıyla daha kolay temizleme sağlanmaya çalışılır. Soğuk hava burun içindeki ince tüycüklerin hareketini bozarak, mikropların yerleşmesini vede hastalık yapmasını daha kolaylaştırır. Arka tarafa gönderilemeyen vede artmış olan salgı önden akmaktadır. Kırmızı biberde yer alan kapsaisin, sıvıyı inceltip akışkan hale getirerek doğal burun tıkanıklığını giderici görevi üstlenmekte. Sümük virüs ve bakteri gibi mikroplar ile hastalık olduğunda miktarı da artmaktadır. Başlangıçta koyu olmayan berrak sümük, bir kaç gün içinde koyulaşır, sarıdan yeşile değişen renk almaktadır. Hastalık halindeki bu sümüğün arkaya yani genize akan kısmı balgam olarak belirtilmektedir.

Burunda Sümük Neden Olur
Burunda Sümük Neden Olur

Sümük salgısı azalmasını bir çok kişi burunda kuruma olarak tanımlamakta. Sigara, endüstriyel artıklar, egzost kokuları burun mukozalarını tahriş ederek salgının azalmasına vede kuruluğuna neden olabilmektedir. Salgı azalınca kıvamındaki vede içeriğindeki değişim nedeni ile geniz de akıntı hissi yaratabilmektedir.

Burunda Sürekli Neden Sümük Olur, burun içinin güzelce ve iyi yıkanması, azalmış ya da kalınlaşmış salgının uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için özel hazırlanmış solüsyonlar da tercih edilebilir. Eğer ki sizin de burunda sürekli neden sümük olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Burunda sürekli neden sümük olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da burunda sümük salgısı artışı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Marimo Yosun Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed